Heikki Liimatainen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heikki Liimatainen
Data i miejsce urodzenia 14 marca 1894
Karstula
Data i miejsce śmierci 24 grudnia 1980
Porvoo
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Finlandia
Igrzyska olimpijskie
złoto Antwerpia 1920 lekkoatletyka
(bieg przełajowy drużynowo)
złoto Paryż 1924 lekkoatletyka
(bieg przełajowy drużynowo)
brąz Antwerpia 1920 lekkoatletyka
(bieg przełajowy)

Heikki Liimatainen (ur. 14 marca 1894 w Karstula, zm. 24 grudnia 1980 w Porvoo) – fiński lekkoatleta długodystansowiec, trzykrotny medalista olimpijski.

Na igrzyskach olimpijskich w 1920 w Antwerpii zdobył brązowy medal w biegu przełajowym w klasyfikacji indywidualnej. Do klasyfikacji drużynowej liczyły się miejsca trzech najlepszych zawodników danej reprezentacji. Finowie zajęli 1. (Paavo Nurmi), 3. (Liimatainen) oraz 6. miejsce (Teodor Koskenniemi), co dało im złoty medal drużynowo. Na tych samych igrzyskach Liimatainen wystąpił w biegu na 10 000 m, w którym zajął 7. miejsce.

Na igrzyskach olimpijskich w 1924 w Paryżu Liimatainen startował tylko w biegu przełajowym. Był on rozgrywany w upale. Trudne warunki sprawiły, że ukończyło go jedynie 15 na 38 zawodników. Zwyciężyli Finowie: Nurmi przed Ville Ritolą. Do zdobycia drużynowego złotego medalu przez Finów wystarczało, by Liimatainen ukończył bieg. Wyczerpany upałem stracił orientację i chciał zejść z trasy na 30 m przed metą. Dopingowany przez kibiców ukończył bieg na 12. miejscu, ale ostatnie 30 m przeszedł w ponad 2 minuty. Wystarczyło to jednak do złotego medalu w klasyfikacji drużynowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]