Hełm włoski wz. 16

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hełm włoski wz. 16

Hełm wz. 16 (tzw. „Lippmann”, oficjalnie elmetto metallico leggero) – włoski hełm stalowy z okresu I wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku Francuzi stworzyli bardzo udany hełm – Adrian. Hełmy eksportowano do wielu krajów, m.in. do Włoch. Na podstawie hełmu Adrian we Włoszech postanowiono opracować własny hełm stalowy. Nowy hełm przyjęto oficjalnie na wyposażenie armii włoskiej rozkazem nr 4542 z dnia 24 kwietnia 1916 roku.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Hełm był bardzo podobny do hełmu Adrian. Zasadnicza różnica polegała na wykonaniu hełmu z jednego kawałka blachy (metodą tłoczenia). Ponadto grzebień (nieco wyższy niż w Adrianie) mocowany był do czerepu za pomocą spawania punktowego (w hełmach francuskich używano nitów). Na szczycie czerepu umieszczono podłużny otwór wentylacyjny, zakryty grzebieniem. Hełm malowany na przepisowy kolor „grigio-verde” (szarozielony). Wyposażenie wewnętrzne takie jak we francuskim pierwowzorze.

Oznaki[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do hełmu Adrian, hełm wz. 16 nie posiadał fabrycznie wykonanych otworów do montowania metalowych oznak. Czasami na przodzie czerepu nanoszono (za pomocą szablonu) oznaki służb i/lub numery pułków. Znacznie rzadziej mocowano oznaki wykonane z metalu.

Umieszczanie oznak na hełmie zostało zatwierdzone rozkazem nr 12720 z dnia 15 lipca 1916 roku. Początkowo panowała pewna dowolność w formie oznak. Ostatecznie zasady ich umieszczania zostały określone w roku 1925.

Hełmy wz. 16 w Wojsku Polskim[edytuj | edytuj kod]

Większość hełmów wz. 16 w Wojsku Polskim pochodziła najprawdopodobniej z zakupów sprzętu w latach 1919-20. W latach 20. oraz 30. wyposażona była w nie Szkoła Podchorążych Artylerii w Toruniu. W spisie wyposażenia Wojska Polskiego ze stycznia 1928 figurowały 504. hełmy włoskie wz. 16. Do hełmów używanych przez Wojsko Polskie często mocowano metalowego orła.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]