Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2019 – skok w dal mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2019
Skok w dal mężczyzn
Złoty medal Grecja Miltiadis Tendoglu
Srebrny medal Szwecja Thobias Nilsson Montler
Brązowy medal Serbia Strahinja Jovančević

Skok w dal mężczyzn – jedna z konkurencji technicznych rozgrywanych podczas halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy w hali Emirates Arena w Glasgow. Tytułu mistrza sprzed dwóch lat nie obronił Albańczyk Izmir Smajlaj, który był zgłoszony do zawodów, lecz nie wystartował.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina[a][1]
1 marca 10:03 Kwalifikacje
3 marca 11:30 Finał

Statystyka[edytuj | edytuj kod]

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje halowy rekord świata[2], rekord Europy w hali[3], rekord halowych mistrzostw Europy[3], a także najlepsze osiągnięcia w hali w Europie[4] i na świecie[4] w sezonie 2019 przed rozpoczęciem mistrzostw.

Zawodnik Wynik Miejsce Data
Rekord świata Stany Zjednoczone Carl Lewis 8,79 Stany Zjednoczone Nowy Jork 1984-01-2121 stycznia 1984
Rekord Europy Niemcy Sebastian Bayer 8,71 Włochy Turyn 2009-03-088 marca 2009
Rekord mistrzostw Europy
Najlepszy wynik na świecie w 2019 roku (hala) Rosja Aleksandr Mieńkow 8,30 Rosja Moskwa 2019-02-033 lutego 2019
Najlepszy wynik w Europie w 2019 roku (hala)

Najlepsze wyniki w Europie[edytuj | edytuj kod]

Poniższa tabela przedstawia 10 najlepszych rezultatów na Starym Kontynencie w sezonie 2019 przed rozpoczęciem mistrzostw[4][5].
W zestawieniu nie ujęto rosyjskich lekkoatletów zawieszonych z powodu afery dopingowej, z wyłączeniem startujących w mistrzostwach jako autoryzowani lekkoatleci neutralni.

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Wynik Data Miejsce
1. Miltiadis Tendoglu  Grecja 8,23 0000-02-088 lutego Madryt
2. Thobias Nilsson Montler  Szwecja 8,08 0000-02-022 lutego Karlsruhe
3. Marcell Jacobs  Włochy 8,05 0000-02-088 lutego Madryt
4. Jean-Pierre Bertrand  Francja 8,04 0000-02-1616 lutego Miramas
5. Eusebio Cáceres  Hiszpania 7,99 0000-02-1616 lutego Antequera
Jacob Fincham-Dukes  Wielka Brytania 7,99 0000-02-2222 lutego Lubbock
7. Henri Väyrynen  Finlandia 7,94 0000-01-2626 stycznia Oulu
Yann Randrianasolo  Francja 7,94 0000-02-1616 lutego Columbia
9. Tomasz Jaszczuk  Polska 7,93 0000-02-1616 lutego Toruń
Héctor Santos  Hiszpania 7,93 0000-02-1616 lutego Antequera

Pogrubioną czcionką oznaczono zawodników, którzy wystartowali na mistrzostwach.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Do kwalifikacji przystąpiło 12 skoczków. Awans do finału dawało osiągnięcie odległości 7,95 m (Q) lub zajęcie jednego z pierwszych ośmiu miejsc (q).
Opracowano na podstawie materiału źródłowego[6].

Poz. Zawodnik Reprezentacja #1 #2 #3 Rezultat Uwagi
1. Nykyforow, SerhijSerhij Nykyforow  Ukraina 7,86 7,84 8,03 8,03 Q, SB
2. Tendoglu, MiltiadisMiltiadis Tendoglu  Grecja x 8,01 8,01 Q
3. Nilsson Montler, ThobiasThobias Nilsson Montler  Szwecja x 7,95 7,95 Q
4. Jaszczuk, TomaszTomasz Jaszczuk  Polska 7,86 x x 7,86 q
5. Juška, RadekRadek Juška  Czechy 7,61 7,76 7,77 7,77 q
6. Cáceres, EusebioEusebio Cáceres  Hiszpania 7,76 7,69 2,46 7,89 q
7. Jovančević, StrahinjaStrahinja Jovančević  Serbia 7,48 x 7,73 7,73 q
8. Mazur, WładysławWładysław Mazur  Ukraina 7,57 7,56 7,64 7,64 q
9. Sayers, FeronFeron Sayers  Wielka Brytania 7,57 x x 7,57
Bertrand, Jean-PierreJean-Pierre Bertrand  Francja x NM
Jacobs, MarcellMarcell Jacobs  Włochy x x x NM
Sjursen, Amund HøieAmund Høie Sjursen  Norwegia x x x NM
Smajlaj, IzmirIzmir Smajlaj  Albania DNS

Finał[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[7].

Poz. Zawodnik Reprezentacja Próby Wynik Uwagi
1 2 3 4 5 6
Gold medal icon.svg Tendoglu, MiltiadisMiltiadis Tendoglu  Grecja x 8,12 x 8,16 8,38 8,38 WL
Silver medal icon.svg Nilsson Montler, ThobiasThobias Nilsson Montler  Szwecja x 8,17 8,13 x x x 8,17 PB
Bronze medal icon.svg Jovančević, StrahinjaStrahinja Jovančević  Serbia 7,79 7,76 7,66 x 8,03 7,75 8,03 NR
4. Cáceres, EusebioEusebio Cáceres  Hiszpania x x x x 7,98 x 7,98
5. Nykyforow, SerhijSerhij Nykyforow  Ukraina 7,64 x x 7,77 7,89 x 7,89
6. Jaszczuk, TomaszTomasz Jaszczuk  Polska x 7,69 7,78 7,80 x x 7,80
7. Juška, RadekRadek Juška  Czechy x x 7,70 x 7,63 7,79 7,79
8. Mazur, WładysławWładysław Mazur  Ukraina 7,68 x 7,72 7,75 7,72 x 7,75

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Czasu lokalnego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. European Athletics Indoor Championships – Glasgow 2019, Results Handbook, european-athletics.org, s. 2, 6 [dostęp 2019-03-17] (ang.).
  2. European Athletics Indoor Championships – Glasgow 2019, Statistics Handbook, european-athletics.org, s. 654 [dostęp 2019-03-17] (ang.).
  3. a b European Athletics Indoor Championships – Glasgow 2019, Statistics Handbook, european-athletics.org, s. 653, 656 [dostęp 2019-03-17] (ang.).
  4. a b c Senior Indoor 2019, Long Jump Men, iaaf.org [dostęp 2019-03-17] (ang.).
  5. European Athletics Indoor Championships • Biographical Entry List • Men, european-athletics.org, s. 25 [dostęp 2019-03-17] (ang.).
  6. European Athletics Indoor Championships – Glasgow 2019, Results Handbook, european-athletics.org, s. 65 [dostęp 2019-03-17] (ang.).
  7. European Athletics Indoor Championships – Glasgow 2019, Results Handbook, european-athletics.org, s. 64 [dostęp 2019-03-17] (ang.).