Halo.Radio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Halo.Radio
Państwo  Polska
Język polski
Siedziba Warszawa
Założono 2019
Strona internetowa

Halo.Radio – polskie radio internetowe z wizją, działające od 1 października 2019 roku. Powstało z inicjatywy Jakuba Wątłego i prowadzonej przez niego Fundacji Obywatelskiej[1]. Finansowane jest przez słuchaczy, a jego hasło reklamowe brzmi: „Gadamy i trochę gramy”[2].

Stacja była początkowo tworzona niemal wyłącznie przez część byłych dziennikarzy kanału telewizyjnego Superstacja, w którym zajmowali się komentowaniem wydarzeń społeczno-politycznych. Jednak po zmianie w 2019 roku profilu stacji i rezygnacji z poruszania na jego antenie tematów politycznych przestali prowadzić tam swoje programy i rozpoczęli tworzenie Halo.Radia[3][4].

W kampanię promującą radio zaangażowali się m.in.: Janusz Chabior, Andrzej Chyra, Bogusław Chrabota, Wojciech Kalarus, Sylwia Chutnik, Andrzej Seweryn, Ewa Łętowska, Łona, Adam Mazguła, Małgorzata Rozenek-Majdan, Bogna Świątkowska, Hanna Machińska, Marcin Matczak, Tomasz Sekielski, Areta Szpura, Agnieszka Holland, Jan Tomasz Gross, Adam Bodnar, Rafał Sonik, Kazik Staszewski.

W październiku i listopadzie 2020 z rozgłośni odeszło kilkunastu dziennikarzy. Miało to związek m.in. z odmienną koncepcją formatu oraz zarządzania radiem, jak i trudną sytuacją finansową. W związku z tym założyciel radia Jakub Wątły zapowiedział, że przynajmniej do końca 2020 wakaty nie zostaną obsadzone, a powstałe w związku z tym luki w programie zapełnią programy powtórkowe i muzyka. Dziennikarzom zostały też obniżone wynagrodzenia za prowadzenie audycji. Najpopularniejsze programy zostały przeniesione do tzw. „prime time'u", czyli do pasm z największą słuchalnością[5].

W październiku 2020 redaktorem naczelnym stacji został Mariusz Rokos[6].

Ramówka i profil stacji[edytuj | edytuj kod]

Ramówkę rozgłośni stanowią przede wszystkim audycje publicystyczne o tematyce społeczno-politycznej z telefonicznym udziałem słuchaczy, przerywane różnorodną muzyką. W paśmie antenowym nie brakuje też m.in. programów popularnonaukowych, filozoficznych i psychologicznych.

W radiu można usłyszeć dziennikarzy i publicystów związanych głównie ze środowiskami lewicowymi, ale także i liberalnymi. Do stałych współpracowników należą m.in.: Tomasz Jastrun, Monika Płatek, Wiktor Niedzicki, Andrzej Krajewski i inni[7].

Ze stacją w przeszłości współpracowali m.in.: Wiktor Bater, Jan Hartman, Marcin Celiński, Bartosz Staszewski, Piotr Szumlewicz, Tomasz Piątek, Roman Kurkiewicz, Konrad Szołajski i Jacek Zimnik.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Radia można słuchać i oglądać jego programy dzięki serwisom YouTube i MixCloud oraz autorskiej aplikacji na smartfony. Wszystkie audycje dostępne są po premierze w formie podcastów na stronie internetowej stacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Halo.Radio wystartowało. Mamy już 3 stacje internetowe z regularną ramówką i prowadzącymi, AntyWeb, 1 października 2019 [dostęp 2020-08-15] (pol.).
  2. Internetowe stacje radiowe z regularną ramowką i prowadzącymi, AntyWeb, 15 lipca 2020 [dostęp 2020-08-15] (pol.).
  3. Kuba Wątły uruchamia Halo.Radio. Wśród prowadzących Żakowska, Kurkiewicz, Rogaska, Gluza, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-08-17] (pol.).
  4. Od poniedziałku Superstacja zmienia ramówkę. Koniec ‘Bez ograniczeń’ oraz programów Łaguny, Żakowskiego i Czyża, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-08-17] (pol.).
  5. Zła sytuacja finansowa Halo.Radia. 'Realizujemy format niszowy', www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-10-24] (pol.).
  6. Mariusz Rokos redaktorem naczelnym Halo.Radia, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-10-29] (pol.).
  7. Ruszyło internetowe Halo.radio Kuby Wątłego, Press.pl [dostęp 2020-08-15] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]