Grzbiet Alpha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa topograficzna Arktyki
Grzbiety i baseny Oceanu Arktycznego

Grzbiet Alpha (ang. Alpha Ridge) – grzbiet podmorski na dnie Oceanu Arktycznego, w części zwanej Basenem Amerazjatyckim. Łączy się z Grzbietem Mendelejewa. Razem oddzielają Basen Beauforta od Basenu Makarowa.

Grzbiet Alpha jest zbudowany ze skał wulkanicznych. Utworzył się w aktywnej strefie spreadingu w czasie, gdy powstawał Basen Amerazjatycki. Został odkryty w 1963 r. Najwyższe wzniesienia grzbietu sięgają 2000 m powyżej dna morza. Jego szerokość waha się od 200 do 450 km. Grzbiet Alpha, Grzbiet Łomonosowa i Grzbiet Gakkela (współcześnie aktywna strefa spreadingu) są trzema największymi grzbietami dzielącymi dno Oceanu Arktycznego; biegną one mniej więcej równolegle[1].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Ekspedycja kanadyjska z 1983 r. przedstawiła dane sugerujące, że Grzbiet Alpha jest przedłużeniem szelfu północnoamerykańskiego (jest zbudowany ze skorupy kontynentalnej) i na tej podstawie Kanada rości sobie prawa do tego obszaru[2].

Inne badania sugerują, że jest on zbudowany ze skorupy oceanicznej i budowa płaszcza pod nim jest podobna do Grzbietu Reykjanes, północnej części Grzbietu Śródatlantyckiego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "CESAR" - Canadian Expedition to Study the Alpha Ridge
  2. European Drilling Research Icebreaker (Aurora Borealis)
  3. D.A. Forsyth, I. Asudeh, A.G. Green, H.R. Jackson. Crustal structure of the northern Alpha Ridge beneath the Arctic Ocean. „Nature”. 322, s. 349 - 352, 24 czerwca 1986. DOI: 10.1038/322349a0.