Grupa Nurków Minerów (13 Dywizjon Trałowców)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grupa Nurków Minerów
Grupa Płetwonurków Minerów - Hel
Historia
Państwo  Polska
Sformowanie Lata 70. XX wieku
Organizacja
Dyslokacja Gdynia
Rodzaj sił zbrojnych Marynarka Wojenna
Rodzaj wojsk Wojska inżynieryjne
Podległość Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Strona internetowa

Grupa Nurków Minerów (GNM) – pododdział 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety, wchodząca do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu Marynarki Wojennej RP.

Działalność jednostki[edytuj | edytuj kod]

Powstanie Grupy Płetwonurków Minerów - Hel związane jest z budową w latach 1970-1975, Portu Północnego w Gdańsku.

Zaistniała wtedy potrzeba przeszukania dużego akwenu pod nowo powstającego portu. W tym celu powołano do życia Grupę Płetwonurków Zwiadowców, na bazie której utworzono później Grupę Płetwonurków Minerów (GPM - HEL) podlegającą pierwotnie pod 45 Dywizjon Pomocniczych Jednostek Pływających stacjonujący w Gdyni. Pod koniec 1989 r. Grupę Płetwonurków Minerów przeniesiono do Helu i włączono w skład 13 Dywizjonu Trałowców. W 2006 r. po rozformowaniu 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, 13 Dywizjon Trałowców wraz z Grupą Płetwonurków Minerów przebazowano do portu w Gdyni. W 2010 r. zmieniono nazwę grupy ostatecznie na Grupa Nurków Minerów, która do dziś jest aktualną nazwą.

Zadania oraz działanie[edytuj | edytuj kod]

Do dnia dzisiejszego realizuje GNM zadania z zakresu obrony przeciwminowej i zadania specjalne.

W 1996 r. płetwonurkowie Grupy Płetwonurków Minerów wydobyli poniemiecką amunicję z zatopionej barki. W 1997 r. z jeziora Starogrodzkiego koło Chełmna wydobyto niemiecki niekierowany pocisk rakietowy z czasów II wojny światowej. W 1999 r. w rządowym gospodarstwie pomocniczym w Łańsku, dawnym ośrodku wypoczynkowym Urzędu Rady Ministrów PRL oznaczony kryptonimem W-1, zneutralizowana została bomba lotnicza. W roku 2001 nurkowie zaangażowani byli w rozminowanie i przygotowanie rejonu do ćwiczenia międzynarodowego NATO pod kryptonimem STRONG RESOLVE 2002 w rejonie portu i Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

GNM zaangażowana była również w wydobycie amunicji z zatopionej, poniemieckiej barki amunicyjnej na Oksywiu w Gdyni, na wysokości osiedla Rybaki. Za wykonanie tych zadań oraz wielu innych GNM otrzymała wiele nagród resortowych, podziękowań od przełożonych, władz lokalnych i mieszkańców rozminowanych terenów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]