Grand Prix Czech na Żużlu 2001

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Czechy Grand Prix Czech 2001
Becherovka Speedway Grand Prix of Czech Republic
Informacje ogólne
Data 18 sierpnia 2001
Miasto Czechy Praga
Eliminacja 4 z 6 (40)
Sędzia Polska Marek Wojaczek
Informacje o stadionie
Stadion Stadion Markéta
Nawierzchnia tor żużlowy
Wyniki turnieju
1. miejsce Stany Zjednoczone Billy Hamill
2. miejsce Szwecja Tony Rickardsson
3. miejsce Australia Jason Crump

Wyniki Grand Prix Czech 2001, czwartej eliminacji Mistrzostw Świata Grand Prix w sezonie 2001.

Były to piąte zawody o Wielką Nagrodę Czech.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Stawkę 22 stałych uczestników Grand Prix uzupełniło 2 zawodników z dziką kartą (Antonín Kasper i Bohumil Brhel). Kontuzjowanych Joe Screena i Jimmy Nilsena zastąpili zawodnicy kwalifikowanej rezerwy Henrik Gustafsson i Grzegorz Walasek. W nawiasach podano numery stałe.

  1. (3) Tony Rickardsson (Szwecja)
  2. (4) Jason Crump (Australia)
  3. (6) Leigh Adams (Australia)
  4. (7) Tomasz Gollob (Polska)
  5. (21) Niklas Klingberg (Szwecja)
  6. (8) Todd Wiltshire (Australia)
  7. (15) Mikael Karlsson (Szwecja)
  8. (14) Rune Holta (Norwegia)
  9. (9) Ryan Sullivan (Australia)
  10. (11) Peter Karlsson (Szwecja)
  11. (13) Nicki Pedersen (Dania)
  12. (17) Jimmy Nilsen (Szwecja) (26) Grzegorz Walasek (Polska)
  13. (1) Mark Loram (Wielka Brytania)
  14. (5) Greg Hancock (Stany Zjednoczone)
  15. (2) Billy Hamill (Stany Zjednoczone)
  16. (12) Carl Stonehewer (Wielka Brytania)
  17. (19) Brian Andersen (Dania)
  18. (20) Andy Smith (Wielka Brytania)
  19. (16) Piotr Protasiewicz (Polska)
  20. (22) Matej Ferjan (Słowenia)
  21. (10) Chris Louis (Wielka Brytania)
  22. (18) Joe Screen (Wielka Brytania) (25) Henrik Gustafsson (Szwecja)
  23. (23) Antonín Kasper (Czechy)
  24. (24) Bohumil Brhel (Czechy)

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Attention niels epting.svg Liczby w tabeli oznaczają miejsce w biegu, a nie punkty. W latach 1998-2004 w Grand Prix występ w następnym biegu zależał od wcześniejszego występu.
Msc Zawodnik Pkt Turniej eliminacyjny Turniej główny Finały
Runda 1 Runda 2 Runda 1 Runda 2 1/2 MF F
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
1 Stany Zjednoczone (2) Billy Hamill 25 2 2 1 2 2 1
2 Szwecja (3) Tony Rickardsson 20 1 1 1 2
3 Australia (4) Jason Crump 18 2 3 2 1 3
4 Polska (7) Tomasz Gollob 16 1 2 2 4
5 Australia (9) Ryan Sullivan 15 2 1 1 3 1 4 1
6 Polska (26) Grzegorz Walasek 14 1 2 2 4 2 3 2
7 Wielka Brytania (12) Carl Stonehewer 12 3 2 2 4 2 1 4D 3
8 Australia (6) Leigh Adams 10 2 1 3 4
9 Norwegia (14) Rune Holta 8 3 2 3
10 Szwecja (21) Niklas Klingberg 8 4 1 3
11 Wielka Brytania (1) Mark Loram 7 2 3 1 3 1 4
12 Czechy (24) Bohumil Brhel 7 1 1 2 4 4D
13 Australia (8) Todd Wiltshire 6 3 3
14 Dania (13) Nicki Pedersen 6 2 3 1 4 3
15 Szwecja (15) Mikael Karlsson 5 3 4
16 Polska (16) Piotr Protasiewicz 5 4 2 2 4W 4
17 Stany Zjednoczone (5) Greg Hancock 4 3 1 3
18 Dania (19) Brian Andersen 4 4 1 3
19 Czechy (23) Antonín Kasper 3 1 4 4
20 Szwecja (25) Henrik Gustafsson 3 1 4 4
21 Szwecja (11) Peter Karlsson 2 4D 3
22 Słowenia (22) Matej Ferjan 2 3 3
23 Wielka Brytania (10) Chris Louis 1 4 4
24 Wielka Brytania (20) Andy Smith 1 3 4
Msc Zawodnik Pkt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Runda 1 Runda 2 Runda 1 Runda 2 1/2 MF F
Turniej eliminacyjny Turniej główny Finały

d - defekt • u - upadek • w - wykluczenie • c - czas 2 minut • t - taśma
ns - nie startował • nk - niesklasyfikowany

  tor A - wewnętrzny   tor B
  tor C   tor D - zewnętrzny
  "eliminator" - zawodnik z trzeciej i czwartej pozycji odpadają z turnieju

Opis[edytuj | edytuj kod]

W roli sędziego zadebiutował Polak Marek Wojaczek, który jednocześnie został pierwszym polskim sędzią.

Klasyfikacja przejściowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Suma Niemcy Wielka Brytania Dania Czechy Polska Szwecja
1 Szwecja (3) Tony Rickardsson 86 16 25 25 20


2 Polska (7) Tomasz Gollob 75 25 18 16 16


3 Australia (4) Jason Crump 63 5 20 20 18


4 Australia (6) Leigh Adams 48 12 8 18 10


5 Australia (8) Todd Wiltshire 48 14 14 14 6


6 Australia (9) Ryan Sullivan 48 10 15 8 15


7 Szwecja (21) Niklas Klingberg 43 4 16 15 8


8 Dania (13) Nicki Pedersen 38 18 7 7 6


9 Stany Zjednoczone (2) Billy Hamill 37 5 3 4 25


10 Polska (26) Grzegorz Walasek 30 10 6 14


11 Wielka Brytania (12) Carl Stonehewer 28 7 5 4 12


12 Szwecja (25) Henrik Gustafsson 28 20 3 2 3


13 Wielka Brytania (1) Mark Loram 26 6 8 5 7


14 Szwecja (11) Peter Karlsson 25 15 - 8 2


15 Stany Zjednoczone (5) Greg Hancock 23 8 6 5 4


16 Norwegia (14) Rune Holta 21 1 2 10 8


17 Szwecja (15) Mikael Karlsson 21 2 2 12 5


18 Szwecja (17) Jimmy Nilsen 20 1 12 7 -


19 Dania (19) Brian Andersen 20 8 5 3 4


20 Słowenia (22) Matej Ferjan 17 7 7 1 2


21 Polska (16) Piotr Protasiewicz 16 4 6 1 5


22 Wielka Brytania (20) Andy Smith 7 3 1 2 1


23 Czechy (24) Bohumil Brhel 7 - - 7


24 Niemcy (23) Robert Barth 6 6 - - -


25 Dania (23) Hans Clausen 6 - 6 -


26 Wielka Brytania (10) Chris Louis 5 3 1 - 1


27 Wielka Brytania (23) Martin Dugard 4 4 - -


28 Wielka Brytania (24) Scott Nicholls 4 4 - -


29 Czechy (23) Antonín Kasper 3 - - 3


30 Dania (24) Jesper B. Jensen 3 - 3 -


31 Niemcy (24) Mirko Wolter 2 2 - - -


Wielka Brytania (18) Joe Screen - - - -


Lp. Zawodnik Suma Niemcy Wielka Brytania Dania Czechy Polska Szwecja