Grzegorz Sobczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grzegorz Sobczyk
Data i miejsce urodzenia 10 lutego 1981
Zakopane, Polska
Wzrost 167 cm
Debiut w PŚ 19 stycznia 2003 w Zakopanem (46. miejsce)
Dorobek medalowy
Brązowy Krzyż Zasługi

Grzegorz Sobczyk (ur. 10 lutego 1981 w Zakopanem) – polski skoczek narciarski. W latach 2008-2016 serwismen kadry A reprezentacji Polski w skokach narciarskich i asystent trenera Łukasza Kruczka[1][2]. Od kwietnia 2016 asystent trenera Stefana Horngachera[3], od 2019 asystent Michala Doležala[4].

Przebieg kariery[edytuj | edytuj kod]

Karierę skoczka rozpoczął w 1995 roku. W 1999 roku zadebiutował w zawodach Pucharu Kontynentalnego , a w 2003 roku na Wielkiej Krokwi w Zakopanem pierwszy raz zakwalifikował się do konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. W sezonie 2003/2004 był członkiem polskiej kadry A.

W 1999 roku w Saalfelden am Steinernen Meer zajął 11. miejsce na Mistrzostwach Świata juniorów. W 2002 roku trzy razy znalazł się w pierwszej dziesiątce Mistrzostw Polski. Był kolejno: dziewiąty, czwarty i dziesiąty. W 2003 podczas zawodów tej samej rangi rozegranych w Szczyrku zajął czwarte miejsce. W 2004 roku zajął trzecie miejsce na Mistrzostwach Czech w skokach narciarskich. W tym samym roku podczas Mistrzostw Polski w Karpaczu oraz w Zakopanem dwa razy zajął dziewiątą lokatę.

W swojej karierze Grzegorz Sobczyk reprezentował trzy kluby narciarskie: SKS Start Zakopane, WKS Zakopane oraz AZS-AWF Katowice.

21 września 2019, podczas gali z okazji 100-lecia PZN, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi[5].

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Uniwersjada[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Skok 1 Skok 2 Nota Strata Zwycięzca
21. 13 stycznia 2005 Austria Seefeld Toni-Seelos-Olympiaschanze K-90 HS-100 indywid. 86,5 m 86,5 m 209,0 pkt 43,0 pkt Manuel Fettner
2. 13 stycznia 2005 Austria Seefeld Toni-Seelos-Olympiaschanze K-90 HS-100 druż.[b] 88 m 93 m 959,0 pkt (229,5 pkt) 32,0 pkt Słowenia
31. 19 stycznia 2005 Austria Innsbruck Bergisel K-120 HS-130 indywid. 108 m - 90,4 pkt 161,8 pkt Manuel Fettner
46. 19 stycznia 2007 Włochy Pragelato Trampolino a Monte K-125 HS-140 indywid. 90 m 86 m 173,5 pkt 92,0 pkt Dmitrij Ipatow
50. 22 stycznia 2007 Włochy Pragelato Trampolino a Monte K-95 HS-106 indywid. 97,5 m - 59,5 pkt 217,7 pkt Dienis Korniłow

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1999/2000
Kuopio Kuopio Predazzo Predazzo Villach Zakopane Zakopane Oberstdorf Garmisch-Partenkirchen Innsbruck Bischofshofen Engelberg Engelberg Sapporo Sapporo Hakuba Willingen Willingen Bad Mitterndorf Iron Mountain Iron Mountain Lahti Lahti Trondheim Oslo Planica punkty
- - - - - q - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2001/2002
Kuopio Kuopio Neustadt Neustadt Villach Engelberg Engelberg Predazzo Predazzo Oberstdorf Garmisch-Partenkirchen Innsbruck Bischofshofen Willingen Zakopane Zakopane Hakuba Sapporo Lahti Falun Trondheim Oslo punkty
- - - - - - - - - - - - - - q q - - - - - - 0
Sezon 2002/2003
Kuusamo Kuusamo Trondheim Trondheim Neustadt Neustadt Engelberg Engelberg Oberstdorf Garmisch-Partenkirchen Innsbruck Bischofshofen Liberec Zakopane Zakopane Hakuba Sapporo Sapporo Bad Mitterndorf Bad Mitterndorf Willingen Willingen Oslo Lahti Lahti Planica Planica punkty
- - - - - - - - - - - - - q 46 - - - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 q  – zawodnik nie zakwalifikował się  -  – zawodnik nie wystartował

Letnie Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w poszczególnych konkursach LGP[edytuj | edytuj kod]

2003
Hinterzarten Courchevel Predazzo Innsbruck punkty
q - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30
 q  – zawodnik nie zakwalifikował się
 -  – zawodnik nie wystartował

Puchar Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Kontynentalnego[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie bazy wyników Adama Kwiecińskiego[6].

Sezon 1998/1999
Velenje Velenje Berchtesgaden Villach Oberstdorf Oberstdorf Zakopane Zakopane Rælingen Kuopio Lahti Lahti Sankt Moritz Engelberg Bad Goisern Bad Goisern Sapporo Sapporo Lauscha Sapporo Lauscha Gallio Gallio Reit im Winkl Saalfelden Ruhpolding Braunlage Braunlage Westby Planica Westby Planica Titisee-Neustadt Iron Mountain Schönwald Ishpeming Ishpeming Ishpeming Sapporo Zaō Courchevel Zaō Courchevel Vikersund Vikersund Hede Hede Kuopio Rovaniemi Kuusamo Kuusamo punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - 28 - 53 - - 28 44 42 - - 11 - 24 - - 45 - 11 55 4 - - - - - - - - - - - - - 111
Sezon 1999/2000
Velenje Velenje Villach Villach Oberstdorf Zakopane Zakopane Rælingen Hakuba Hakuba Trondheim Trondheim Kuopio Lahti Lahti Innsbruck Engelberg Gallio Gallio Sapporo Sapporo Brotterode Sapporo Lauscha Braunlage Braunlage Hakuba Courchevel Hakuba Courchevel Berchtesgaden Saalfelden Mislinja Westby Planica Westby Planica Ishpeming Ishpeming Schönwald Titisee-Neustadt Eisenerz Eisenerz Zaō Zaō Våler Våler Harrachov Harrachov Rovaniemi Kuusamo punkty
q q - q - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - q - q - - 48 62 53 54 - - - - - - - - 0
Sezon 2000/2001
Velenje Velenje Villach Oberstdorf Rælingen Rælingen Winterberg Sankt Moritz Innsbruck Bischofshofen Sapporo Sapporo Sapporo Brotterode Brotterode Lauscha Lauscha Ramsau Schönwald Westby Westby Titisee-Neustadt Planica Iron Mountain Iron Mountain Chamonix Ishpeming Chamonix Zakopane Zakopane Vikersund Harrachov Vikersund Harrachov Våler Zaō Zaō Örnsköldsvik Örnsköldsvik Hede punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 51 67 - q - 42 - - - - - - 0
Sezon 2001/2002
Velenje Velenje Villach Villach Oberstdorf Rælingen Rælingen Calgary Calgary Park City Park City Oberhof Kuusamo Kuusamo Lahti Lahti Sankt Mortiz Engelberg Innsbruck Sapporo Sapporo Bischofshofen Sapporo Bischofshofen Ishpeming Courchevel Ishpeming Courchevel Lauscha Westby Westby Braunlage Braunlage Gallio Gallio Planica Iron Mountain Iron Mountain Schönwald Schönwald Zaō Zaō Vikersund Vikersund Vikersund punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 45 41 - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2002/2003
Lahti Lahti Liberec Liberec Sankt Moritz Engelberg Seefeld Bischofshofen Sapporo Sapporo Planica Sapporo Planica Titisee-Neustadt Titisee-Neustadt Braunlage Braunlage Willingen Zakopane Zakopane Eisenerz Eisenerz Westby Brotterode Brotterode Lauscha Ishpeming Ishpeming Ruhpolding Ishpeming Ruhpolding Zaō Zaō Stryn Stryn punkty
- - 57 73 - - - - - - 30 - 40 26 15 17 21 61 22 48 19 14 - 20 38 33 - - - - - - - 25 21 112
Sezon 2003/2004
Lillehammer Lillehammer Sankt Moritz Engelberg Seefeld Planica Planica Sapporo Sapporo Sapporo Bischofshofen Bischofshofen Braunlage Braunlage Brotterode Brotterode Zakopane Westby Westby Iron Mountain Iron Mountain Kuopio Kuopio Vikersund Vikersund punkty
- - - - - - - - - - 70 55 - - - - 36 40 46 56 - - - - - 0
Sezon 2004/2005
Rovaniemi Rovaniemi Lahti Lahti Harrachov Harrachov Sankt Moritz Engelberg Engelberg Seefeld Planica Planica Sapporo Sapporo Sapporo Bischofshofen Bischofshofen Lauscha Lauscha Braunlage Braunlage Brotterode Brotterode Westby Westby Iron Mountain Iron Mountain Vikersund Vikersund Zakopane punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 49 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30 

 -  – zawodnik nie wystartował

Letni Puchar Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w poszczególnych konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego[edytuj | edytuj kod]

2003
Velenje Velenje Calgary Calgary Park City Park City Garmisch-Partenkirchen Garmisch-Partenkirchen Trondheim Trondheim punkty
18 38 13 14 22 19 21 23 39 34 90
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30 

 -  – zawodnik nie wystartował

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład zespołu: Mariusz Macias, Marcin Bachleda, Grzegorz Sobczyk i Tomisław Tajner
  2. W składzie: Grzegorz Sobczyk, Rafał Śliż, Marcin Bachleda, Krystian Długopolski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Guzik: Kadry szkoleniowe na sezon 2008/2009 zatwierdzone!. skijumping.pl, 2008-04-23. [dostęp 2017-04-04].
  2. Tadeusz Mieczyński: Znamy składy kadr polskich skoczków na sezon 2013/2014. skijumping.pl, 2013-05-22. [dostęp 2017-04-04].
  3. Tadeusz Mieczyński: Znamy kadry szkoleniowe polskich skoczków na sezon 2016/2017. skijumping.pl, 2016-04-28. [dostęp 2017-04-04].
  4. Adam Bucholz: Znamy kadry Polski na sezon 2019/2020!. skijumping.pl, 2019-04-30. [dostęp 2019-06-13].
  5. Uroczyste wręczenie odznaczeń na gali 100-lecia PZN. skijumping.pl, 2019-09-23.
  6. Adam Kwieciński: Wyniki Zawodnika - SOBCZYK Grzegorz. [dostęp 2019-11-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]