Gustawa Mitelberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gustawa Mitelberg (ur. 19 maja 1924 w Warszawie, zm. 12 grudnia 2009 w Paryżu) – ocalona z getta warszawskiego, autorka wspomnień.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Podczas II wojny światowej została przesiedlona wraz z rodziną do getta warszawskiego. 19 kwietnia 1943, kiedy oddziały SS wkroczyły do getta, odmówiła ukrycia się w mieszkaniu, w którym mieszkała jej rodzina. Wówczas była świadkiem zamordowania własnych rodziców. Została zatrzymana i podczas transportu do obozu w Treblince udało jej się wyskoczyć z pociągu. Przeżyła dzięki pomocy, jaką otrzymała od rodziny polskich chłopów. Po powrocie do Warszawy ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem. Tam została złapana i zesłana na roboty do Niemiec. Została wyzwolona przez wojska francuskie w Kempten (Allgäu) w Bawarii. Wraz z mężem i bratem Ludwikiem przeprowadziła się do Francji, gdzie mieszkała do końca życia.

W 1999 ukazała się wydana we Francji książka Gutka. Od getta w Warszawie po odnalezioną wolność (fr. Gutka, du ghetto de Varsovie a la liberte retrouvee) André Caussata, któremu Gustawa Mitelberg opowiedziała swoje wojenne przeżycia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]