Grzegorz Sobolewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grzegorz Sobolewski
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1965
Dąbrowa Białostocka
Profesor nauk społecznych
Specjalność: bezpieczeństwo
Alma Mater Akademia Obrony Narodowej
Doktorat 2000 – nauki wojskowe
Akademia Obrony Narodowej
Habilitacja 2008 – bezpieczeństwo
Akademia Obrony Narodowej
Profesura 2014
Pracownik naukowy
Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademia Obrony Narodowej

Akademia Sztuki Wojennej

Stanowisko Profesor
Okres zatrudn. 2009 - 2018
Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego Szkoła Główna Służby Pożarniczej
Stanowisko Profesor
Okres zatrudn. od 2015
Grzegorz Sobolewski
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1965
Dąbrowa Białostocka
Przebieg służby
Lata służby 1989 - 2019
Siły zbrojne Wojsko Polskie
Jednostki 42 Pułk Zmechanizowany w Żarach (1989),11 Dywizja Kawalerii Pancernej (1989-1995)
Późniejsza praca Akademia Obrony Narodowej

Grzegorz Sobolewski (ur. 1 czerwca 1965 w Dąbrowie Białostockiej) – polski oficer i wykładowca akademicki, pułkownik Wojska Polskiego, profesor nauk społecznych, doktor habilitowany nauk o bezpieczeństwie[1].

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Główne wykształcenie:

Służba w WP[edytuj | edytuj kod]

Służbę zawodową rozpoczął w 42 Pułku Zmechanizowanym w Żarach. W latach 1989 – 1995 pełnił służbę w jednostkach 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Pracując w uczelniach pełnił funkcje kierownika zakładu, dyrektora instytutu, kierownika studiów doktoranckich, prodziekana Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego, prorektora Akademii Obrony Narodowej, prorektora Akademii Sztuki Wojennej ds. dydaktycznych[2]. Zawodową służbę wojskową zakończył w styczniu 2019 roku[3].

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

W roku 1997 po ukończeniu studiów i uzyskaniu stopnia oficera dyplomowanego został zatrudniony na stanowisku asystenta w Akademii Obrony Narodowej. Rozpoczyna aktywną działalność naukowo-dydaktyczną. W roku 2000 po pozytywnej obronie rozprawy doktorskiej uzyskuje stopień doktora dziedzinie nauk wojskowych. W tym okresie swoje zainteresowania naukowe skupiał na działaniach militarnych w środowisku miejskim. Efektem prowadzonych badań naukowych w wymiarze narodowym i międzynarodowym było uzyskanie w 2008 roku stopienia doktora habilitowanego.

Od 2009 pracownik w Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego AON, specjalizujący się w obszarach badawczych: teorii bezpieczeństwa, organizacji i funkcjonowania systemu bezpieczeństwa narodowego, zagrożenia bezpieczeństwa państwa (militarne i niemilitarne), obronność państwa, zarządzanie kryzysowe w Polsce, UE i NATO. Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji z obszaru obronności państwa i zarządzania bezpieczeństwem. Wypromował 16 doktorów i ponad 150 magistrów. W uznaniu osiągnięć naukowych i dydaktycznych w 2014 roku otrzymuje tytuł profesora w dziedzinie nauk społecznych[4].

Współpracował naukowo i prowadził zajęcia między innymi w Akademii Obrony Narodowej, Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej, Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku, Akademii Sztuki Wojennej. Aktualnie zatrudniony na stanowisku profesora w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Pełnił funkcję eksperta i recenzenta Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Uczestniczył w zespole Strategicznego Przeglądu Obronnego i Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego współpracując z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz jednostkami MON. Aktualnie współpracuje z uczelniami MON i MSWiA, wybranymi uczelniami cywilnymi w Polsce i poza granicami kraju, instytucjami SZ RP. Jest zastępcą przewodniczącego Rady Naukowej Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego i członkiem Towarzystwa Wiedzy Obronnej oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk o Bezpieczeństwie i Transdyscyplinarnego Centrum Badania Problemów Bezpieczeństwa. Ponadto, jest CEO firmy szkoleniowej[5] w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof. Grzegorz Sobolewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-11-17].
  2. Prorektor ds. dydaktycznych: płk prof. dr - Akademia Sztuki Wojennej, www.old.akademia.mil.pl [dostęp 2018-11-17] (pol.).
  3. Aktualnosci, 212.85.111.37 [dostęp 2019-11-14] (pol.).
  4. Nominacje profesorskie w Belwederze, „Nauka w Polsce” [dostęp 2018-11-17] (pol.).
  5. Wszechnica – Bezpieczeństwa i rozwoju [dostęp 2019-11-14] (pol.).