Grand Prix Szwecji na Żużlu 1999

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grand Prix Szwecji 1999
Speedway Grand Prix of Sweden
Informacje ogólne
Data 4 czerwca 1999
Miasto Szwecja Linköping
Eliminacja 2 z 6 (26)
Sędzia Niemcy Wolfgang Glas
Informacje o stadionie
Stadion Motorstadium
Nawierzchnia stadion żużlowy
Wyniki turnieju
1. miejsce Wielka Brytania Mark Loram
2. miejsce Szwecja Jimmy Nilsen
3. miejsce Szwecja Tony Rickardsson

Wyniki Grand Prix Szwecji 1999, drugiej eliminacji Mistrzostw Świata Grand Prix w sezonie 1999.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Stawkę 22 stałych uczestników Grand Prix uzupełniło 2 zawodników z dziką kartą: Mark Loram oraz Sebastian Ułamek. Lista startowa została ustalona według kolejności z poprzedniej rundy (w nawiasach podano numery stałe).

  1. (3) Tomasz Gollob (Polska)
  2. (6) Greg Hancock (Stany Zjednoczone)
  3. (8) Jason Crump (Australia)
  4. (2) Jimmy Nilsen (Szwecja)
  5. (11) Antonín Kasper (Czechy)
  6. (20) John Jørgensen (Dania)
  7. (19) Joe Screen (Wielka Brytania)
  8. (17) Stefan Dannö (Szwecja)
  9. (5) Chris Louis (Wielka Brytania)
  10. (10) Peter Karlsson (Szwecja)
  11. (1) Tony Rickardsson (Szwecja)
  12. (18) Mikael Karlsson (Szwecja)
  13. (4) Hans Nielsen (Dania)
  14. (7) Ryan Sullivan (Australia)
  15. (15) Henrik Gustafsson (Szwecja)
  16. (16) Andy Smith (Wielka Brytania)
  17. (13) Leigh Adams (Australia)
  18. (21) Robert Dados (Polska)
  19. (9) Brian Karger (Dania)
  20. (14) Brian Andersen (Dania)
  21. (22) Billy Hamill (Stany Zjednoczone)
  22. (12) Marián Jirout (Czechy)
  23. (23) Mark Loram (Wielka Brytania)
  24. (24) Sebastian Ułamek (Polska)

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Attention niels epting.svg Liczby w tabeli oznaczają miejsce w biegu, a nie punkty. W latach 1998-2004 w Grand Prix występ w następnym biegu zależał od wcześniejszego występu.
Msc Zawodnik Pkt Turniej eliminacyjny Turniej główny Finały
Runda 1 Runda 2 Runda 1 Runda 2 1/2 MF F
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
1 Wielka Brytania (23) Mark Loram 25 1 3 2 3 2 1 2 1
2 Szwecja (2) Jimmy Nilsen 20 2 1 1 2
3 Szwecja (1) Tony Rickardsson 18 3 1 1 2 1 1 3
4 Australia (13) Leigh Adams 16 3 2 1 4 1 1 2 4
5 Polska (3) Tomasz Gollob 15 1 2 3 1
6 Szwecja (10) Peter Karlsson 14 2 2 1 3 2 3 2
7 Szwecja (17) Stefan Dannö 12 2 2 4 3
8 Czechy (11) Antonín Kasper 10 1 4D 2 4 4
9 Dania (9) Brian Karger 8 2 1 3 1 3
10 Dania (20) John Jørgensen 8 4 2 3W
11 Stany Zjednoczone (6) Greg Hancock 7 2 3 4C
12 Australia (8) Jason Crump 7 1 4U 4D
13 Wielka Brytania (5) Chris Louis 6 1 1 3 3
14 Wielka Brytania (16) Andy Smith 6 2 4 2 3 3
15 Szwecja (18) Mikael Karlsson 5 1 2 4D 4
16 Wielka Brytania (19) Joe Screen 5 4D 4
17 Polska (21) Robert Dados 4 3 2 3
18 Polska (24) Sebastian Ułamek 4 4 1 3
19 Australia (7) Ryan Sullivan 3 1 3 4D
20 Stany Zjednoczone (22) Billy Hamill 3 2 4 4
21 Czechy (12) Marián Jirout 2 4 3
22 Szwecja (15) Henrik Gustafsson 2 4 3
23 Dania (4) Hans Nielsen 1 3 4W
24 Dania (14) Brian Andersen 1 4 4
Msc Zawodnik Pkt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Runda 1 Runda 2 Runda 1 Runda 2 1/2 MF F
Turniej eliminacyjny Turniej główny Finały

d - defekt • u - upadek • w - wykluczenie • c - czas 2 minut • t - taśma
ns - nie startował • nk - niesklasyfikowany

  tor A - wewnętrzny   tor B
  tor C   tor D - zewnętrzny
  "eliminator" - zawodnik z trzeciej i czwartej pozycji odpadają z turnieju

Opis[edytuj | edytuj kod]

Druga eliminacja Grand Prix 1999 zakończyła się dużą niespodzianką. Jej zwycięzcą został bowiem zawodnik jadący w tych zawodach z dziką kartą. Kolejne miejsca zajęli medaliści z zeszłego sezonu: srebrny (Jimmy Nilsen) i złoty (Tony Rickardsson). Mimo dobrej postawy, w półfinale odpadł Tomasz Gollob. Nie przeszkodziło mu to jednak w utrzymaniu pozycji lidera klasyfikacji, choć przewaga nad drugim Nilsenem zmalała do 4 punktów.

Pozostali Polacy byli o krok od Turnieju Głównego zajmując 17 (Robert Dados) i 18 (Sebastian Ułamek) miejsce.

Klasyfikacja przejściowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Suma Czechy Szwecja Polska Wielka Brytania Polska Dania
1 Polska (3) Tomasz Gollob 40 25 15


2 Szwecja (2) Jimmy Nilsen 36 16 20


3 Stany Zjednoczone (6) Greg Hancock 27 20 7


4 Szwecja (1) Tony Rickardsson 25 7 18


5 Australia (8) Jason Crump 25 18 7


6 Czechy (11) Antonín Kasper 25 15 10


7 Wielka Brytania (23) Mark Loram 25 25


8 Szwecja (10) Peter Karlsson 22 8 14


9 Szwecja (17) Stefan Dannö 22 10 12


10 Dania (20) John Jørgensen 22 14 8


11 Australia (13) Leigh Adams 20 4 16


12 Wielka Brytania (19) Joe Screen 17 12 5


13 Wielka Brytania (5) Chris Louis 14 8 6


14 Szwecja (18) Mikael Karlsson 12 7 5


15 Dania (9) Brian Karger 11 3 8


16 Wielka Brytania (16) Andy Smith 11 5 6


17 Australia (7) Ryan Sullivan 9 6 3


18 Polska (21) Robert Dados 8 4 4


19 Dania (4) Hans Nielsen 7 6 1


20 Szwecja (15) Henrik Gustafsson 7 5 2


21 Stany Zjednoczone (22) Billy Hamill 5 2 3


22 Dania (14) Brian Andersen 4 3 1


23 Polska (24) Sebastian Ułamek 4 4


24 Czechy (12) Marián Jirout 3 1 2


25 Czechy (23) Antonín Šváb 2 2 -


26 Polska (24) Piotr Protasiewicz 1 1 -


Lp. Zawodnik Suma Czechy Szwecja Polska Wielka Brytania Polska Dania

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]