Grzbiet Jesztedzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grzbiet Jesztedzki
czes. Ještědský hřbet
Ilustracja
Grzbiet Jesztedzki, w głębi góra Ještěd z wieżą
Mapa regionu
Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Masyw Czeski
Podprowincja Sudety z Przedgórzem Sudeckim
Makroregion Sudety Zachodnie
Mezoregion Grzbiet Jesztedzki
czes. Ještědský hřbet
Zajmowane
jednostki
administracyjne

 Czechy
kraj liberecki

Grzbiet Jesztedzki (332.32, czes. Ještědský hřbet, niem. Jeschkengebirge, Jeschkenkamm) – pasmo górskie w Czechach w Sudetach Zachodnich[1]

Jest to niewielkie pasmo górskie o charakterze górskim i wyżynnym, położone w północnych Czechach. Tworzy długi, wąski grzbiet o przebiegu północny zachód - południowy wschód.

Wraz z Grzbietem Kozakowskim tworzy Grzbiet Jesztedzko-Kozakowski (czes. Ještědsko-kozákovský hřbet), stanowiący mezoregion Sudetów Zachodnich.

Od północnego wschodu graniczy z Kotliną Liberecką, będącą fragmentem Kotliny Żytawskiej (czes. Žitavská pánev), od południowego zachodu z Wyżyną Ralską (czes. Ralská pahorkatina) i Wyżyną Jiczyńską (czes. Jičínská pahorkatina). Na północnym zachodzie graniczy z Górami Łużyckimi (czes. Lužické hory).

Dzieli się na:

Pasmo górskie zbudowane jest w większości ze skał metamorficznych wieku paleozoicznego, ponadto z gruboziarnistego granitu, w kilku miejscach przebijają się na powierzchnię bazaltowe wylewy. Najwyższym wzniesieniem jest Ještěd (Jeszted, 1012 m n.p.m.).

Grzbiet Jesztedzki jest jednym ze znaczących obszarów wypoczynkowych w Czechach. Są tu dobre warunki dla letniej turystyki pieszej i rowerowej. Podczas zimowego okresu pasmo stanowi miejsce atrakcyjne dla narciarzy z wielką liczbą tras biegowych i narciarskich, przygotowanych na tym terenie w ośrodkach narciarskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Migoń, Edyta Pijet-Migoń. Czeski Raj – nowy europejski geopark (The Bohemian Paradise – a new european geopark). Geoturystyka. 4 (7) 2006: 21-32