Gustav Eriksson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gustav Eriksson
Data i miejsce urodzenia 22 sierpnia 1991
Szwecja
Klub IFK Mora SK
Debiut w PŚ 4 grudnia 2010, Düsseldorf
(58. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 29 stycznia 2017, Falun
(25. miejsce – 30 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwecja

Gustav Eriksson (ur. 22 sierpnia 1991 r.) – szwedzki biegacz narciarski, zawodnik klubu IFK Mora SK.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Gustav Eriksson pojawił się w 21 października 2007 roku, podczas zawodów FIS Race w szwedzkiej miejscowości Mora, gdzie w sprincie stylem klasycznym, zajął 46. miejsce.

W Pucharze Świata zadebiutował 4 grudnia 2010 roku w Düsseldorfie, w sprincie stylem dowolnym, gdzie uplasował się na 58. pozycji. Natomiast pierwsze pucharowe wywalczył podczas 29 stycznia 2017 w biegu na 30 km stylem klasycznym, gdzie uplasował się na 25. pozycji.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
42. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Rosja Gleb Rietiwych
38. 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +3:09,5 min Rosja Jewgienij Biełow
51. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum 30 km bieg łączony 1:16:30,9 h +10:08,1 min Rosja Raul Szakirzianow
35. 22 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem klasycznym Włochy Federico Pellegrino
37. 24 stycznia 2013 Czechy Liberec 15 km stylem dowolnym 35:44,1 min +2:55,8 min Rosja Siergiej Ustiugow
17. 26 stycznia 2013 Czechy Liberec 30 km bieg łączony 1:11:37,1 h +2:17,5 min Rosja Siergiej Ustiugow
30. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym Rosja Siergiej Ustiugow
31. 30 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem klasycznym 38:26,6 min +2:59,2 min Finlandia Iivo Niskanen
DNF 1 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 30 km bieg łączony 1:24:27,9 h Francja Adrien Backscheider

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
27. 26 stycznia 2011 Estonia Otepää 10 km stylem dowolnym 24:05,2 min +1:40,1 min Norwegia Sindre Bjørnestad Skar
11. 28 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym Rosja Siergiej Ustiugow
68. 30 stycznia 2011 Estonia Otepää 20 km bieg łączony 53:31,1 min +7:28,6 min Niemcy Markus Weeger
8. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää Sztafeta 4 x 5 km[1] 49:10,5 min +1:43,9 min Norwegia Norwegia

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2010/2011 niesklasyfikowany
2012/2013 niesklasyfikowany
2013/2014 niesklasyfikowany
2015/2016 niesklasyfikowany
2016/2017 70.
2017/2018 150.
2018/2019 135.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3,7 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (32 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2×10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2×10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3,3 km C) Falun 19.03 (2×10 km) FPŚ punkty
- - - - - 58 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2×15 km) Oberhof 29.12 (4 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Krasnaja Polana 1.02 (SP F) Krasnaja Polana 2.02 (2×15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km F) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (2,5 km F) Falun 23.03 (15 km C) FPŚ punkty
78 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 62 - - - - - - - 0
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4,5 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2×15 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - 72 58 61 61 62 49 42 45 - - - - - 71 50 - - - - - 0
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 41 50 - 50 - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - 46 - 25 23 5 - - - - - - - - 83
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
82 45 75 69 - 29 - 49 44 31 50 56 dnf - - - - - - - - - - - - - 69 56 dns - 2
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 32 27 60 dnf - - - 69 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 4
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Simon Persson, Daniel Svensson, Karl Edenroth, Gustav Eriksson.