Grzegorz Wawrzeńczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grzegorz Wawrzeńczyk
Pseudonim Czysty Harry,
Grzegorz ze Strawczyna
Data i miejsce urodzenia 24 lipca 1966
Strawczyn
Data i miejsce śmierci 28 sierpnia 2012
Kielce
Instrumenty instrumenty klawiszowe
Gatunki rock, folk
Zespoły
Ira (1987-1988), Strawczynioki

Grzegorz Wawrzeńczyk (ur. 24 lipca 1966 w Strawczynie, zm. 28 sierpnia 2012 w Kielcach) – polski kompozytor, wokalista, klawiszowiec i autor tekstów. Występował w ludowym zespole Strawczynioki.

Znalazł się on w pierwszym składzie rockowego zespołu Ira, który w listopadzie 1987 został założony przez gitarzystę Kubę Płucisza. Do zespołu został ściągnięty przez ówczesną żonę Artura Gadowskiego, Barbarę. Zagrał z tym zespołem m.in. na eliminacjach do OMPP w Łodzi w styczniu 1988, brał też udział w pierwszych profesjonalnych nagraniach zespołu w Radiu Kielce, które miały miejsce w lutym 1988. Zagrał też na pierwszym ważnym koncercie grupy, który odbył się w czerwcu 1988 na Festiwalu w Opolu, gdzie zespół zdobył pierwsze wyróżnienie wykonując utwór "Zostań tu". Odszedł z grupy jeszcze w tym samym roku, a jego miejsce zajął Tomasz Bracichowicz. Następnie pracował jako nauczyciel muzyki w strawczyńskiej podstawówce oraz instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury[1].

Wawrzeńczyk był autorem piosenki promującej gminę Strawczyn[2].

Muzyk zmarł po krótkiej chorobie[1]. 30 sierpnia 2012 został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Strawczynie[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Czysty Harry W małym miejskim pubie (1999)
  • Grzegorz ze Strawczyna Jagódka (2001)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]