Hartmut Bagger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hartmut Bagger
ilustracja
generał generał
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1938
Braniewo
Przebieg służby
Lata służby 1958−1999
Siły zbrojne Bundeswehr Kreuz.svg Bundeswehra
Stanowiska Inspektor Wojsk Lądowych
Generalny Inspektor Bundeswehry
Odznaczenia
FIN Order of the White Rose Commander 1st Class BAR.png Us legion of merit officer rib.png GER Bundesverdienstkreuz 4 GrVK.svg

Hartmut Bagger – generał niemiecki w stanie spoczynku, od 1996 do 1999 Generalny Inspektor Bundeswehry.

Urodził się 17 lipca 1938 w Braniewie (w tym okresie Braunsberg - Prusy Wschodnie). Po zdaniu matury, w 1958 r. wstąpił do Bundeswehry. Oprócz kształcenia zawodowego i uzyskania stopnia oficerskiego w jednostce piechoty zmechanizowanej odbył szkolenie dowódców kompanii w brytyjskiej szkole piechoty, a także ukończył dwunasty kurs szkolenia oficerów sztabu generalnego w Akademii Dowodzenia Bundeswehry. W 1975 roku studiował w Armed Forces Staff College w Norfolk (stan Wirginia – USA).

W początkowym okresie swojej kariery odbywał służbę w charakterze m.in. dowódcy plutonu, oficera łączności batalionu piechoty zmechanizowanej, opiekuna-wychowawcy oraz ordynansa w Szkole Oficerskiej w Hanowerze. Był dowódcą kompanii w 82. batalionie piechoty zmechanizowanej w Lüneburgu i po zakończeniu kształcenia na oficera sztabu generalnego został najpierw dowódcą oddziału logistycznego, a następnie oddziału operacyjnego w 18. brygadzie pancernej w Neumünster.

Jako młody porucznik został w 1973 r. docentem z dziedziny polityki militarnej w Akademii Dowodzenia w Hamburgu, a w 1976 r. przejął dowództwo 51. batalionu piechoty zmechanizowanej w Rothenburgu / Fulda. Następnie pełnił funkcję referenta w Federalnym Ministerstwie Obrony, zanim, jako szef sztabu 3. dywizji pancernej, awansowany został w 1980 r. do stopnia pułkownika. Będąc ponownie w Akademii Dowodzenia kierował grupą fachowców ds. polityki bezpieczeństwa, po czym w 1984 r. przejął dowodzenie 7. brygadą piechoty zmechanizowanej w Hamburgu-Fischbek. Po awansie do stopnia generała brygady w 1988 r. został szefem sztabu III Korpusu w Koblencji, a w 1990 r. został dowódcą 12. dywizji pancernej w Würzburgu.

1 kwietnia 1991 r. awansowany został do stopnia generała majora (Generalmajor). Rok później został zastępcą inspektora wojsk lądowych oraz został awansowany do stopnia generała porucznika (Generalleutnant). 21 marca 1993 r. objął urząd Inspektora Wojsk Lądowych.

Awansowany 8 lutego 1996 r. do stopnia generała, został jednocześnie mianowany Generalnym Inspektorem Bundeswehry; 31 marca 1999 przeszedł w stan spoczynku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]