Hańba!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hańbaǃ
Rok założenia 2013
Pochodzenie  Polska
Gatunek punk rock, folk
Wydawnictwo muzyczne Karoryfer Lecolds
Skład
Andrzej Zamenhof, Wiesław Król, Adam Sobolewski, Ignacy Woland
Byli członkowie
Seweryn Wołkow
Współpracownicy
Dzieciuki, Scotia Gilroy, Krakowski Chór Rewolucyjny
Instrumentarium
banjo, akordeon, bęben, tuba, klarnet, grzebień
Strona internetowa

Hańbaǃ – polski zespół muzyczny grający muzykę punkową, folkową, klezmerską. W swych utworach opowiada o międzywojennej Polsce. Muzycy wykorzystują tradycyjne instrumentarium do ekspresyjnych, punkowych aranżacji, śpiewając teksty własne oraz m.in. Juliana Tuwima, Władysława Broniewskiego, Lucjana Szenwalda oraz Jana Brzechwy[1].

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji. Oto, czym jest Hańba!
– Hańba

W jej skład wchodząː

 • Andrzej Zamenhof (naprawdęː Andrzej Zagajewski) – banjo, śpiew
 • Wiesław Król (naprawdęː Michał Radmacher) – akordeon, klarnet
 • Adam Sobolewski (naprawdęː Mateusz Nowicki) – bęben, grzebień, śpiew
 • Ignacy Woland (naprawdęː Jakub Lewicki) – tuba, śpiew[2][3][4]

Dawniej w skład wchodził także Seweryn Wołkow (naprawdęː Bartosz Wilk)[3].

Członkowie grupy grali wcześniej w zespołach folkowych (Bumtralala, Południca!), punkowych (Ziemniaki), indierockowych (SuperXiu, Two Red Triangles), a także metalowych (Crowmoth)[5].

Pomysł założenia zespołu padł w 2008 roku. Zespół początkowo miał się nazywać Luxtorpeda. Pomysł na nazwę „Hańba!” wziął się z filmu Śmierć prezydenta Jerzego Kawalerowicza, w którym ta kwestia jest często powtarzana[3]. W koncertach często towarzyszy im Scotia Gilroy (znana z grupy Vladimirska) lub Krakowski Chór Rewolucyjny[5]. Zespół aktywnie współpracuje z białoruskim zespołem Dzieciuki[3].

Tematyka i inspiracje[edytuj | edytuj kod]

Za teksty piosenek służą im wiersze międzywojennych poetów, np. Tuwima, Brzechwy i Broniewskiego[6]. Inspirację stanowi „Polska przedwojenna z jej rewolucyjną i antysanacyjną poezją, kabaretami, kulturą robotniczą, folklorem politycznym i ludycznym”[4]. Łączy rozmaite style muzyczne, m.in. punkowe, folkowe, klezmerskie[6].

W II RP najciekawsze jest skondensowanie wszystkiego, co najlepsze i najgorsze w Polsce i w Polakach. Z jednej strony wielcy Polacy, fenomenalne wynalazki, najlepsza literatura, z drugiej analfabetyzm, ksenofobia, antysemityzm, bieda. (...) Spodobało nam się pewnie również to, że Rzeczpospolita była tyglem kulturowym, religijnym, etnicznym, za którym – jako osoby zafascynowane naprawdę różnymi gatunkami muzycznymi – czasem tęsknimy.
— Ignacy Woland, http://krakowskascenamuzyczna.pl/artykuly/the-toobes-dla-nich-najwazniejsza-jest-komercja-wywiad/

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół założony został w Krakowie. Pierwszy raz na żywo wystąpili w rodzinnym mieście w marcu 2013 roku[5]. Hańba! w latach 2013–2014 wydała trzy epki nakładem własnego wydawnictwa Karoryfer Lecolds[3]ː w 2013 roku album Figa z makiem, natomiast w 2014 – Prosto w serce oraz Guma i gówno; wszystkie udostępnione bezpłatnie w internecie[5]. W 2015 roku ukazał się debiutancki album grupy, wydany nakładem wydawnictwa Antena Krzyku[2]. 7 lutego 2016 roku wydana została debiutancka długogrająca płyta zespołu[6]. W 2017 roku wydany został album Będą bićǃ[7][8].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Hańba! jest laureatem nagrody specjalnej im. Czesława Niemena 17. edycji Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja „za szczególną ekspresję i odwagę sceniczną” (2014)[2][6]. W 2018 roku zespół został laureatem Paszportów Polityki w kategorii Muzyka popularna za „muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący” za ich płytę Będą bić!, na której „uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą”[4].

Wystąpienia[edytuj | edytuj kod]

Grupa muzyczna występowała już m.in. na Off Festivalu (2015), 36. Euroradio Folk Festival – EtnoKraków (2015), Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” (2015), Visegard Wave w Czeremsze (2014) czy Skrzyżowaniu Kultur – Sounds Like Poland (2014), a także w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (2014) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (2015). W sierpniu 2015 roku amerykańska rozgłośnia KEXP nagrała ich koncert na ulicach katowickiego Nikiszowca[6]. Zespół wystąpił również na Tauron Arenie 10 października 2018 roku, grając jako support dla Jacka White'a.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 • 2013 – Figa z makiem
 • 2014 – Prosto w serce
 • 2014 – Guma i gówno
 • 2016 – Hańba
 • 2017 – Będą bić![5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wyborcza.pl, krakow.wyborcza.pl [dostęp 2018-01-18].
 2. a b c Hańba!, „Krakowska Scena Muzyczna” [dostęp 2018-01-18] (pol.).
 3. a b c d e Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-01-18].
 4. a b c Zespół Hańba! laureatem Paszportów POLITYKI w kategorii Muzyka popularna [dostęp 2018-01-18] (pol.).
 5. a b c d e Hańba! | Twórca | Culture.pl, „Culture.pl” [dostęp 2018-01-18] (pol.).
 6. a b c d e Michał Radmacher, Hańba! – Karoryfer Lecolds, www.karoryfer.com [dostęp 2018-01-18].
 7. HAŃBA – „Będą bić”, „Onet Kultura”, 25 sierpnia 2017 [dostęp 2018-01-18] (pol.).
 8. Hańba – Będą bić!, „Noisey”, 4 września 2017 [dostęp 2018-01-18] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]