Hans Riegel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hans Riegel
Ilustracja
Hans Riegel (2005)
Data i miejsce urodzenia 10 marca 1923
Bonn
Data i miejsce śmierci 15 października 2013
Bonn

Hans Peter Riegel (ur. 10 marca 1923 w Bonn, zm. 15 października 2013 tamże) – niemiecki przedsiębiorca.

Hans Riegel pracę w firmie Haribo, którą jego ojciec założył na początku lat 20., rozpoczął zaraz po zakończeniu II wojny światowej, gdy znajdowała się ona w nie najlepszym stanie. Hans Riegel oraz jego młodszy brat Paul zdołali jednak postawić przedsiębiorstwo na nogi. Hans zajmował się sprawami handlowymi, a Paul (zmarł w 2009 roku) produkcją. Niedługo po rozpoczęciu pracy w Haribo Hans Riegel obronił doktorat w Katedrze Ekonomicznej Uniwersytetu w Bonn.

Riegel podkreślał, że w jego pracy bardzo istotną rolę odgrywają dzieci oraz tworzone z myślą o nich filmy i komiksy. – Kocham dzieci. Są moimi klientami. Aby sprostać ich oczekiwaniom, muszę być blisko ich świata – powtarzał. Riegel starał się przy tym pomagać młodym ludziom. Stworzył np. fundację swojego imienia, która po dziś dzień wspiera utalentowaną młodzież.

Pasją wieloletniego szefa Haribo (kierował przedsiębiorstwem przez 67 lat) był również badminton. Riegel kilkukrotnie zdobywał w tej dyscyplinie tytuł mistrza Niemiec, a w 1953 roku został nawet pierwszym prezesem Niemieckiego Związku Badmintona. Riegel lubił także polować oraz pilotować helikoptery.

Riegel jest ojcem ponad dwustu rodzajów słodyczy. Wśród nich możemy znaleźć bezcukrową gumę do żucia Vademecum, czy gumę rozpuszczalną Maoam. Riegel twierdził, że pomysły na słodycze brał z czytania komiksów, a także oglądania filmów dla dzieci.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]