Hedora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hedora
Smogowy Potwór (公害怪獣)[1]
Postać z Tōhō
Twórca Yoshimitsu Banno
Wystąpienia Godzilla kontra Hedora – 1971
Godzilla: Ostatnia wojna – 2004
Godzilla: Planeta potworów – 2017
Grany przez Kenpachiro Satsuma (1971)
Kazuhiro Yoshida (2004)
Dane biograficzne
Pochodzenie Potwór zrodzony z zanieczyszczeń
Płeć żeńska
Inne informacje
Wzrost 0,1mm-20 metrów (1. forma, 1971)[2]
30 metrów (2. forma, 1971)[1]
40 metrów (3. forma, 1971)[1]
60 metrów (4. forma, 1971)[2]
120 metrów (2004)[3]
Masa nieznana (1-3. forma, 1971)
48 000 ton (1. forma, 1971)[2]
60 000 ton (2004)[3]
Specjalność * wydzielanie trującego błota
  • powodowanie korozji metali
  • lasery z górnych części oczu
  • wydzielanie kwasowego dymu podczas lotu

Hedora (jap. ヘドラ) – fikcyjny olbrzymi potwór (kaijū), występujący w japońskich filmach fantastycznonaukowych wytwórni Tōhō.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Hedora jest stworem podobnym do kijanki, który wygląda jak pokryty wodorostami. Ma szarą skórę z kolorowymi akcentami oraz otwór gębowy podobny do owadów. Jej najbardziej charakterystycznym atrybutem są ustawione pionowe duże czerwone oczy kształtem przypominające pochwę[4] i mrugające po bokach.

W filmie Godzilla kontra Hedora Hedora ma kilka form. Pierwsza forma przypomina kijankę i skóra jest dużo ciemniejsza od pozostałych form i porusza się wyłącznie w wodzie. W drugiej formie skóra zyskuje stały jaśniejszy kolor skóry i przypomina czworonożne stworzenie z długim ogonem. W trzeciej formie przypomina latający spodek. W czwartej finałowej formie sylwetka jest podobna do drugiej formy, ale nabiera humanoidalnego kształtu.

Imię Hedory nawiązuje do japońskiego tłumaczenia słowa ściek (jap. ヘドロ hedoro). Często nazywana jest Smogowym Potworem (jap. 公害怪獣 Kōgai Kaijū, ang. Smog Monster)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seria Shōwa[edytuj | edytuj kod]

W filmie Godzilla kontra Hedora Hedora była kosmiczną formą pochodzącą z Gwiazdozbioru Oriona, która trafiła na Ziemię przez kometę. Znalazła się zanieczyszczonych japońskich wodach, przeobraziła się w transformujące się monstrum. Pierwsze doniesienia pojawiają się w wiadomościach telewizyjnych, gdy padają doniesienia o istocie atakującej łodzie rybackie. Wkrótce zauważyli ją doktor Yano i jego syn Ken, którzy po spotkaniu z nią udzielili informacji dla telewizji. Ken wymyślił dla potwora imię Hedora od hedoro (jap. ściek). Niedługo Hedora atakowała tankowce, a następnie przeniosła się na ląd, żywiąc się dymem z fabrycznych kominów. W japońskich miastach wciąż transformująca się Hedora żywiła się nieczystościami i stoczyła kilka walk z Godzillą, który nie dał jej rady. Dodatkowo zostawiała po sobie dym, który pozostawia z ludzi szkielety.

Doktor Yano zebrał próbki Hedory w miejscu jej walki z Godzillą i w swoim laboratorium zauważył, że składa się z błota i ścieków i krystalicznego węgla hedrium odpowiadającego za wydalane przez Hedorę trucizny W trakcie eksperymentów doktor Yano dowiódł, że słabym punktem Hedory była elektryczność.

Hedora w ostatecznej formie i Godzilla ponownie się pojawili pod górą Fudżi. Także i tu Godzilla nie dał rady przeciwnikowi i stracił oko. Jednak Japońskie Siły Samoobrony na zlecenie doktora Yano zbudowały gigantyczną zaporę elektryczną i tam zwabiona Hedora została odwodniona. Gdy Godzilla zbliżył się do jej zwłok, wyleciała z nich mniejsza Hedora, która uciekła. Godzilla dopadł Hedorę i zwabił ją z powrotem pod elektrody. Tym razem została całkowicie zniszczona[5].

Seria Millenium[edytuj | edytuj kod]

Hedora wystąpiła filmie Godzilla: Ostatnia wojna jako jeden z potworów atakujących cały świat. Wraz z Giganem i Monster X-em była jedynym potworem, który nie zaatakował konkretnego miasta i nie uczestniczył w pierwszej fazie inwazji. Gdy okazało się, że to Xilieni stali za atakami potworów jako część planów podbicia Ziemi, w odpowiedzi Siły Obrony Ziemi (oryg. Earth Defence Force) wypuściły z Obszaru G (oryg. Area G) Godzillę jako pozbawionego zasady M (jap. M塩基 M Enki, ang. M-Base), którą miały wszystkie potwory pod kontrolą Xilieniów i przez to może stanowić największą obronę Ziemi. Dowódca Xilienów rozkazał teleportowanie Ebiraha i Hedory do Zatoki Tokijskiej, gdzie miały zetrzeć się z nadciągającym Godzillą. Jednak Godzilla wycelował swój termonuklearny promień w statek teleportujący, nim przeprowadził całą akcję. Przez to Ebirah i Hedora zamiast wylądować spadły w dużej wysokości na budynek. Godzilla wysłał w ich stronę kolejną wiązkę promienia doprowadzając do śmierci obu potworów w eksplozji tokijskich budynków[6].

Godzilla: Planeta potworów[edytuj | edytuj kod]

Hedora miała pochodzenie z kolonii szlamowatych mikroorganizmów konsumujących chemiczne odpady w wodzie, która została odkryta w 1999 roku przez chińskie wojsko w Hebei. Po przestudiowaniu stworzono z żywą bronią biologiczną stworzoną, gdy Pekin był niszczony przez Anguirusa i Rodana w listopadzie 2005 roku. Operacja „Hedora” odniosła sukces w zabiciu obu potworów, jednak Hedora wymknęła się spod kontroli i zniszczyła resztę Pekinu i Tiencin w ciągu jednej nocy. Po tym znika po zjedzeniu wszelkich zanieczyszczeń w okolicy[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d ゴジラ1954-1999超全集. Shogakukan, styczeń 2000, s. 48. ISBN 4-09-101470-4. (jap.)
  2. a b c ゴジラ大怪獣超百科. Wyd. 4. Kodansha, marzec 1994, s. 48. ISBN 4-06-304270-7. (jap.)
  3. a b ゴジラファイナルウォーズ超全集. Shogakukan, styczeń 2005, s. 19. ISBN 4-09-101471-2. (jap.)
  4. Patrick Macias, 5 best Godzilla movies of all time, CNN Travel, 23 kwietnia 2010 [dostęp 2019-07-02] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-23].
  5. Hedorah ヘドラ (Showa), Toho Kingdom [dostęp 2019-07-02].
  6. Hedorah ヘドラ [Millennium], Toho Kingdom [dostęp 2019-07-02].
  7. Renji Ōki, Gen Urobuchi: GODZILLA プロジェクト・メカゴジラ. Kadokawa, kwiecień 2018, s. 19-111. ISBN 978-4-04-106345-3. (jap.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]