Grzegorz Jankowski (wojskowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

.

Grzegorz Jankowski vel Janaszczuk ps. "Łastiwka" (ur. w Cisowej, zginął 3 czerwca 1947 k. Leszczawy Górnej) – starszy sierżant Wojska Polskiego, dowódca sotni UPA działającej na Pogórzu Przemyskim.

Przed wojną był zawodowym podoficerem Wojska Polskiego. W czasie wojny był komendantem posterunku Ukrainische Hilfpolizei w Olszanach. W 1943 roku zdezerterował wraz z obsadą posterunku tworząc sotnię UPA U-7. Większość ludzi tej sotni pochodziła z Cisowej. Przy tej sotni działała szkoła podoficerska UPA. Sotnia "Łastiwki" oskarżona jest[według kogo?] o zbrodnie na ludności polskiej i ukraińskiej[kiedy?][potrzebny przypis].

"Łastiwka" zginął 3 czerwca 1947 podczas obławy przeprowadzonej przez oddziały Wojska Polskiego opodal miejscowości Leszczawa Górna, w trakcie okrążania doszło również do potyczki wojska z sotniami UPA "Burłaki" i "Kryłacza". W trakcie walk zginęło wówczas 16 żołnierzy Wojska Polskiego.

Na terenie Ukrainy Łastiwce i jego poległym żołnierzom poświęcono pomnik, znajdujący się we wsi Kałyniw.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Grzegorz Motyka - "Tak było w Bieszczadach. Walki polsko-ukraińskie w Polsce 1943-1948", Warszawa 1998, ​ISBN 83-7233-065-4

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]