HMS Royal James (1671)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Royal James
Ilustracja
Spalenie "Royal James" przez Holendrów w czasie bitwy pod Solebay
Historia
Stocznia Portsmouth Dockyard
Wodowanie 31 marca 1671
 Royal Navy
Wejście do służby 18 stycznia 1672
Los okrętu zniszczony w bitwie 7 czerwca 1672
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność 1438,7 ton
Długość 40,39 m (132 stopy 6 cali) – stępka
Szerokość 14 m (45 stóp)
Zanurzenie 5,61 m (18 stóp 5 cali)
Napęd
żaglowy
Uzbrojenie
102 działa
Załoga 800 marynarzy i żołnierzy

HMS Royal James angielski XVII-wieczny trzypokładowy okręt liniowy I rangi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

"Royal James" został zbudowany pod kierunkiem szkutnika Antony Deane'a w stoczni w Portsmouth w oparciu o kadłub poprzedniego okrętu o tej samej nazwie. Koszt odbudowy wyniósł 24 000 ówczesnych funtów.

"Royal James" wziął udział w trzeciej wojnie angielsko-holenderskiej. W 1672 roku "Royal James" pod dowództwem hrabiego Sandwicha był flagowym okrętem ariergardy połączonej floty angielsko-francuskiej w nierozstrzygniętej bitwie pod Solebay.

W trakcie bitwy "Royal James" zmierzył się początkowo z holenderskim okrętem "Dolfijn", który wycofał się z akcji po śmierci dowódcy admirała Willema van Genta. Następnie "Royal James" został zaatakowany przez 80-działowy okręt liniowy "Groot Hollandia" pod dowództwem kapitana Jana van Brakel. Po godzinnej walce "Royal James" został poważnie uszkodzony i otoczony przez Holendrów. Angielski admirał hrabia Sandwich odmówił opuszczenia bandery (na znak poddania okrętu), więc Holendrzy zaatakowali "Royal James" za pomocą branderów. Załodze "Royal James" udało się zniszczyć dwa spośród nich, ale trzeci zapalił angielski okręt, który zatonął z dużymi stratami wśród załogi. Wśród zabitych był również hrabia Sandwich, a jednym z nielicznych ocalałych kapitan "Royal James" Richard Haddock.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Brian Lavery, Ships of the Line Volume I: Development of the Battlefleet 1650-1850, Naval Institute Press, Annapolis 1986
  • N.A.M. Rodger, The Command of the Ocean: A Naval History of Britain, 1649-1815, W. W. Norton & Company 2005