Halina Car

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Halina Car
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 1961
profesor nauk medycznych
Specjalność: farmakologia[1]
Alma Mater Akademia Medyczna w Białymstoku
Doktorat 1990[1]
Habilitacja 27 czerwca 2007[1]
Profesura 14 sierpnia 2014[1]

Halina Car (ur. 1961[2]) – polska farmaceutka, lekarz chorób wewnętrznych[3], dr hab. nauk medycznych, profesor nadzwyczajny Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Zakładu Farmakologii Klinicznej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1987 ukończył studia medyczne w Akademii Medycznej w Białymstoku[1], w 1990 obroniła pracę doktorską Wpływ analogów wazopresyny na procesy uczenia się i pamięci u szczurów, 27 czerwca 2007 habilitowała się na podstawie pracy zatytułowanej Wybrane aspekty równowagi pomiędzy układami GABA-ergicznym i glutaminianergicznym[1]. 14 sierpnia 2014 nadano jej tytuł profesora w zakresie nauk medycznych[1]. Pracowała w Zakładzie Farmakologii na Wydziale Lekarski z Oddziałem Stomatologii Akademii Medycznej w Białymstoku[1].

Objęła funkcję profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Farmakologii Klinicznej na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz w Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku[1].

Piastuje stanowisko kierownika w Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej oraz prodziekana na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i kierownika (p.o.) Zakładu Farmakologii Klinicznej na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Prof. dr hab. Halina Car, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2020-02-19].
  2. Car Halina - jaki biznes prowadzi w/g Krajowego Rejestu Sądowego - Baza osób z KRS, www.osoby-krs.pl [dostęp 2020-02-20].
  3. Prof. dr hab. n. med. Halina Car, Prime Clinic [dostęp 2020-02-20] (pol.).