Wersja ortograficzna: Greg Hunt

Greg Hunt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Greg Hunt
Ilustracja
Oficjalna fotografia ministerialna
Pełne imię i nazwisko Gregory Andrew Hunt
Data i miejsce urodzenia 18 listopada 1965
Melbourne
Minister środowiska
Okres od 18 września 2013
Przynależność polityczna Liberalna Partia Australii
Poprzednik Mark Butler

Greg Hunt, właśc. Gregory Andrew Hunt (ur. 18 listopada 1965 w Melbourne[1]) – australijski polityk, członek Liberalnej Partii Australii, od 2001 poseł do Izby Reprezentantów, od 2013 minister środowiska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem prawniczych studiów licencjackich na Uniwersytecie w Melbourne oraz studiów magisterskich w zakresie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Yale’a, gdzie trafił jako stypendysta Fundacji Fulbrighta[1]. W 1994 został doradcą Alexandra Downera i pozostał nim do 1998, towarzysząc temu politykowi zarówno na stanowisku lidera opozycji, jak i ministra spraw zagranicznych[1]. W 1998 stał na czele grupy australijskich obserwatorów pracujących podczas wyborów w Kambodży[1]. Następnie był wykładowcą prawa konstytucyjnego na swoje macierzystej uczelni, a potem przez pewien czas pracował w sektorze prywatnym[1]. Bezpośrednio przed rozpoczęciem kariery politycznej przebywał w Genewie, gdzie pracował jako dyrektor ds. strategii Światowego Forum Ekonomicznego[1].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 2001 uzyskał po raz pierwszy wybór do parlamentu federalnego jako kandydat Liberalnej Partii Australii w okręgu wyborczym Flinders[1]. W latach 2004–2007 był sekretarzem parlamentarnym (posłem reprezentującym ministra w codziennych pracach parlamentu), najpierw pracując dla ministra środowiska i dziedzictwa, a potem dla ministra spraw zagranicznych[1]. W 2007 wraz z całą swoją partią przeszedł do opozycji.

Po zwycięstwie Koalicji w wyborach w 2013 wszedł do gabinetu Tony’ego Abbotta jako minister środowiska[1]. Zachował to stanowisko również w utworzonym we wrześniu 2015 gabinecie Malcolma Turnbulla.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Hon Greg Hunt MP (ang.). Parlament Australii. [dostęp 2015-06-21].