Gustav Peichl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dom Sztuki w Bonn – fragment

Gustav Peichl (ur. 18 marca 1928 w Wiedniu) – austriacki architekt i karykaturzysta.

Maturę zdał w 1949. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Pracował w studiu prof. Rolanda Rainera w Wiedniu. Jako architekt stal się znany dzięki budowie studiów ORF. W Niemczach znany jest jego Dom Sztuki w Bonn. Ważną próbką jego umiejętności jest też centrum Palazzo Tergesteo w Trieście. Stworzył także najwyższy budynek w Austrii – Millenium Tower w Wiedniu (wysokość – 202 metry). Posiada własne studio architektoniczne Peichl & Partner ZT.

Jako karykaturzysta polityczny pracował pod pseudonimem Ironimus – pierwszy raz w 1954, w tygodniku Die Presse. Rysował także dla Süddeutsche Zeitung i ORF. Wystawiał prace w Muzeum Karykatur w Krems an der Donau.

Posiada małżonkę oraz trójkę dzieci: Marka (redaktora i dziennikarza), Sebastiana i Inę (scenografkę i dizajnerkę).

Charakterystyka twórczości[edytuj | edytuj kod]

Twórczość Gustawa Peichla oscyluje między tradycją a awangardą. Łączy tradycje klasycznego modernizmu z możliwościami high-tech. Piechl nigdy nie zaufał trendom postmodernistycznym, czy dekonstruktywizmowi. Nie oznacza to, że drobne nawiązania do tych trendów nie pojawiły się w jego architekturze. Kierował się zawsze własnym wyczuciem estetycznym. Charakterystyczną cechą realizacji jest wnoszony z obszaru karykatury swoisty humor architektoniczny. Fasady są czyste, najczęściej tworzone z jednorodnego materiału.

Wybrane dzieła i daty[edytuj | edytuj kod]