Gyraulus acronicus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gyraulus acronicus
(Férussac, 1807)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada ślimaki
Rząd nasadooczne
Rodzina zatoczkowate
Rodzaj Gyraulus
Gatunek Gyraulus acronicus
Synonimy
  • Planorbis acronicus Férussac, 1807

Gyraulus acronicusgatunek słodkowodnego ślimaka nasadoocznego z rodziny zatoczkowatych (Planorbidae), prawdopodobnie reliktowy.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zasięg występowania tego gatunku obejmuje część Europy i Azji. W Europie rozciąga się od południowej Anglii przez Skandynawię i Europę Środkową po Włochy, Albanię, Rumunię i Ukrainę. W Azji obejmuje Syberię[1]. W Polsce jest gatunkiem bardzo rzadko spotykanym, występującym w Wielkopolsce i w północnej części kraju[2][3].

Zasiedla jeziora i stawy, a także wolno płynące rzeki. Czasami spotykany jest w małych zbiornikach. Występuje wśród roślin wodnych na podłożu żwirowym lub kamiennym[3].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Muszla łatwa do pomylenia z muszlami innych gatunków rodzaju Gyraulus, żółtawa do rogowo brązowej, drobno i regularnie prążkowana, bez połysku, z 4–5 wypukłymi skrętami z głębokim szwem. Wymiary muszli 1–1,5 × 5–7 mm[1]. Odróżnienie podobnych gatunków jest możliwe tylko w oparciu o cechy budowy anatomicznej męskich części układu rozrodczego[3].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Biologia tego gatunku jest słabo poznana.

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Europie Środkowej jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem z powodu utraty siedlisk, zanieczyszczenia i eutrofizacji wód oraz niszczenie roślinności oczeretowej w jeziorach[1][3]. W Polsce nie jest objęty ochroną prawną. Jest jednym z najrzadszych i najbardziej zagrożonych wyginięciem zatoczkowatych, wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt w kategorii EN (gatunki bardzo wysokiego ryzyka)[2][3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Species summary for Gyraulus acronicus (ang.). AnimalBase, 2011. [dostęp 1 września 2012].
  2. a b Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008, s. 420. ISBN 978-83-88147-09-8.
  3. a b c d e Andrzej Piechocki: Gyraulus acronicus (Férussac, 1807) (pol.). W: Polska Czerwona Księga Zwierząt [on-line]. Instytut Ochrony Przyrody PAN. [dostęp 1 września 2012].