Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2016 – siedmiobój mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2016
Siedmiobój mężczyzn
Złoty medal Stany Zjednoczone Ashton Eaton
Srebrny medal Ukraina Ołeksij Kasjanow
Brązowy medal Niemcy Mathias Brugger

Siedmiobój mężczyzn – jedna z konkurencji rozgrywanych podczas halowych lekkoatletycznych mistrzostw świata w Oregon Convention Center w Portland.

Tytułu mistrzowskiego z 2014 roku obronił po raz drugi Amerykanin Ashton Eaton.

Minimum kwalifikacyjne[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do pozostałych konkurencji, w wielobojach IAAF nie ustaliła określonych minimów, a zaprosiła 11 zawodników według następującego klucza[1]:

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina[a] Konkurencja
18 marca 11:30[2] bieg na 60 metrów
12:20[2] skok w dal
17:15[2] pchnięcie kulą
18:45[2] skok wzwyż
19 marca 11:00[2] bieg na 60 metrów przez płotki
12:00[2] skok o tyczce
19:35[2] bieg na 1000 metrów

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

W poniższej tabeli przedstawiono (według stanu przed rozpoczęciem mistrzostw) halowe rekordy świata[3], poszczególnych kontynentów oraz halowych mistrzostw świata[3].

Zawodnik Wynik Miejsce Data
Halowy rekord świata Stany Zjednoczone Ashton Eaton 6645 pkt. Turcja Stambuł 2012-03-1010 marca 2012
Rekord halowych mistrzostw świata
Halowy rekord Afryki Algieria Larbi Bouraada 5911 pkt. Francja Paryż 2010-02-2828 lutego 2010
Halowy rekord Ameryki Południowej Chile Gonzalo Barroilhet 5951 pkt. Stany Zjednoczone Fayetteville 2008-03-1515 marca 2008
Brazylia Carlos Chinin Estonia Tallinn 2014-02-033 lutego 2014
Halowy rekord Ameryki Północnej Stany Zjednoczone Ashton Eaton 6645 pkt. Turcja Stambuł 2012-03-1010 marca 2012
Halowy rekord Australii i Oceanii Nowa Zelandia Brent Newdick 5758 pkt. Estonia Tallinn 2012-02-044 lutego 2012
Halowy rekord Azji Kazachstan Dmitrij Karpow 6229 pkt. Estonia Tallinn 2008-02-1616 lutego 2008
Halowy rekord Europy Czechy Roman Šebrle 6438 pkt. Węgry Budapeszt 2004-03-077 marca 2004

Listy światowe[edytuj | edytuj kod]

Tabela przedstawia 10 najlepszych wyników uzyskanych w sezonie halowym 2016 przed rozpoczęciem mistrzostw.

Lp. Zawodnik Wynik Data Miejsce
1. Stany Zjednoczone Zach Ziemek 6173 pkt. 12 marca Stany Zjednoczone Birmingham
2. Niemcy Kai Kazmirek 6111 pkt. 14 lutego Estonia Tallinn
3. Hiszpania Jorge Ureña 6076 pkt. 31 stycznia Francja Reims
4. Stany Zjednoczone Curtis Beach 6075 pkt. 27 lutego Stany Zjednoczone Crete
5. Niemcy Mathias Brugger 6063 pkt. 14 lutego Estonia Tallinn
6. Hiszpania Pau Tonnesen 6027 pkt. 12 marca Stany Zjednoczone Birmingham
7. Stany Zjednoczone Garrett Scantling 6020 pkt. 30 stycznia Stany Zjednoczone Fayetteville
8. Serbia Mihail Dudaš 6015 pkt. 6 marca Serbia Belgrad
9. Ukraina Ołeksij Kasjanow 5979 pkt. 26 lutego Ukraina Sumy
10. Czechy Adam Helcelet 5965 pkt. 14 lutego Czechy Praga
Francja Jérémy Lelièvre 5965 pkt. 28 lutego Francja Aubière

Wyniki konkurencji[edytuj | edytuj kod]

Źródło: IAAF[4]

CR – rekord mistrzostw | NR – rekord kraju | AR – rekord kontynentu | SB – najlepszy wynik w sezonie | PB – rekord życiowy

Bieg na 60 metrów[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Bieg Zawodnik Reprezentacja Czas Punkty Uwagi
1. 2 Eaton, AshtonAshton Eaton  Stany Zjednoczone 6,81 951
2. 2 Kasjanow, OleksijOleksij Kasjanow  Ukraina 6,86 933 SB
3. 2 Remédios, SamuelSamuel Remédios  Portugalia 6,93 907
4. 1 Felix, KurtKurt Felix  Grenada 7,00 882 PB
5. 2 Lelièvre, JérémyJérémy Lelièvre  Francja 7,02 875
6. 2 Beach, CurtisCurtis Beach  Stany Zjednoczone 7,04 868
7. 1 Helcelet, AdamAdam Helcelet  Czechy 7,05 865 SB
8. 2 Ureña, JorgeJorge Ureña  Hiszpania 7,10 847
9. 2 Brugger, MathiasMathias Brugger  Niemcy 7,15 830
10. 1 Olson, PetterPetter Olson  Szwecja 7,17 823
11. 1 Nowak, TimTim Nowak  Niemcy 7,18 819 SB

Skok w dal[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja #1 #2 #3 Result Punkty Uwagi Punkty po 2/7
1. Eaton, AshtonAshton Eaton  Stany Zjednoczone 7,85 8,08 8,08 1081 SB 2032
2. Beach, CurtisCurtis Beach  Stany Zjednoczone 7,37 7,54 7,65 7,65 972 SB 1840
3. Kasjanow, OłeksijOłeksij Kasjanow  Ukraina 7,03 7,49 7,45 7,49 932 1865
4. Felix, KurtKurt Felix  Grenada 7,22 7,29 7,45 7,45 922 1804
5. Brugger, MathiasMathias Brugger  Niemcy 7,30 7,15 7,26 7,30 886 SB 1716
6. Helcelet, AdamAdam Helcelet  Czechy 7,09 7,19 7,06 7,19 859 1724
7. Remédios, SamuelSamuel Remédios  Portugalia x x 7,16 7,16 852 1759
8. Ureña, JorgeJorge Ureña  Hiszpania x 6,92 7,15 7,15 850 1697
9. Lelièvre, JérémyJérémy Lelièvre  Francja 7,11 7,14 6,91 7,14 847 1722
10. Olson, PetterPetter Olson  Szwecja 6,89 6,76 6,99 6.99 811 SB 1634
11. Nowak, TimTim Nowak  Niemcy 6,69 6,79 6,92 6,92 795 1614

Pchnięcie kulą[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja #1 #2 #3 Wynik Punkty Uwagi Punkty po 3/7
1. Felix, KurtKurt Felix  Grenada 14,65 14,80 15,02 15,02 791 SB 2595
2. Helcelet, AdamAdam Helcelet  Czechy 14,74 14,56 14,96 14,96 787 SB 2511
3. Kasjanow, OłeksijOłeksij Kasjanow  Ukraina 14,41 x 14,53 14,53 761 2626
4. Brugger, MathiasMathias Brugger  Niemcy 14,17 14,47 14,03 14,47 757 2473
5. Nowak, TimTim Nowak  Niemcy 14,16 13,77 14,31 14,31 747 PB 2361
6. Eaton, AshtonAshton Eaton  Stany Zjednoczone x 13,39 14,16 14,16 738 SB 2770
7. Lelièvre, JérémyJérémy Lelièvre  Francja 14,04 13,74 x 14,04 738 SB 2453
8. Olson, PetterPetter Olson  Szwecja 13,46 x 13,92 13,92 723 SB 2357
9. Remédios, SamuelSamuel Remédios  Portugalia 12,30 13,04 13,48 13,48 697 PB 2456
10. Beach, CurtisCurtis Beach  Stany Zjednoczone 13,03 12,87 13,12 13,12 675 PB 2515
11. Ureña, JorgeJorge Ureña  Hiszpania 12,24 x 11,89 12,24 621 PB 2318

Skok wzwyż[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja 1,87 1,90 1,93 1,96 1,99 2,02 2,05 2,08 2,11 2,14 Wynik Punkty Uwagi Punkty po 4/7
1. Felix, KurtKurt Felix  Grenada o o xxo xxo xxo xxx 2,11 906 SB 3501
2. Brugger, MathiasMathias Brugger  Niemcy o xxo o xxo xxx 2,05 850 3323
3. Helcelet, AdamAdam Helcelet  Czechy o o o o o xxx 2,02 822 3333
4. Beach, CurtisCurtis Beach  Stany Zjednoczone o o o o o xo xxx 2,02 822 SB 3337
5. Eaton, AshtonAshton Eaton  Stany Zjednoczone o o xxx 1,99 794 SB 3564
6. Nowak, TimTim Nowak  Niemcy xo o xxx 1,99 794 SB 3155
7. Kasjanow, OłeksijOłeksij Kasjanow  Ukraina o o o xo xxx 1,99 794 SB 3420
8. Ureña, JorgeJorge Ureña  Hiszpania o xo o xxx 1,96 767 3085
9. Olson, PetterPetter Olson  Szwecja o o xo xxx 1,93 740 3097
10. Remédios, SamuelSamuel Remédios  Portugalia xxo xxo xo xxx 1,93 740 3196
11. Lelièvre, JérémyJérémy Lelièvre  Francja xxo xxx 1,87 687 3140

Bieg na 60 metrów przez płotki[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Bieg Zawodnik Reprezentacja Czas Punkty Uwagi Razem po 5/7
1. 2 Eaton, AshtonAshton Eaton  Stany Zjednoczone 7,78 1038 4602
2. 2 Kasjanow, OłeksijOłeksij Kasjanow  Ukraina 7,91 1005 4425
3. 2 Helcelet, AdamAdam Helcelet  Czechy 8,04 972 SB 4305
4. 2 Remédios, SamuelSamuel Remédios  Portugalia 8,13 949 4145
5. 1 Nowak, TimTim Nowak  Niemcy 8,21 930 PB 4085
6. 2 Ureña, JorgeJorge Ureña  Hiszpania 8,23 925 4010
7. 1 Brugger, MathiasMathias Brugger  Niemcy 8,24 922 SB 4245
8. 1 Lelièvre, JérémyJérémy Lelièvre  Francja 8,24 922 4062
9. 1 Olson, PetterPetter Olson  Szwecja 8,25 920 4017
10. 1 Felix, KurtKurt Felix  Grenada 8,34 898 4399
11. 2 Beach, CurtisCurtis Beach  Stany Zjednoczone 8,45 872 4209

Skok o tyczce[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja 4,30 4,40 4,50 4,60 4,70 4,80 4,90 5,00 5,10 5,20 5,50 Wynik Punkty Uwagi Punkty po 6/7
1. Brugger, MathiasMathias Brugger  Niemcy o o xo xxx 5,10 941 PB 5186
2. Eaton, AshtonAshton Eaton  Stany Zjednoczone o xo xx– 5,10 941 5543
3. Beach, CurtisCurtis Beach  Stany Zjednoczone o o o o xxo xxx 5,00 910 5119
4. Helcelet, AdamAdam Helcelet  Czechy o o o xo xxx 4,90 880 SB 5185
5. Nowak, TimTim Nowak  Niemcy xo o xo xo xxx 4,90 880 PB 4965
6. Kasjanow, OłeksijOłeksij Kasjanow  Ukraina o o xo xxo xxx 4,90 880 PB 5305
7. Olson, PetterPetter Olson  Szwecja o o o xxx 4,80 849 4866
8. Lelièvre, JérémyJérémy Lelièvre  Francja o xo o xxx 4,60 790 4852
9. Remédios, SamuelSamuel Remédios  Portugalia o xxo xxx 4,60 790 4935
10. Felix, KurtKurt Felix  Grenada xxo o xxx 4,50 760 5159
Ureña, JorgeJorge Ureña  Hiszpania DNS 0 DNF

Bieg na 1000 metrów[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Czas Punkty Uwagi
1. Beach, CurtisCurtis Beach  Stany Zjednoczone 2:29,04 999 CHB[b]
2 Brugger, MathiasMathias Brugger  Niemcy 2:34,10 940 PB
3 Eaton, AshtonAshton Eaton  Stany Zjednoczone 2:35,22 927 SB
4 Lelièvre, JérémyJérémy Lelièvre  Francja 2:36,15 917 SB
5 Kasjanow, OłeksijOłeksij Kasjanow  Ukraina 2:39,64 877 SB
6 Nowak, TimTim Nowak  Niemcy 2:40,57 867 PB
7 Olson, PetterPetter Olson  Szwecja 2:43,85 831
8 Felix, KurtKurt Felix  Grenada 2:44,23 827 SB
9 Helcelet, AdamAdam Helcelet  Czechy 2:45,06 818 SB
10. Remédios, SamuelSamuel Remédios  Portugalia 2:46,92 798

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

     Najlepsze rezultaty w danej konkurencji

Pozycja Zawodnik Reprezentacja 60m LJ SP HJ 60m H PV 1000m Punkty Uwagi
Gold medal world centered-2.svg Eaton, AshtonAshton Eaton  Stany Zjednoczone 6,81 8,08 14,16 1,99 7,78 5,10 2:35,22 6470 WL
Silver medal world centered-2.svg Kasjanow, OłeksijOłeksij Kasjanow  Ukraina 6,86 7,49 14,53 1,99 7,91 4,90 2:39,64 6182 SB
Bronze medal world centered-2.svg Brugger, MathiasMathias Brugger  Niemcy 7,15 7,30 14,47 2,05 8,24 5,10 2:34,10 6126 PB
4. Beach, CurtisCurtis Beach  Stany Zjednoczone 7,04 7,65 13,12 2,02 8,45 5,00 2:29,04 6118 SB
5. Helcelet, AdamAdam Helcelet  Czechy 7,05 7,19 14,96 2,02 8,04 4,90 2:45,06 6003 SB
6. Felix, KurtKurt Felix  Grenada 7,00 7,45 15,02 2,11 8,34 4,50 2:44,23 5986 NR
7. Nowak, TimTim Nowak  Niemcy 7,18 6,92 14,31 1,99 8,21 4,90 2:40,57 5832 PB
8. Lelièvre, JérémyJérémy Lelièvre  Francja 7,02 7,14 14,04 1,87 8,24 4,60 2:36,15 5769
9. Remédios, SamuelSamuel Remédios  Portugalia 6,93 7,16 13,48 1,93 8,13 4,60 2:46,92 5733
10. Olson, PetterPetter Olson  Szwecja 7,17 6,99 13,92 1,93 8,25 4,80 2:43,85 5697
Ureña, JorgeJorge Ureña  Hiszpania 7,10 7,15 12,24 1,96 8,23 DNS DNF

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Czasu miejscowego (UTC-08:00).
  2. Najlepszy rezultat na tym dystansie na mistrzostwach świata.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b IAAF WORLD INDOOR CHAMPIONSHIPS Portland, USA 17-20 March 2016: ENTRY STANDARDS (as approved by IAAF Council in April 2015), iaaf.org [dostęp 2016-03-16] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-11] (ang.).
  2. a b c d e f g TIMETABLE BY DAY – IAAF WORLD INDOOR CHAMPIONSHIPS PORTLAND (OREGON CONVENTION CENTER), OR, UNITED STATES 17 MAR 2016 – 20 MAR 2016, iaaf.org [dostęp 2016-03-16] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-16] (ang.).
  3. a b WOMEN'S INDOOR HEPTATHLON – RECORDS, iaaf.org [dostęp 2016-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-27] (ang.).
  4. IAAF: IAAF World Indoor Championships – Portland (USA) – 17-20 March 2016 – HEPTATHLON FINAL RESULTS (pol.). media.aws.iaaf.org, 2016-03-19. [dostęp 2016-03-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-27)].