Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2019 – bieg na 1500 m kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2019
Bieg na 1500 m kobiet
Złoty medal Wielka Brytania Laura Muir
Srebrny medal Polska Sofia Ennaoui
Brązowy medal Irlandia Ciara Mageean

Bieg na 1500 metrów kobiet – jedna z konkurencji biegowych rozgrywanych podczas halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy w hali Emirates Arena w Glasgow.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina[a][1]
1 marca 19:10 Eliminacje
3 marca 20:12 Finał

Statystyka[edytuj | edytuj kod]

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje halowy rekord świata[2], rekord Europy w hali[3], rekord halowych mistrzostw Europy[4], a także najlepsze osiągnięcia w hali w Europie[5] i na świecie[5] w sezonie 2019 przed rozpoczęciem mistrzostw.

Zawodniczka Wynik Miejsce Data
Rekord świata Etiopia Genzebe Dibaba 3:55,17 Niemcy Karlsruhe 2014-02-011 lutego 2014
Rekord Europy Szwecja Abeba Aregawi 3:57,91 Szwecja Sztokholm 2014-02-066 lutego 2014
Rekord mistrzostw Europy Wielka Brytania Laura Muir 4:02,39 Serbia Belgrad 2019-03-044 marca 2019
Najlepszy wynik na świecie w 2019 roku (hala) Etiopia Genzebe Dibaba 3:59,08 Hiszpania Sabadell 2019-02-066 lutego 2019
Najlepszy wynik w Europie w 2019 roku (hala) Polska Sofia Ennaoui 4:05,22 Czechy Ostrawa 2019-02-1212 lutego 2019

Najlepsze wyniki w Europie[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela przedstawia 10 najlepszych rezultatów na Starym Kontynencie w sezonie 2019 przed rozpoczęciem mistrzostw[b][5][6].
W zestawieniu nie ujęto rosyjskich lekkoatletów zawieszonych z powodu afery dopingowej.

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja Wynik Data Miejsce
1. Sofia Ennaoui  Polska 4:05,22 0000-02-1212 lutego Ostrawa
2. Simona Vrzalová  Czechy 4:05,73 0000-02-1212 lutego Ostrawa
3. Ciara Mageean  Irlandia 4:06,76 0000-02-1313 lutego Athlone
4. Claudia Bobocea  Rumunia 4:07,05 0000-02-1313 lutego Athlone
5. Maruša Mišmaš  Słowenia 4:08,09 0000-02-1212 lutego Ostrawa
6. Amela Terzić  Serbia 4:08,48 0000-02-1717 lutego Stambuł
7. Darja Barysiewicz  Białoruś 4:08,53 0000-02-1717 lutego Stambuł
8. Luiza Gega  Albania 4:09,58 0000-02-1717 lutego Stambuł
9. Marta Pérez  Hiszpania 4:10,10 0000-01-1818 stycznia Walencja
10. Yolanda Ngarambe  Szwecja 4:10,13 0000-01-2626 stycznia Boston

Pogrubioną czcionką oznaczono zawodniczki, które wystartowały na mistrzostwach.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Rozegrano 3 biegi eliminacyjne, do których przystąpiły 23 biegaczki. Awans do finału dawało zajęcie jednego z pierwszych dwóch miejsc w swoim biegu (Q). Skład finału uzupełniły trzyy zawodniczki z najlepszymi czasami wśród przegranych (q).
Opracowano na podstawie materiału źródłowego[7].

Poz. Bieg Zawodniczka Reprezentacja Czas Uwagi
1. 2 Pérez, MartaMarta Pérez  Hiszpania 4:08,05 Q, PB
2. 2 Vrzalová, SimonaSimona Vrzalová  Czechy 4:08,06 Q
3. 2 Mageean, CiaraCiara Mageean  Irlandia 4:08,15 q
4. 2 Barysiewicz, DarjaDarja Barysiewicz  Białoruś 4:08,31 q, PB
5. 1 Muir, LauraLaura Muir  Wielka Brytania 4:09,29 Q
6. 1 Karniejenka, KaciarynaKaciaryna Karniejenka  Białoruś 4:09,32 Q, PB
7. 1 Bobocea, ClaudiaClaudia Bobocea  Rumunia 4:09,67 q
8. 1 Mišmaš, MarušaMaruša Mišmaš  Słowenia 4:09,81
9. 2 Silvander, AnnaAnna Silvander  Szwecja 4:11,01 PB
10. 1 Ngarambe, YolandaYolanda Ngarambe  Szwecja 4:12,16
11. 2 Reekie, JemmaJemma Reekie  Wielka Brytania 4:13,44 PB
12. 3 Terzić, AmelaAmela Terzić  Serbia 4:16,51 Q
13. 3 Ennaoui, SofiaSofia Ennaoui  Polska 4:16,78 Q
14. 1 Mäki, KristiinaKristiina Mäki  Czechy 4:17,19
15. 3 McDonald, SarahSarah McDonald  Wielka Brytania 4:17,64 SB
16. 1 Kuivisto, SaraSara Kuivisto  Finlandia 4:18,68
17. 3 Mezuliáníková, DianaDiana Mezuliáníková  Czechy 4:18,89
18. 3 Hermansson, HannaHanna Hermansson  Szwecja 4:19,88
19. 1 Piliušina, NatalijaNatalija Piliušina  Litwa 4:20,98
20. 3 Hoffmann, VeraVera Hoffmann  Luksemburg 4:21,07
21. 3 Pereira, SolangeSolange Pereira  Hiszpania 4:24,57
22. 2 Kaya, ÖzlemÖzlem Kaya  Turcja 4:29,50
2 Granz, CaterinaCaterina Granz  Niemcy DNF
3 Gega, LuizaLuiza Gega  Albania DNS

Finał[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[8].

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Czas
Gold medal europe.svg Muir, LauraLaura Muir  Wielka Brytania 4:05,92
Silver medal europe.svg Ennaoui, SofiaSofia Ennaoui  Polska 4:09,30
Bronze medal europe.svg Mageean, CiaraCiara Mageean  Irlandia 4:09,43
4. Karniejenka, KaciarynaKaciaryna Karniejenka  Białoruś 4:11,59
5. Barysiewicz, DarjaDarja Barysiewicz  Białoruś 4:11,92
6. Vrzalová, SimonaSimona Vrzalová  Czechy 4:12,16
7. Bobocea, ClaudiaClaudia Bobocea  Rumunia 4:13,40
8. Pérez, MartaMarta Pérez  Hiszpania 4:13,56
9. Terzić, AmelaAmela Terzić  Serbia 4:24,20

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Czasu lokalnego.
  2. Lepsze wyniki od wskazanych w tabelce uzyskały Laura Muir (4:01,84) oraz Konstanze Klosterhalfen (4:02,70), lecz były to międzyczasy uzyskane podczas biegu na milę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. European Athletics Indoor Championships – Glasgow 2019, Results Handbook, european-athletics.org, s. 2, 6 [dostęp 2019-03-13] (ang.).
  2. European Athletics Indoor Championships – Glasgow 2019, Statistics Handbook, european-athletics.org, s. 655 [dostęp 2019-03-13] (ang.).
  3. European Athletics Indoor Championships – Glasgow 2019, Statistics Handbook, european-athletics.org, s. 657 [dostęp 2019-03-13] (ang.).
  4. European Athletics Indoor Championships – Glasgow 2019, Statistics Handbook, european-athletics.org, s. 653 [dostęp 2019-03-13] (ang.).
  5. a b c Senior Indoor 2019, 1500 metres Women, iaaf.org [dostęp 2019-03-13] (ang.).
  6. European Athletics Indoor Championships • Biographical Entry List • Women, european-athletics.org, s. 13 [dostęp 2019-03-13] (ang.).
  7. European Athletics Indoor Championships – Glasgow 2019, Results Handbook, european-athletics.org, s. 119-121 [dostęp 2019-03-13] (ang.).
  8. European Athletics Indoor Championships – Glasgow 2019, Results Handbook, european-athletics.org, s. 106-117 [dostęp 2019-03-13] (ang.).