Gustaf Cronhielm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gustaf Cronhielm
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 lipca 1664
Sztokholm
Data i miejsce śmierci 3 czerwca 1737
Sztokholm
Przewodniczący Rady Królewskiej
Okres od 1719
Poprzednik Arvid Horn
Następca Arvid Horn

Gustaf Cronhielm (ur. 18 lipca 1664 w Sztokholmie, zm. 3 czerwca 1737 tamże) – szwedzki hrabia i polityk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ojcem Gustafa był Polycarpus Cronhielm, urodzony w Saksonii jako Polycarpus Krumbygel, który uzyskał w Szwecji szlachectwo i tytuł barona. Matka Gustafa Hebbla Standorph, pochodziła z Gdańska. W latach 1677–1682 Gustaf studiował na uniwersytecie w Uppsali, a potem w Królewskich Archiwach (Riksarkivet). Następnie przebywał trzy lata w Londynie a potem czas jakiś w Paryżu. W 1686 został Kammerjunkrem przy dworze Wirtemberskim (gdzie rządził wówczas Eberhard Ludwik Wirtemberski), a rok później przeniósł się na dwór Karola XI, gdzie pełnił analogiczną funkcję, by w końcu zostać członkiem dworu następcy tronu (kronprins) Karola (przyszły Karol XII).

W 1698 zmarł ojciec Cronhielma, po którym Gustaf odziedziczył dobra w Västmanlandii. Wówczas zaczął interesować się żywo polityką. W 1710 został posłem Riksdagu (riksdagsman) i wicelandmarszałkiem (zastępcą Lantmarskalka – przewodniczącego riksdagu). Potem został kanclerzem dworu (hovkanslerszwedzki kanclerz nadworny), radca rady królewskiej (kungligt råd) i kancelarii (kansliråd). W latach 1713–1714 był też kanclerzem uniwersytetu w Lund, a od 1719 także uniwersytetu w Uppsali.

Karol XII uczynił w 1719 Cronhielma przewodniczącym Kolegium Handlu (Kommerskollegium) i przewodniczącym Rady Królewskiej.

W 1712 Cronhielm otrzymał tytuł hrabiowski Cronhielm af Flosta. Jego żoną była Maria Wallenstedt, z która miał jedenaścioro dzieci. Po raz drugi ożenił się z baronówną Henriettą Beatą Horn af Marienborg.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Svenska män och kvinnor, del 2, Stockholm: Albert Bonniers förlag, 1944, s.136f


Poprzednik
Arvid Horn
Flag of Sweden.svg Przewodniczący Szwedzkiej Rady Królewskiej
1719
Flag of Sweden.svg Następca
Arvid Horn