Grand Prix Wielkiej Brytanii na Żużlu 2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grand Prix Wielkiej Brytanii 2006
FIM Fiat Vans British Speedway Grand Prix
Informacje ogólne
Data 3 czerwca 2006
Miasto Wielka Brytania Walia Cardiff
Eliminacja 4 z 10 (83)
Sędzia Polska Wojciech Grodzki
Przew. Jury Włochy Renzo Giannini
Informacje o stadionie
Stadion Millennium Stadium
Nawierzchnia tor czasowy
Wyniki turnieju
1. miejsce Australia Jason Crump
2. miejsce Szwecja Andreas Jonsson
3. miejsce Polska Jarosław Hampel

Wyniki Grand Prix Wielkiej Brytanii, czwartej eliminacji Mistrzostw Świata Grand Prix w sezonie 2006.

Zawody o Grand Prix Wielkiej Brytanii rozgrywane były po raz dwunasty; na Millenium Stadium po raz szósty.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Stawkę 15 stałych uczestników Grand Prix uzupełnili: z dziką kartą Simon Stead, natomiast rezerwę toru stanowili Edward Kennett oraz Ben Wilson. Pierwotnie z numerem 17 miał wystartować Lewis Bridger – jednak zgodnie z Regulaminem Grand Prix nie spełniał wymogu wiekowego – 17 lat miał skończyć dopiero w listopadzie.

W wyniku losowania ustalono numery startowe (zgodnie z nimi zawodnicy wpisywani są do tabeli biegowej). W nawiasach podano numery stałe – w nich rzeczywiście żużlowcy startowali.

  1. (7) Tomasz Gollob (Polska)
  2. (16) Simon Stead (Wielka Brytania)
  3. (1) Tony Rickardsson (Szwecja)
  4. (6) Bjarne Pedersen (Dania)
  5. (3) Leigh Adams (Australia)
  6. (8) Andreas Jonsson (Szwecja)
  7. (9) Scott Nicholls (Wielka Brytania)
  8. (5) Greg Hancock (Stany Zjednoczone)
  9. (11) Jarosław Hampel (Polska)
  10. (10) Antonio Lindbäck (Szwecja)
  11. (12) Lee Richardson (Wielka Brytania)
  12. (13) Matej Žagar (Słowenia)
  13. (15) Niels Kristian Iversen (Dania)
  14. (4) Nicki Pedersen (Dania)
  15. (2) Jason Crump (Australia)
  16. (14) Piotr Protasiewicz (Polska)
  17. (17) Edward Kennett (Wielka Brytania)
  18. (18) Ben Wilson (Wielka Brytania)


Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Msc Zawodnik Pkt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Suma Msc 21 22 23
1 Australia (2) Jason Crump 25 3 1 3 1 3 11 3 3 3
2 Szwecja (8) Andreas Jonsson 20 0 2 3 3 1 9 5 2 2
3 Polska (11) Jarosław Hampel 18 3 3 W 0 2 8 7 2 1
4 Stany Zjednoczone (5) Greg Hancock 16 2 3 2 3 2 12 1 3 W
5 Dania (6) Bjarne Pedersen 12 3 2 2 2 3 12 2 1
6 Szwecja (1) Tony Rickardsson 10 2 3 3 2 0 10 4 1
7 Słowenia (13) Matej Žagar 9 2 1 1 3 2 9 6 U
8 Wielka Brytania (9) Scott Nicholls 8 1 0 3 1 3 8 8 0
9 Szwecja (10) Antonio Lindbäck 8 0 3 1 3 1 8 9
10 Polska (7) Tomasz Gollob 7 1 2 2 2 D 7 10
11 Australia (3) Leigh Adams 6 3 0 2 W 1 6 11
12 Dania (15) Niels Kristian Iversen 5 1 1 0 U 3 5 12
13 Wielka Brytania (12) Lee Richardson 5 1 2 1 1 D 5 13
14 Dania (4) Nicki Pedersen 4 0 1 1 D 2 4 14
15 Wielka Brytania (16) Simon Stead 3 0 0 0 2 1 3 15
16 Polska (14) Piotr Protasiewicz 3 2 0 0 1 D 3 16
17 Wielka Brytania (17) Edward Kennett ns ns nk
18 Wielka Brytania (18) Ben Wilson ns ns nk
Msc Zawodnik Pkt 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Suma Msc 21 22 23
d - defekt, w - wykluczenie, c - czas 2 minut, t - taśma, ns - nie startował, nk - niesklasyfikowany
tor A - wewnętrzny tor B tor C tor D - zewnętrzny

Opis[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym starcie finału prowadził Jarosław Hampel, jednak atakujący Hancock upadł i bieg został przerwany. Po raz trzeci w tym sezonie Crump odniósł zwycięstwo i z aż 34 punktami prowadzi w klasyfikacji. Ponownie bardzo dobry występ zanotował Hancock i Hampel (awans odpowiednio na drugie i piąte miejsce w klasyfikacji). Jonsson po słabszym początku, teraz zajmuje 2 miejsce.

Tomasz Gollob zanotował najsłabszy występ w sezonie (10 miejsce), jednak utrzymał 4 miejsce w klasyfikacji. Ponownie najsłabszy w stawce był Protasiewicz.

Klasyfikacja przejściowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Suma Słowenia Szwecja Wielka Brytania Dania Włochy Skandynawia Czechy Łotwa Polska
1 Australia (2) Jason Crump 95 20 25 25 25        
2 Stany Zjednoczone (5) Greg Hancock 61 5 20 20 16        
3 Dania (4) Nicki Pedersen 59 25 14 16 4        
4 Polska (7) Tomasz Gollob 52 18 9 18 7        
5 Polska (11) Jarosław Hampel 46 4 16 8 18        
6 Szwecja (8) Andreas Jonsson 43 8 5 10 20        
7 Słowenia (13) Matej Žagar 40 9 18 4 9        
8 Szwecja (1) Tony Rickardsson 36 16 6 4 10        
9 Australia (3) Leigh Adams 34 10 7 11 6        
10 Wielka Brytania (9) Scott Nicholls 31 9 9 5 8        
11 Dania (6) Bjarne Pedersen 30 5 6 7 12        
12 Szwecja (10) Antonio Lindbäck 25 9 2 6 8        
13 Wielka Brytania (12) Lee Richardson 17 8 4 0 5        
14 Dania (15) Niels Kristian Iversen 17 2 6 4 5        
15 Polska (14) Piotr Protasiewicz 10 1 3 3 3        
16 Szwecja (16) Fredrik Lindgren 7 - 7 -        
17 Polska (16) Krzysztof Kasprzak 6 6 - -        
18 Słowenia (16) Matej Ferjan 3 3 - - -        
19 Wielka Brytania (16) Simon Stead 3 - - 3        
20 Polska (17) Janusz Kołodziej 0 0 - -        
21 Szwecja (17) Jonas Davidsson 0 - 0 -        
Słowenia (17) Izak Šantej - ns - - -        
Wielka Brytania (17) Edward Kennett - - - ns        
Słowenia (18) Jernej Kolenko - ns - - -        
Polska (18) Tomasz Gapiński - ns - -        
Szwecja (18) Eric Andersson - - ns -        
Wielka Brytania (18) Ben Wilson - - - ns        
Lp. Zawodnik Suma Słowenia Szwecja Wielka Brytania Dania Włochy Skandynawia Czechy Łotwa Polska

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]