Grand Prix Czech na Żużlu 1998

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grand Prix Czech 1998
Speedway Grand Prix of Czech Republic
Informacje ogólne
Data 15 maja 1998
Miasto Czechy Praga
Eliminacja 1 z 6 (19)
Sędzia Niemcy Wolfgang Glas
Informacje o stadionie
Stadion Stadion Markéta
Nawierzchnia stadion żużlowy
Wyniki turnieju
1. miejsce Szwecja Tony Rickardsson
2. miejsce Stany Zjednoczone Billy Hamill
3. miejsce Szwecja Jimmy Nilsen

Wyniki Grand Prix Czech, pierwszej eliminacji Mistrzostw Świata Grand Prix w sezonie 1998.

To drugie zawody o Wielką Nagrodę Czech, a zarazem pierwszy turniej według nowej tabeli biegowej.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Stawkę 21 stałych uczestników Grand Prix uzupełniło 3 zawodników z dziką kartą: Antonín Kasper, Bohumil Brhel oraz Gerd Riss. Kontuzjowanego Sebastiana Ułamka zastąpił pierwszy rezerwowy cyklu Peter Karlsson. W nawiasach podano numery stałe:

  1. (1) Greg Hancock (Stany Zjednoczone)
  2. (2) Billy Hamill (Stany Zjednoczone)
  3. (3) Tomasz Gollob (Polska)
  4. (4) Tony Rickardsson (Szwecja)
  5. (5) Mark Loram (Wielka Brytania)
  6. (6) Brian Andersen (Dania)
  7. (7) Hans Nielsen (Dania)
  8. (8) Jimmy Nilsen (Szwecja)
  9. (9) Ryan Sullivan (Australia)
  10. (10) Jason Crump (Australia)
  11. (11) Armando Castagna (Włochy)
  12. (12) Zoltán Adorján (Węgry)
  13. (13) Piotr Protasiewicz (Polska)
  14. (14) Stefan Dannö (Szwecja)
  15. (15) Leigh Adams (Australia)
  16. (16) Craig Boyce (Australia)
  17. (17) Andy Smith (Wielka Brytania)
  18. (18) Chris Louis (Wielka Brytania)
  19. (19) Henrik Gustafsson (Szwecja)
  20. (20) Sebastian Ułamek (Polska) (25) Peter Karlsson (Szwecja)
  21. (21) Jesper B. Jensen (Dania)
  22. (22) Antonín Kasper (Czechy)
  23. (23) Bohumil Brhel (Czechy)
  24. (24) Gerd Riss (Niemcy)


Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Attention niels epting.svg Liczby w tabeli oznaczają miejsce w biegu, a nie punkty. W latach 1998-2004 w Grand Prix występ w następnym biegu zależał od wcześniejszego występu.
Msc Zawodnik Pkt Turniej eliminacyjny Turniej główny Finały
Runda 1 Runda 2 Runda 1 Runda 2 1/2 MF F
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
1 Szwecja (4) Tony Rickardsson 25 2 1 1 1
2 Stany Zjednoczone (2) Billy Hamill 20 2 3 1 2 2
3 Szwecja (8) Jimmy Nilsen 18 1 2 1 3
4 Polska (3) Tomasz Gollob 16 3 1 2 2 4
5 Wielka Brytania (18) Chris Louis 15 3 1 1 1 3 1 3 1
6 Szwecja (14) Stefan Dannö 14 1 4 2 2 1 4 2
7 Australia (9) Ryan Sullivan 12 1 1 2 2 4 3
8 Australia (15) Leigh Adams 10 1 2 4 1 2 3 4
9 Dania (7) Hans Nielsen 8 1 4 3
10 Szwecja (19) Henrik Gustafsson 8 4 2 1 1 4 3
11 Węgry (12) Zoltán Adorján 7 2 2 4 2 4
12 Czechy (22) Antonín Kasper 7 2 1 3 2 4
13 Stany Zjednoczone (1) Greg Hancock 6 3 3
14 Wielka Brytania (5) Mark Loram 6 3 3
15 Dania (6) Brian Andersen 5 4 4
16 Czechy (23) Bohumil Brhel 5 2 3 2 4 4
17 Dania (21) Jesper B. Jensen 4 1 4 3
18 Niemcy (24) Gerd Riss 4 3 2 3
19 Australia (10) Jason Crump 3 4d 1 4
20 Australia (16) Craig Boyce 3 2 3 4
21 Polska (13) Piotr Protasiewicz 2 4 3
22 Wielka Brytania (17) Andy Smith 2 4d 3
23 Włochy (11) Armando Castagna 1 3 4u
24 Szwecja (25) Peter Karlsson 1 3 4
Msc Zawodnik Pkt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Runda 1 Runda 2 Runda 1 Runda 2 1/2 MF F
Turniej eliminacyjny Turniej główny Finały

d - defekt • u - upadek • w - wykluczenie • c - czas 2 minut • t - taśma
ns - nie startował • nk - niesklasyfikowany

  tor A - wewnętrzny   tor B
  tor C   tor D - zewnętrzny
  "eliminator" - zawodnik z trzeciej i czwartej pozycji odpadają z turnieju

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze zawody rozegrane według nowej tabeli biegowej wygrał Tony Rickardsson, który w finale pokonał Billy’ego Hamilla i Jimmy’ego Nilsena oraz Tomasza Golloba. Drugi z Polaków, Piotr Protasiewicz opadł po dwóch biegach i zajął 21 miejsce. Sebastian Ułamek z powodu kontuzji, nie wystąpił.

Klasyfikacja przejściowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Suma Czechy Niemcy Dania Wielka Brytania Szwecja Polska
1 Szwecja (4) Tony Rickardsson 25 25


2 Stany Zjednoczone (2) Billy Hamill 20 20


3 Szwecja (8) Jimmy Nilsen 18 18


4 Polska (3) Tomasz Gollob 16 16


5 Wielka Brytania (18) Chris Louis 15 15


6 Szwecja (14) Stefan Dannö 14 14


7 Australia (9) Ryan Sullivan 12 12


8 Australia (15) Leigh Adams 10 10


9 Dania (7) Hans Nielsen 8 8


10 Szwecja (19) Henrik Gustafsson 8 8


11 Węgry (12) Zoltán Adorján 7 7


12 Czechy (22) Antonín Kasper 7 7


13 Stany Zjednoczone (1) Greg Hancock 6 6


14 Wielka Brytania (5) Mark Loram 6 6


15 Dania (6) Brian Andersen 5 5


16 Czechy (23) Bohumil Brhel 5 5


17 Dania (21) Jesper B. Jensen 4 4


18 Niemcy (24) Gerd Riss 4 4


19 Australia (10) Jason Crump 3 3


20 Australia (16) Craig Boyce 3 3


21 Polska (13) Piotr Protasiewicz 2 2


22 Wielka Brytania (17) Andy Smith 2 2


23 Włochy (11) Armando Castagna 1 1


24 Szwecja (25) Peter Karlsson 1 1


Polska (20) Sebastian Ułamek -


Lp. Zawodnik Suma Czechy Niemcy Dania Wielka Brytania Szwecja Polska