Hannah Montana: The Movie (ścieżka dźwiękowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hannah Montana: The Movie
Ścieżka dźwiękowa różnych wykonawców
Wydany 23 marca 2009
Nagrywany 2008
Gatunek pop, country-pop, teen pop
Długość 61:21
Wydawnictwo Walt Disney Records
Producent Adam Anders, Glen Ballard, Mark Bright, Nathan Chapman, Peter Chelsom (executive), the Collective, Scott Cutler, Rascal Flatts, Alana da Fonseca, Matthew Gerrard, Jason Gleed, Alfred Gough, Dann Huff, Mitchell Lieb, Kai Mckenzie, Miles Millar, Anne Preven, Raz, Steve Rushton, John Shanks, Alan Silvestri, Smidi, Taylor Swift, Ali Dee Theodore
Album po albumie
Single z albumu Hannah Montana: The Movie
 1. The Climb
  Wydany: 5 marca 2009

Hannah Montana: The Movie – soundtrack do filmu o takim samym tytule. Film jest adaptacją serialu Hannah Montana. Zarówno w serialu jak i jej ekranizacji amerykańska piosenkarka Miley Cyrus wciela się w rolę Miley Stewart, dziewczyny która prowadzi podwójne w życie: za dnia jest zwykłą dziewczyną, a na koncertach zmienia się w gwiazdę pop. Cyrus wykonuje dwanaście piosenek na płycie, w tym siedem przypisanych Montanie. Pozostali artyści, którzy trafili na soundtrack to: Billy Ray Cyrus, Taylor Swift, Rascal Flatts i angielski artysta Steve Rushton.

Album wydano 23 marca przez Walt Disney Records. Wszystkie piosenki zatwierdził reżyser filmu, Peter Chelsom. Potrzebował on piosenek, które będą mocno wplecione w akcję filmu i jego postacie. Nad albumem pracowali głównie: John Shanks i Matthew Gerrard. Shanks był najbardziej zaangażowany w pracę z Cyrus. Tymczasem Gerrard, który wcześniej napisał hit "Best of Both Worlds" współpracował nad piosenkami dla Montany. Utwór ten w wersji zmiksowanej jest ostatnim na płycie. Soundtrack zawiera elementy popu i countrypopu. Teksty do piosenek tworzyli głównie Cyrus, Gerrard i Swift, które opowiadają o sławie, miłości i rodzinie.

Krytycy byli zadowoleni z albumu. Chwalili oni naturalność Miley. Soundtrack otrzymał nominację do American Music Award w 2009 roku, w kategorii: Ulubiony Soundtrack, jednak składanka przegrała ze Zmierzchem. Hannah Montana: The Movie dotarł do top10 w wielu krajach, w tym do pozycji pierwszej w Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii. Ponadto uplasował się na miejscu pierwszym Billboard 200 i Billboard Top Country Albums. W maju płyta osiągnęła status platynowej, dzięki RIAA.

Z płyty wydano jeden singiel zatytułowany "The Climb". Utwór w tamtym czasie był największym hitem Cyrus w jej karierze w Stanach. Osiągnął nawet szczyt listy Billboard Hot Adult Contemporary Recurrents. Piosenka Miley "Hoedown Throwdown" została wydana jako singiel promo i osiągnęła top 10 na liście Irish Singles Chart. Album promowała rozgłośna radiowa Radio Disney. Miley wykonała cztery piosenki z tej płyty na Wonder World Tour.

Tworzenie i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Większość utworów do filmu zaoferował Peter Chelsom, reżyser[1][2]. Producent filmu, Alfred Gough powiedział, że "Peter Chelsom opisuje rodzinę Stewartów (w filmie grają ją Cyrusowie) jako rodzinę porozumiewającą się w dwóch językach, drugim językiem jest muzyka, która jest bardzo prawdziwa we filmie[2]. Chelsom twierdzi, że piosenki są mocno wplecione w fabułę, dlatego wierzy, że film stanie się musicalem[2]. "Nieustannie tańczą bardzo blisko konwencji musicalu, ale są bardziej zintegrowane. Piosenki będą w filmie, a nie poza nim. Czasami nie zauważysz, kiedy będzie grana, będziesz mógł się przenieść w tę historię razem z nią[2]."

W odniesieniu do utworów Cyrus, Chelsom powiedział: "Zdaliśmy sobie sprawę, że jest to okazja do pójścia do przodu z muzyką, aby zaktualizować ją i uczynić bardziej wyrafinowaną, aby przenieść się wraz z wiekiem Miley. Nigdy nie miałem lepszego doświadczenia muzycznego nad żadnym filmem[2]." Cyrus zauważyła, że większość piosenek zawartych na soundtracku były inspirowane przez jej alter ego Miley Stewart / Hannah Montana, do korzeni Nashville. Wyjaśniła, że "ścieżka dźwiękowa jest o Nashville, i tam są moje korzenie[3][4] . Myślę, że to dużo z tego powodu, wiem kim jestem[3][4]." Miley jest współautorką "Don't Walk Away", ponieważ utwór miał pierwotnie znaleźć się na albumie Breakout (2008). Kompozycja "Hoedown Throwdown", w którym Cyrus apeluje kroki taneczne, miała dużo czasu na pisanie. Cyrus współpracowała przy tym utworze z Chelsomem, choreografią zajął się Jamal Sims, a pisaniem piosenki Adam Anders i Nikki Hasman[2].

"Dream" to cover piosenki Diany DeGarmo "Dream, Dream, Dream" z jej debiutanckiego albumu Blue Skies[5] . Jessi Alexander powiedziała, że inspiracja do piosenki "The Climb" natchnęła ją podczas jazdy samochodem z Jonem Mabe. Wspólnie zdecydowali, że po powrocie do domu od razu napiszą utwór o przezwyciężaniu przeszkód. Alexander mówiła o piosence jako o "terapii". Początkowo nie było chętnych na wykonanie piosenki, podczas gdy Chelsom zaoferował zaśpiewanie jej Miley. Hannah Montana wykonuje piosenkę "Let's Do This", która pierwotnie została napisana i nagrana przez amerykańskiego piosenkarza country Adama Teftellera. Ostatni utwór na płycie to zmiksowana wersja "Best of Both Worlds" z 2006 roku. Piosenka rozpoczyna telewizyjną serię Hannah Montana i pochodzi z pierwszego soundtracku do serialu[5].

Kilku innych artystów także pojawia się na soundtracku, w tym Billy Ray Cyrus, który wykonuję piosenkę "Back to Tennessee". Utwór napisany przez samego Cyrusa we współpracy z Tamarą Dunn i Matthew Wilderem pochodzi z jedenastego albumu studyjnego Raya. Kompozycja opowiada o chęci Billy'ego i filmowego Robb'ego powrotu do korzeni[2][3][6]. Artysta Disneya Steve Rushton śpiewa utwory: "Everything I Want" i "Game Over[7]", które pochodzą z albumu Feels Like Today (2004) i z Me and My Gang (2006). Taylor Swift oddała piosenkę "Crazier", aby ta znalazła się na ścieżce dźwiękowej, ponieważ jest ona "doskonała do zakochania się[2]." Swift współpracowała także z Martinem Johnsonem z Boys Like Girls przy pisaniu tekstu do "You'll Always Find Your Way Back Home".

Muzyka i tekst[edytuj | edytuj kod]

Miley wykonująca piosenkę "Spotlight", jedną z siedmiu przypisanych Hannah Montanie podczas Wonder World Tour.

Muzycznie album łączy styl adult contemporary z country popem, country rockiem i z teen popem[7][8]. Zgodnie z About.com każda z piosenek Cyrus zawiera "chropowaty brzdęk[8]". Szybkie piosenki są wykonywane przez Montanę, a ballady występują w minimum na płycie[8]. Piosenki takie jak "You'll Always Find Your Way Back Home", "Let's Get Crazy" i "Spotlight" są najwierniejsze popowi. "Let's Get Crazy" zaczyna się od odgłosu błysku fleszy paparazzich[7]. Piosenki Miley natomiast są utrzymane w bardziej spokojnej tonacji[8]. "Hoedown Throwdown" to prawdziwa instrukcja tańca, utrzymana w stylu R&B i hip hop[8]. "The Climb" to ballada, zawierająca czysty wokal oraz solo fortepianowe przeplatające się z odgłosem gitary elektrycznej[9]. "Crazier" to walcowa ballada z relaksującym sopranem Swift[7][8].

Lirycznie album opowiada o różnych historiach. Z wyjątkiem "You'll Always Find Your Way Back Home", która mówi o zostaniu w domu i o oparciu w rodzinie[7]. Piosenki Montany opisują także "lepszy-świat" i przywileje sławy[7][8]. "Let's Get Crazy" mówi o dobrej zabawie na przyjęciu[10], a "The Good Life" jest "słodkim świętowaniem torebek Gucciego i butów Prady[7]." "The Best of Both Worlds" wyraźnie opisuje podwójne życie Miley, która przeniosła się z Nashville z Tennessee do Malibu w Kalifornii, gdzie za dnia jest zwyczajną dziewczyną, a w nocy gwiazdą pop[11][12]. W piosence Miley wymienia przywileje i zalety prowadzenia podwójnego życia w odniesieniu do oglądania Orlando Blooma, koncertów, przyjaźni i premier filmowych, na których bywa[13]. Piosenki Cyrus są z kolei bardziej osobiste, refleksyjne i sentymentalne[7][8]". "Hoedown Throwdown" jest hołdem dla zabawy w południe[7]. "The Climb" przedstawia życie jako trudną, ale cenną podróż[14] . "Butterfly Fly Away" z udziałem Billy'ego Raya Cyrusa jest o przemijaniu wieków[7][8]. W "Back to Tennessee" Billy lamentuje nad opuszczeniem Tennessee[8]. Rascal Flatts wykonuje piosenki akustyczne, takie jak: "Backwards" i "Bless the Broken Road"[7].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Profesjonalne recenzje
Wydawca Ocena
About.com 3.5/5 gwiazdek[8]
Allmusic 3/5 gwiazdek[7]
Entertainment Weekly (B)[15]

Album otrzymał głównie pozytywne recenzje od krytyków. Warren Truitt z About.com opisał album jako próbę Cyrus, aby stopniowo uchwycić bardziej dojrzalszych słuchaczy, dodając do soundtracku piosenki Swift i Flattsa[8]. Truitt porównała także piosenkę "Dream" do Shani Twain, "Don't Walk Away" do Kelly Clarkson, "The Good Life" do Avril Lavigne, a "Spotlight" i "Let's Get Crazy" do Gwen Stefani[8]. Heather Phares z Allmusic stwierdziła, że obecność wielu gatunków sprawia, że album jest "trochę dziwny[7]". Napisała także, że piosenki Cyrus, wykonywane jako ona sama to "najlepsze piosenki", przyrównując ją dodatkowo także do Twain[7]. Phares do "najlepszych piosenek" dodała także utwór Swift "Crazier"[7] Leah Greenblatt z Entertainment Weekly stwierdziła, że "odległość między nastolatkiem a brzdękiem nie jest faktycznie taka duża, myślę o tym, o jako [...] zestawie country do karmienia legionów fanów Disneya[15]." Na końcu powiedziała, że Hannah Montana: The Movie" jest to "show Miley nieważne, czy nadawane z Nashville, czy Hollywood i czy też przez innych artystów[15]."

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Hannah Montana: The Movie był nominowany w kategorii "Muzyczny wybór: Soundtrack" na Teen Choice Awards w 2009 roku oraz na American Music Award w kategorii "Ulubiony Soundtrack" w tym samym roku, jednak przegrał ze ścieżką dźwiękową do Zmierzchu[16]. Ponadto pięć utworów z albumu: "Back to Tennessee", "Butterfly Fly Away", "Don't Walk Away", "Hoedown Throwdown", i "You'll Always Find Your Way Back Home" znajdują się na liście Oscar za najlepszą piosenkę oryginalną na 82 rozdaniu Nagród Akademii Filmowej[17].

Sukces komercyjny[edytuj | edytuj kod]

Miley podczas "The Climb" w trasie Wonder World Tour.

Hannah Montana: The Movie 11 kwietnia 2009 roku zadebiutowało na pozycji drugiej Billboard 200 ze sprzedażą 139 tys. kopii[18] . Po czterech tygodniach album wzbił się na pozycje pierwszą[19], stając się pierwszym soundtrackiem na liście od początku roku, ze sprzedażą 133 tys. egzemplarzy, czyli spadkiem o 32% z poprzednim tygodniem, w którym sprzedaż wynosiła 196,000[19]. Soundtrack znalazł się także dziewięć tygodni na pozycji pierwszej Billboard Top Country Albums oraz dziewiętnaście na Top Soundtracks[20] . Po dwóch miesiącach album zyskał status platyny, dzięki milionowi kupionych płyt, przez RIAA[21]. W Kanadzie soundtrack znalazł się na pozycji drugiej, po dwóch tygodniach już był na szczycie[22].

Hannah Montana: The Movie zadebiutował na pozycji jedenastej w Nowej Zelandii, ostatecznie przeniósł się na tydzień na pozycję pierwszą[23]. Na Recording Industry Association of New Zealand album zyskał status platyny, dzięki 15 tys. sprzedanych kopii [24]. W Australii płyta osiągnęła pozycje szóstą i sprzedaż 70,000, co dało status platynowej płyty[25]. W Hiszpanii album początkowo osiągnął pozycję ósmą, ale dobił do pierwszej pozostając na tym miejscu przez cztery tygodni[26]. Na Productores de Música de España płyta pokryła się także złotem[27]. W Austrii album także znalazł się na pierwszej pozycji i osiągnął status złotej, dzięki 10 tys. kupionych egzemplarz[28] . Ponadto Hannah Montana: The Movie zadebiutował w top 20 w Belgii, Danii, Meksyku, Norwegii, Polsce, Szwecji i Szwajcarii[29] .

Single[edytuj | edytuj kod]

"The Climb" wydano jako główny singiel z płyty 5 marca 2009 roku. Piosenka została doceniona za treść i silny wokal Miley[9][30]. Piosenka osiągnęła pozycję w pierwszej dziesiątce w USA, Kanadzie, Australii i Norwegii, w pierwszej dwudziestce w wielu innych krajach[31], a także szczyt Hot Adult Contemporary Recurrents przez piętnaście tygodni[32].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Miley wykonująca utwór "Hoedown Throwdown" na trasie Wonder World Tour.

10 października 2008 roku Cyrus wykonała piosenkę "Let's Get Crazy", "Let's Do This" i 2009 Movie Mix "The Best of Both Worlds" jako Montana w celu rozpoczęcia nagrywania trzeciego sezonu Hannah Montany w Verizon Wireless Amphitheatre w Kalifornii[33]. 19 stycznia 2009 roku Miley po raz pierwszy zaśpiewała "The Climb" na Kids' Inaugural: "We Are the Future", w czasie ogłoszenia prezydentem Baracka Obamy[34][35] . Miley ze swoim ojcem śpiewali na Apple Store; wydarzenie to, zatytułowane: iTunes: Live from London zostało nagrane w formacie EP na iTunes w Wielkiej Brytanii[36] . Wokalistka wykonała piosenki z albumu na Academy of Country Music[4], podczas Tonight with Jay Leno[37], American Idol[38], Good Morning America[39], the AOL Sessions[40] oraz na dwudziestej rocznicy A Time for Heroes Celebrity Carnival[41], ponadto podczas The Day Show[42][43] i D23 Expo[44]

Piosenki z Hannah Montana: The Movie miały swoją premierę w rozgłośni radiowej Radio Disney i na kanale Disney Channel. "Let's Do This" miał swoją premierę w Radio Disney 13 grudnia 2008 roku, tego samego dnia włączono wideo do piosenki nagrywane w Irvine na Disney Channel[45][46]. Piosenka osiągnęła pozycje dwudziestą trzecią na Bubbling Under Hot 100 Singles, pozycję sześćdziesiątą dziewiątą na Hot Canadian Digital Singles, ale nie znalazła się na Canadian Hot 100[22]. "Let's Get Crazy" miał swoją premierę 19 stycznia 2009 roku[47][48]. Teledysk to kadr z filmu, w którym Miley Stewart jako Hannah Montana śpiewa na szesnastych urodzinach Lilly Truscott (Emily Osment)[48]. Utwór uplasował się na pozycji pięćdziesiątej siódmej Billboard Hot 100 i pozycji siedemdziesiątej szóstej Canadian Hot 100, stając się najwyższą pozycją Montany na kanadyjskiej liście[49][50]. "Back to Tennessee" miał swoją wideo premierę na kanale Disney Channel, przeplataną scenami z film[51]. Piosenka znalazła się na pozycji czterdziestej siódmej Hot Country Songs[52].

"Hoedown Throwdown" został wydany jako singiel promocyjny z albumu w Stanach, przez dystrybucję cyfrową[53] . Piosenka osiągnęła pozycję w pierwszej dziesiątce na Irish Singles Chart[54] oraz w top 20 w wielu innych krajach[55]. Po wydaniu ścieżki dźwiękowej Disney nadal promował album, wysyłając do rozgłośni Radio Disney piosenki "Crazier" i "You'll Always Find Your Way Back Home". "Crazier" osiągnął pozycję siedemnastą na Billboard Hot 100[56], sześćdziesiątą czwartą na ARIA Charts[57], sześćdziesiątą siódmą na Canadian Hot 100 i setną na UK Singles Chart[58]. "You'll Always Find Your Way Back Home" zadebiutował na pozycji siedemdziesiątej szóstej w Kanadzie i na pozycji osiemdziesiątej pierwszej w Stanach[58].

Wytwórnia Disneya wydała ścieżkę 21 marca 2009 roku. Cykl promocyjnych teledysków zostały wstawione na Disney.com w marcu 2009 roku[59]. Ponadto Disney wydał Hannah Montana: The Movie Playback[60], w którym Miley opisuje muzykę z filmu[60]. Cyrus wykonała także cztery piosenki z albumu podczas swojej trasy Wonder World Tour.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł Autor Wykonawca Czas
1. "You'll Always Find Your Way Back Home" Taylor Swift, Martin Johnson Hannah Montana 3:44
2. "Let's Get Crazy" Colleen Fitzpatrick, Michael Kotch, Dave Derby,
Michael "Smidi" Smith, Stefanie Ridel, Mim Nervo, Liv Nervo
Hannah Montana 2:35
3. "The Good Life" Matthew Gerrard, Bridget Benenate Hannah Montana 2:59
4. "Everything I Want" Steve Rushton Steve Rushton 3:53
5. "Don't Walk Away" Miley Cyrus, John Shanks, Hillary Lindsey Miley Cyrus 2:48
6. "Hoedown Throwdown" Adam Anders, Nikki Hassman Miley Cyrus 3:02
7. "Dream" Shanks, Kara DioGuardi Miley Cyrus 3:23
8. "The Climb" Jessi Alexander, Jon Mabe Miley Cyrus 3:55
9. "Butterfly Fly Away" Glen Ballard, Alan Silvestri Miley Cyrus & Billy Ray Cyrus 3:10
10. "Backwards" (acoustic version) Marcel, Tony Mullins Rascal Flatts 3:25
11. "Back to Tennessee" Billy Ray Cyrus, Tamara Dunn, Matthew Wilder Billy Ray Cyrus 4:12
12. "Crazier" Swift, Robert Ellis Orrall Taylor Swift 3:12
13. "Bless the Broken Road" (acoustic version) Bobby Boyd, Jeff Hanna, Marcus Hummon Rascal Flatts 3:55
14. "Let's Do This" Derek George, Tim Owens, Adam Tefteller, Ali Theodore Hannah Montana 3:32
15. "Spotlight" Scott Cutler, Anne Preven Hannah Montana 3:07
16. "Game Over" Rushton, Antony Westgate, Nigel Clark Steve Rushton 3:53
17. "What's Not to Like" Gerrard, Robbie Nevil Hannah Montana 3:14
18. "The Best of Both Worlds" (2009 Movie Mix) Gerrard, Nevil Hannah Montana 3:07

Notowania i certyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Notowania[edytuj | edytuj kod]

Listy (2009) Najwyższe
pozycje
Australia (ARIA Charts) 6[29]
Austria (IFPI) 1[29]
Belgia (Ultratop 50 Flandria) 54[29]
Belgia (Ultratop 50 Walonia) 18[29]
Brazylia (ABPD) 2[61]
Dania (Tracklisten) 9[29]
European Top 100 Albums 8
Finlandia (Yleisradio) 26[29]
Francja (SNEP) 32[29]
Hiszpania (PROMUSICAE) 1[29]
Kanada (Canadian Albums Chart) 1[22]
Meksyk (AMPROFON) 3[29]
Niemcy (Media Control Charts) 6[62]
Norwegia (VG-lista) 2[29]
Nowa Zelandia (RIANZ) 1[29]
Polska (OLiS) 3[63]
Portugalia (AFP) 1[29]
Stany Zjednoczone (Billboard 200)) 1[18]
Stany Zjednoczone (Billboard Top Country Albums) 1[20]
Stany Zjednoczone (Billboard Top Soundtracks) 1[20]
Szwajcaria (Hitparade.ch) 1[29]
Szwecja (Sverigetopplistan) 9[29]
Świat (World Chart) 2[64]
Węgry (MAHASZ) 2[65]
Wielka Brytania (UK Albums Chart) 3[66]

Piosenki[edytuj | edytuj kod]

Rok Artysta Tytuł Najwyższa pozycja
AUS CAN IRL UK USA
2009 Hannah Montana "Let's Get Crazy" 26[67] 57[67]
"You'll Always Find Your Way Back Home" 76[68] 81[68]
Taylor Swift "Crazier" 57[57] 67[56] 100[58] 17[56]
Miley Cyrus "Butterfly Fly Away" 56[69] 50[70] 46[70] 78[71] 56[70]
"Hoedown Throwdown" 20[55] 15[55] 10[55] 18[55] 18[55]
"The Climb" 5[31] 5[31] 11[31] 11[31] 4[31]

Certyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Państwo Status
Australia (ARIA) Platyna[25]
Austria (IFPI) Złoto[28]
Brazylia (ABPD) Platyna[72]
Irlandia (Irish Singles Chart) Platyna[73]
Meksyk (AMPROFON) Platyna[74]
Niemcy (Media Control) Złoto[75]
Nowa Zelandia (RIANZ) Platyna[24]
Polska (ZPAV) Złoto[76]
Hiszpania (PROMUSICAE) Złoto[27]
Stany Zjednoczone (RIAA) 2x Platyna[77]

Personel[edytuj | edytuj kod]

 • Adam Anders – producent muzyczny, inżynier dźwięku, producent wokalu
 • Glen Ballard – producent muzyczny
 • Mark Bright – producent muzyczny
 • Scott Campbell – inżynier dźwięku, miksowanie
 • Chad Carlson – inżynier dźwięku
 • Peter Chelsom – producent wykonawczy
 • Desirée Craig Ramos – kierownik muzyczny
 • Scott Cutler – producent muzyczny
 • Billy Ray Cyruswokal
 • Miley Cyruswokal
 • Rascal Flatts – producent muzyczny, wokal
 • Alana Da Fonseca – producent muzyczny
 • Travis Ference – miksowanie
 • Kaylin Frank – kompozytor
 • Steve Gerdes – dyrektor kreatywny
 • Matthew Gerrard – producent muzyczny, miksowanie
 • Jason Gleed – producent muzyczny
 • Alfred Gough – producent wykonawczy
 • Mark Hagen – inżynier dźwięku
 • Paul David Hager – miksowanie
 • Nikki Hassman – producent wokalu
 • Dann Huff – producent muzyczny
 • Glen Lajeski – kompozytor
 • Mitchell Leib – producent wykonawczy, producent muzyczny
 • Russ "Russwell" Long – inżynier
 • Jeremy Luzier – miksowanie
 • Gavin MacKillop – inżynier dźwięku
 • Joseph Magee – miksowanie
 • Fred Maher – miksowanie
 • Brian Malouf – miksowanie
 • Steve Marcantonio – miksowanie
 • Kai Mckenzie – producent muzyczny
 • Miles Milalr – producent muzyczny
 • Anne Preven – producent muzyczny
 • Raz – producent muzyczny
 • Jeff Rothschild – inżynier dźwięku, miksowanie
 • Ryan Rubin – nadzór edytora
 • Steve Rushton – producent muzyczny, wokal
 • John Shanks – producent muzyczny
 • Anabel Sinn – dizajn
 • Taylor Swift – producent muzyczny, wokal
 • Monica "Blackheart" Zierhut – producent muzyczny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. "Hannah Montana The Movie – Video Podcast" (ang.). iTunes. [dostęp 2009-10-09].
 2. a b c d e f g h "Hannah Montana The Movie Production Notes" (ang.). Walt Disney Pictures. [dostęp 2009-11-03].
 3. a b c "Miley Cyrus Talks About 'Hannah Montana: The Movie' Soundtrack" (ang.). BuddyTV. [dostęp 2009-10-09].
 4. a b c "Miley Cyrus To Perform At Academy Of Country Music Awards" (ang.). MTV. [dostęp 2009-03-26].
 5. a b "Hannah Montana: The Movie" (ang.). Walt Disney. [dostęp 2009-10-09].
 6. "Back to Tennessee" (ang.). Walt Disney. [dostęp 2009-10-09].
 7. a b c d e f g h i j k l m n o "Miley Cyrus – Hannah Montana: The Movie Soundtrack" (ang.). Allmusic. [dostęp 2009-10-08].
 8. a b c d e f g h i j k l m "Miley Cyrus – Hannah Montana: The Movie Soundtrack" (ang.). About.com. [dostęp 2009-10-08].
 9. a b "Miley Cyrus – "The Climb" (ang.). About.com. [dostęp 2009-10-09].
 10. "Concert Review: Miley Cyrus Leaves Hannah Montana Behind at Oakland Show" (ang.). MediaNews Group. [dostęp 2009-09-18].
 11. "Allmusic Hannah Montana > Review" (ang.). Macrovision Corporation. [dostęp 2009-10-04].
 12. "Hannah Montana – TV Show Review" (ang.). W: About.com [on-line]. The New York Times. [dostęp 2009-10-09].
 13. "Hannah Montana (2006)" (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2009-10-06].
 14. "Miley Cyrus - 'The Climb'" (ang.). BBC. [dostęp 2009-04-22].
 15. a b c "Hannah Montana: The Movie (2009)" (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2009-03-18].
 16. "Teen Choice Awards 2009" (ang.). Teen Choice Awards. [dostęp 2009-10-19].
 17. "Academy unveils original song candidates" (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2009-12-16].
 18. a b ""'Now 30,' 'Hannah Montana' Lead Busy Week On Billboard 200" (ang.). Billboard. [dostęp 2009-10-09].
 19. a b "'Hannah Montana' Movie Soundtrack Moves to No. 1" (ang.). Billboard. [dostęp 2009-10-09].
 20. a b c "Hannah Montana: The Movie [Soundtrack] (ang.). Billboard. [dostęp 2009-10-09].
 21. "Miley's Metallic May" (ang.). Recording Industry Association of America. [dostęp 2009-10-09].
 22. a b c "allmusic" (ang.). Allmusic. [dostęp 2009-10-09].
 23. Soundtrack / Miley Cyrus – Hannah Montana – The Movie (Album) (ang.). Hung Medien. [dostęp 2009-10-09].
 24. a b "Top 30 Albums" (ang.). Recording Industry Association of New Zealand. [dostęp 2009-10-09].
 25. a b "ARIA Charts – Accreditations – 2009 Albums" (ang.). Australian Recording Industry Association. [dostęp 2009-10-09].
 26. "Soundtrack / Miley Cyrus – Hannah Montana – The Movie (Album)" (hiszp.). Hung Medien. [dostęp 2009-10-09].
 27. a b "top 50 charts 2009" (hiszp.). PROMUSICAE. [dostęp 2010-01-01].
 28. a b "IFPI Austria – Gold & Platin Datenbank " (niem.). International Federation of the Phonographic Industry. [dostęp 2009-10-09].
 29. a b c d e f g h i j k l m n o "Soundtrack / Miley Cyrus – Hannah Montana – The Movie (Album)" (ang.). Swisscharts.com. [dostęp 2009-10-09].
 30. "Miley Cyrus: 'The Climb'" (ang.). Digital Spy. [dostęp 2009-10-09].
 31. a b c d e f "Miley Cyrus – The Climb – Music Charts" (ang.). aCharts.us. [dostęp 2009-10-09].
 32. "Adult Contemporary Music & Songs, Adult Contemporary Charts" (ang.). Billboard. [dostęp 2009-10-09].
 33. "Miley Cyrus plays brand-new 'Hannah' songs in Irvine" (ang.). Freedom Communications. [dostęp 2009-10-11].
 34. "Presidential Inaugural Committee Announces Talent Lineup for Neighborhood Inaugural Ball and Kids' Inaugural Concert". Disney Channel. [dostęp 2009-01-13].
 35. "Jonas Brothers, Miley Cyrus Entertain Vets (And Obamas) At 'Kids' Inaugural'" (ang.). MTV News. [dostęp 2009-01-19].
 36. "iTunes: Live from London" (ang.). W: iTunes Store United Kingdom [on-line]. Apple Inc. [dostęp 2009-10-09].
 37. "Tonight with Jay Leno: Miley Cyrus; Tom Lennon" (ang.). CBS Interactive. [dostęp 2009-10-09].
 38. "Miley Cyrus To Perform On 'American Idol'" (ang.). MTV. [dostęp 2009-10-10].
 39. "Star Tracks: Wednesday, April 08, 2009 – 'Morning Glory': Miley Cyrus" (ang.). People. [dostęp 2009-10-09].
 40. "Miley Cyrus – "The Climb (Sessions)" (ang.). AOC. [dostęp 2009-10-09].
 41. "Miley Cyrus – A Time for Heroes Celebrity Carnival" (ang.). InStyle. [dostęp 2009-10-09].
 42. "Miley Cyrus Talks about Her 'Mistakes' on 'Today' Show" (ang.). MTV News. [dostęp 2009-10-09].
 43. "Miley Cyrus To Replace Mariah Carey On 'Today' Show" (ang.). MTV. [dostęp 2009-10-09].
 44. Natasha Vargas-Cooper: "Uh Oh! Are Disney Fans Turning on Miley?" (ang.). E!. [dostęp 2009-10-09].
 45. "'Hannah Montana' Launches "Let's Do This" Video" (ang.). BuddyTV. [dostęp 2009-10-08].
 46. "Let's Do This Music Video" (ang.). Disney. [dostęp 2009-10-08].
 47. "Disney Channel to Present the World Premiere of Music Videos from Grammy Nomintated Jonas Brothers and Superstar Miley Cyrus, January 19" (ang.). Disney Channel. [dostęp 2009-10-08].
 48. a b "Let's Get Crazy" (ang.). Disney.com. [dostęp 2009-10-08].
 49. "Let's Get Crazy" (ang.). Billboard. [dostęp 2009-10-08].
 50. "Hananh Montana – Let's Get Crazy – Music Charts" (ang.). aCharts.us. [dostęp 2009-10-08].
 51. "Back to Tennessee Music Video" (ang.). Disney.com. [dostęp 2009-10-08].
 52. "Billy Ray Cyrus Album & Song Chart History" (ang.). Billboard. [dostęp 2009-10-08].
 53. "Radio Disney Exclusive: Hoedown Throwdown – Single" (ang.). iTunes. [dostęp 2009-10-18].
 54. "The Irish Charts – The Best of Both Worlds" (ang.). Irish Singles Chart. [dostęp 2009-10-18].
 55. a b c d e f "Miley Cyrus – Hoedown Throwdown – Music Charts" (ang.). aCharts.us. [dostęp 2009-10-18].
 56. a b c "Crazier" (ang.). Billboard. [dostęp 2009-10-18].
 57. a b "ARIA Charts" (ang.). Australian Recording Industry Association. [dostęp 2009-10-18].
 58. a b c "Chart Stats – Taylor Swift – Crazier" (ang.). Official Charts Company. [dostęp 2009-10-18].
 59. "Hannah Montana The Movie" Soundtrack to Premiere on Radio Disney, March 21 (7:00 P.M. ET/4:00 P.M. PT)" (ang.). Radio Disney. [dostęp 2009-10-10].
 60. a b "Let's Get Crazy The Miley Sessions" (ang.). Walt Disney. [dostęp 2009-10-10].
 61. "ABPD" (port. braz. • ang.). Brazilian Association of Discs Producers. [dostęp 2009-10-30].
 62. musicline.de / PhonoNet GmbH: "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche" (niem.). MediaControl. [dostęp 2009-10-30].
 63. "Hannah Montana featuring Miley Cyrus and Soundtrack – Hannah Montana: The Movie – Music Charts" (ang.). aCharts.us. [dostęp 2009-10-30].
 64. "Hannah Montana The Movie" (ang.). acharts.us. [dostęp 2009-10-30].
 65. "Hungarian Album Charts" (ang.). Mahasz.hu. [dostęp 2009-10-30].
 66. "Charts Stats" (ang.). UK Album Chart. [dostęp 2009-10-10].
 67. a b "Hannah Montana - Let's Get Crazy - Charts Stats" (ang.). acharts.us. [dostęp 2009-10-10].
 68. a b "Hannah Montana - You'll Always Find Your Way Back Home - Charts Stats" (ang.). acharts.us. [dostęp 2009-10-10].
 69. "Miley Cyrus & Billy Ray Cyrus - Buttterfly Fly Away - Charts Stats" (ang.). ARIA. [dostęp 2009-10-10].
 70. a b c "Miley Cyrus & Billy Ray Cyrus - Buttterfly Fly Away - Charts Stats" (ang.). acharts.us. [dostęp 2009-10-10].
 71. "Miley Cyrus & Billy Ray Cyrus - Buttterfly Fly Away - Charts Stats" (ang.). UK Singles Charts. [dostęp 2009-10-10].
 72. "ABPD" (bret.). Brazilian Association of Discs Producers. [dostęp 2009-10-10].
 73. "IRMA" (ang.). IRMA. [dostęp 2009-10-10].
 74. "Asociación Mexicana de Productores de Fonogramas y Videogramas" (ang.). Asociación Mexicana de Productores de Fonogramas y Videogramas. [dostęp 2009-10-10].
 75. "Gold & Platinum - Germany" (ang.). Media Control. [dostęp 2009-10-10].
 76. "Wydawca płyt Miley Cyrus i Jonas Brothers łączy siły z CD Projekt" (pol.). OLiS. [dostęp 2009-10-10].
 77. "Gold & Platinum - Germany" (ang.). RIAA. [dostęp 2009-10-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]