Grand Prix Szwecji na Żużlu 2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grand Prix Szwecji 2013
2013 FIM Swedish Speedway GP
Informacje ogólne
Data 4 maja 2013
Miasto Szwecja Göteborg
Eliminacja 3 z 12 (159)
Sędzia Wielka Brytania Jim Lawrence
Przew. Jury Finlandia Ilkka Teromaa
Informacje o stadionie
Stadion Ullevi
Pojemność 43,000
Długość toru 404 m
Wyniki turnieju
1. miejsce Rosja Emil Sajfutdinow
2. miejsce Australia Chris Holder
3. miejsce Dania Nicki Pedersen

2013 FIM FOGO Swedish Speedway GP − był trzecią imprezą w sezonie 2013 z cyklu Grand Prix. Zawody odbyły się 4 maja 2012 na stadionie Ullevi w Göteborgu.[1][2] Zwycięzcą został Emil Sajfutdinow, pokonując w finale Chrisa Holdera, Nickiego Pedersena i Jarosław Hampela[3].

Zawodnicy[edytuj | edytuj kod]

Komisja Speedway Grand Prix nominowała Linusa Sundströma[4] jako zawodnika z dziką kartą. Rezerwowymi zawodnikami zostali Dennis Andersson i Mathias Thörnblom[4].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Msc Zawodnik Pkt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Suma Msc 21 22 23
1 Rosja (5) Emil Sajfutdinow 17 1 2 3 3 2 11 2 3 3
2 Australia (1) Chris Holder 14 3 3 2 0 2 10 4 2 2
3 Dania (2) Nicki Pedersen 12 2 3 2 1 1 9 8 2 1
4 Polska (10) Jarosław Hampel 15 2 2 2 3 3 12 1 3 0
5 Wielka Brytania (14) Tai Woffinden 12 2 3 3 2 1 11 3 1
6 Dania (13) Niels K. Iversen 10 2 1 3 0 3 9 6 1
7 Słowenia (12) Matej Žagar 9 3 0 0 3 3 9 5 0
8 Polska (4) Tomasz Gollob 9 3 1 d 2 3 9 7 0
9 Stany Zjednoczone (3) Greg Hancock 8 0 0 3 3 2 8 9
10 Szwecja (6) Antonio Lindbäck 8 3 3 0 1 1 8 10
11 Polska (11) Krzysztof Kasprzak 7 1 2 1 1 2 7 11
12 Szwecja (16) Linus Sundström 6 1 2 1 2 0 6 12
13 Szwecja (7) Fredrik Lindgren 5 0 1 1 2 1 5 13
14 Szwecja (8) Andreas Jonsson 3 0 1 2 0 0 3 14
15 Słowacja (9) Martin Vaculík 3 1 0 1 1 0 3 15
16 Australia (15) Darcy Ward 0 0 w - - - 0 16
17 Szwecja (17) Dennis Andersson 0 0 0 0 17
18 Szwecja (18) Mathias Thörnblom 0 0 0 18
Msc Zawodnik Pkt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Suma Msc 21 22 23
d - defekt, w - wykluczenie, c - czas 2 minut, t - taśma, ns - nie startował, nk - niesklasyfikowany
tor A - wewnętrzny tor B tor C tor D - zewnętrzny

Bieg po biegu[edytuj | edytuj kod]

  1. Gollob, Hampel, Sajfutdinow, Lindgren
  2. Zagar, Iversen, Kasprzak, Ward
  3. Holder, Woffinden, Sundstroem, Hancock
  4. Lindbaeck, Pedersen, Vaculik, Jonsson
  5. Lindbaeck, Sundstroem, Lindgren, Zagar
  6. Holder, Hampel, Jonsson, Ward (w)
  7. Woffinden, Kasprzak, Gollob, Vaculik
  8. Pedersen, Sajfutdinow, Iversen, Hancock
  9. Woffinden, Pedersen, Lindgren, Andersson
  10. Hancock, Hampel, Vaculik, Zagar
  11. Iversen, Jonsson, Sundstroem, Gollob (d)
  12. Sajfutdinow, Holder, Kasprzak, Lindbaeck
  13. Hancock, Lindgren, Kasprzak, Jonsson
  14. Hampel, Woffinden, Lindbaeck, Iversen
  15. Zagar, Gollob, Pedersen, Holder
  16. Sajfutdinow, Sundstroem, Vaculik, Thoernblom
  17. Iversen, Holder, Lindgren, Vaculik
  18. Hampel, Kasprzak, Pedersen, Sundstroem
  19. Gollob, Hancock, Lindbaeck, Andersson
  20. Zagar, Sajfutdinow, Woffinden, Jonsson
    Półfinały:
  21. Hampel, Holder, Iversen, Gollob
  22. Sajfutdinow, Pedersen, Woffinden, Zagar
    Finał:
  23. Sajfutdinow, Holder, Pedersen, Hampel

Klasyfikacja po zawodach[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik zakwalifikowany do przyszłorocznego GP
Stali uczestnicy
Dzika karta, stali rezerwowi, rezerwa toru
Lp. Zawodnik Suma NZL
Nowa Zelandia
EUR
Unia Europejska
SWE
Szwecja
CZE
Czechy
GBR
Wielka Brytania
POL
Polska
DNK
Dania
ITA
Włochy
LAT
Łotwa
SVN
Słowenia
SCA
Szwecja
PL2
Polska
1 Polska (4) Tomasz Gollob 40 15 16 9                  
2 Rosja (5) Emil Sajfutdinow 38 6 15 17                  
3 Polska (10) Jarosław Hampel 38 15 8 15                  
4 Wielka Brytania (14) Tai Woffinden 35 9 14 12                  
5 Dania (2) Nicki Pedersen 34 12 10 12                  
6 Australia (1) Chris Holder 33 9 10 14                  
7 Słowenia (12) Matej Žagar 28 5 14 9                  
8 Stany Zjednoczone (3) Greg Hancock 27 11 8 8                  
9 Dania (13) Niels Kristian Iversen 26 7 9 10                  
10 Australia (15) Darcy Ward 25 12 13 0                  
11 Szwecja (8) Andreas Jonsson 18 11 4 3                  
12 Szwecja (6) Antonio Lindbäck 17 6 3 8                  
13 Szwecja (7) Fredrik Lindgren 17 8 4 5                  
14 Polska (11) Krzysztof Kasprzak 13 6 0 7                  
15 Słowacja (9) Martin Vaculík 12 5 4 3                  
16 Polska (16) Krzysztof Buczkowski 6 6                  
16 Szwecja (16) Linus Sundström 6 6                  
18 Nowa Zelandia (16) Jason Bunyan 1 1                  
19 Szwecja (17) Dennis Andersson 0 0                  
19 Szwecja (18) Mathias Thörnblom 0 0                  
Zawodnicy niesklasyfikowani
Nowa Zelandia (17) Sean Mason ns                  
Nowa Zelandia (18) Dale Finch ns                  
Polska (17) Szymon Woźniak ns                  
Polska (18) Mikołaj Curyło ns                  
Lp. Zawodnik Suma NZL
Nowa Zelandia
EUR
Unia Europejska
SWE
Szwecja
CZE
Czechy
GBR
Wielka Brytania
POL
Polska
DNK
Dania
ITA
Włochy
LAT
Łotwa
SVN
Słowenia
SCA
Szwecja
PL2
Polska

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyniki / Kalendarz dla SGP/IMŚ 2013 (pol.). SportoweFakty.pl. [dostęp 2013-09-24].
  2. FIM Swedish Speedway GP (ang.). speedwaygp.com. [dostęp 2013-09-24].
  3. "Rosyjska torpeda" zmiażdżyła rywali - relacja z Grand Prix Szwecji (pol.). SportoweFakty.pl, 2013-05-04. [dostęp 2013-09-24].
  4. a b Linus Sundstroem dostał dziką kartę (pol.). SportoweFakty.pl, 2013-04-19. [dostęp 2013-09-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]