Hanna Schygulla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hanna Schygulla
Ilustracja
Hanna Schygulla (2013)
Imię i nazwisko Hanna Schygulla
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1943
Chorzów
Zawód aktorka
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RFN Bawarski Order Zasługi
Dom rodzinny Hanny Schygulli w Chorzowie Starym

Hanna Schygulla (ur. 25 grudnia 1943 w Chorzowie Starym) – niemiecka aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Zdobywczyni Złotej Palmy dla najlepszej aktorki na 36. MFF Cannes.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w górnośląskiej rodzinie Josefa Franza i Antonie Ursuli Schygulli z domu Mzyk, od wielu lat mieszkającej w Chorzowie Starym. Ojciec zajmował się handlem drewnem. 13 lutego 1944 roku została ochrzczona w starochorzowskim kościele pod wezwaniem Marii Magdaleny. Wkrótce ojciec został powołany do Wehrmachtu i pojechał na front. W 1945 (inne źródła: 1946) wyjechała, bądź też została wysiedlona wraz z matką do Niemiec. Około 1948, po powrocie z amerykańskiej niewoli, dołączył do nich ojciec.

Mieszkała z rodziną w Stockdorf koło Monachium.[1] W monachijskim Luisengymnasium uzyskała maturę, następnie przez kilka lat pracowała jako au pair w Paryżu. W 1964 rozpoczęła studia (germanistyka i romanistyka) w Monachium. Uczyła się również aktorstwa. Na przełomie 1966 i 1967 roku spotkała Rainera Wernera Fassbindera - reżysera, enfant terrible kina niemieckiego. Przez wiele lat znajdowała się (obok m.in. Irm Hermann) w ścisłym trzonie jego grupy aktorskiej, brała udział w tworzeniu Antyteatru, wystąpiła w ponad 30[1] wyreżyserowanych przez niego filmach. Po śmierci Fassbindera grała z powodzeniem w produkcjach włoskich, francuskich i amerykańskich. Od 1981 mieszka w Paryżu.

Jest aktorką śpiewającą - w 1999 roku ukazał się jej album "Hanna Schygulla chante/singt" z piosenkami skomponowanymi przez Jeana-Marie Senia do tekstów m.in. Fassbindera, Kurta Tucholsky'ego i Ericha Müchsama.

Polskę i Chorzów odwiedziła po raz pierwszy, z matką i ciotką, w połowie lat 60. W listopadzie 1998 roku wystąpiła z recitalem w chorzowskim Teatrze Rozrywki oraz odwiedziła dom przy Schlageterstrasse 3b (obecnie ul. Kasprowicza), w którym się urodziła. W połowie października 2014 na zaproszenie władz Chorzowa ponownie gościła w mieście, gdzie z rąk prezydenta odebrała nagrodę specjalną za zasługi w dziedzinie kultury i spotkała się z widzami swoich filmów.[1]

W roku 2013 roku wydała swoją autobiografię pt. Zbudź się i śnij (Wach auf und traeume).

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody (wybrane)[edytuj | edytuj kod]

  • 1971 Niemiecka Nagroda Filmowa (Złoto) dla najlepszej aktorki za rolę w "Whity"
  • 1975 Niemiecka Nagroda Filmowa (Złoto) dla najlepszej aktorki za rolę w "Fałszywym ruchu"
  • 1979 Niemiecka Nagroda Filmowa (Złoto) dla najlepszej aktorki za rolę w "Małżeństwie Marii Braun"
  • 1979 MFF Berlin (Srebrny Niedźwiedź) za rolę w "Małżeństwie Marii Braun"
  • 1983 MFF Cannes, nagroda dla najlepszej aktorki za rolę w "Historii Piery"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ładuniuk Anna; Rożnowska Kamila: Hanna Schygulla, gwiazda z ulicy Kasprowicza, w swoim Chorzowie, w: "Dziennik Zachodni" 2014-10-24, s. 17
  2. Oddział Delta (1986) - Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]