Grzbiet Jesztedzko-Kozakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grzbiet Jesztedzko-Kozakowski
czes. Ještědsko-kozákovský
Ilustracja
Megaregion Pozaalpejska Europa Środkowa
Prowincja Masyw Czeski
Podprowincja Sudety z Przedgórzem Sudeckim
Makroregion Sudety Zachodnie
Mezoregion Grzbiet Jesztiedzko-Kozakowski, czes. Ještědsko-kozákovský hřbet
Zajmowane
jednostki
administracyjne

 Czechy
kraj liberecki

Grzbiet Jesztedzko-Kozakowski (332.32, czes. Ještědsko-kozákovský hřbet) – pasmo górskie w Czechach w Sudetach Zachodnich[1].

Jest to niewielkie pasmo górskie o charakterze górskim i wyżynnym, stanowiące mezoregion Sudetów Zachodnich, położone w północnych Czechach. Tworzy długi, wąski grzbiet o przebiegu północny zachód – południowy wschód.

Dieli się na:

Od północnego wschodu graniczy z Kotliną Liberecką, będącą fragmentem Kotliny Żytawskiej (czes. Žitavská pánev) i Podgórzem Karkonoskim, od południowego zachodu z Wyżyną Ralską (czes. Ralská pahorkatina) i Wyżyną Jiczyńską (czes. Jičínská pahorkatina). Na północnym zachodzie graniczy z Górami Łużyckimi (czes. Lužické hory).

Pasmo górskie zbudowane jest w większości ze skał metamorficznych, ponadto z gruboziarnistego granitu. We wschodniej części występują górnokarbońskie i permskie piaskowce i zlepieńce, permskie skały wulkaniczne oraz górnokredowe piaskowce. W kilku miejscach przebijają się na powierzchnię bazaltowe wylewy. Najwyższym wzniesieniem jest Ještěd (Jeszted, 1012 m n.p.m.).

Grzbiet Jesztedzko-Kozakowski jest jednym ze znaczących obszarów wypoczynkowych w Czechach. Są tu dobre warunki dla letniej turystyki pieszej i rowerowej. Podczas zimowego okresu pasmo stanowi miejsce atrakcyjne dla narciarzy z wielką liczbą tras biegowych i narciarskich, przygotowanych na tym terenie w ośrodkach narciarskich.

Położenie pasma

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Migoń, Edyta Pijet-Migoń. Czeski Raj – nowy europejski geopark (The Bohemian Paradise – a new european geopark). Geoturystyka. 4 (7) 2006: 21-32