Grupa metylenowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „metylen”. Zobacz też: metylen – niepodstawiony karben.
Grupa metylenowa
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny CH2
Masa molowa 14,03 g/mol
Podobne związki
Pochodne węglowodory alkany, alkeny, alkiny, węglowodory aromatyczne, diaminy

Grupa metylenowa, metanodiyl, potocznie metylen, −CH2− lub =CH2 – najprostsza grupa alkenylowa, zbudowana z jednego atomu węgla i dwóch atomów wodoru, mająca dwa wiązania chemiczne.

Jej nazwa wynika z faktu, że można ją utworzyć myślowo z metanu poprzez oderwanie od niego dwóch atomów wodoru. Myślowe oderwanie jednego atomu wodoru od metanu definiuje grupę metylową (−CH3), której nie należy mylić z grupą metylenową. Człon „metylen” jest stosowany w nazwach zwyczajowych związków organicznych, na przykład „chlorek metylenu” (CH2Cl2).

Według współczesnych zaleceń IUPAC nazwa „grupa metylenowa” jest ograniczona do ugrupowania z dwoma wiązaniami pojedynczymi (−CH2−), natomiast =CH2 z jednym wiązaniem podwójnym to grupa metylidenowa (metyliden)[1].

Szeregi homologiczne[edytuj | edytuj kod]

Najprostszym węglowodorem z grupą metylenową jest propan, w którym można wyróżnić dwie skrajne grupy metylowe i jedną środkową grupę metylenową (CH3CH2−CH3). Grupa metylenowa odróżnia dany element szeregu homologicznego od następnego (każdy jest większy od poprzedniego właśnie o grupę metylenową), na przykład:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Appendix 2. W: Henri A. Favre, Warren H. Powell: Nomenclature of Organic Chemistry. The Royal Society of Chemistry, 2014, s. 1484. DOI: 10.1039/9781849733069. ISBN 978-0-85404-182-4.