Heinrich Buz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heinrich Buz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 września 1833
Eichstätt
Data i miejsce śmierci 8 stycznia 1918
Augsburg
Zawód, zajęcie inżynier, przemysłowiec

Heinrich Buz (od 1907 r.: Heinrich Ritter von Buz; ur. 17 września 1833 w Eichstätt w Bawarii, zm. 8 stycznia 1918 w Augsburgu) – niemiecki inżynier, konstruktor i przemysłowiec związany z Augsburgiem, jeden z twórców potęgi przemysłu maszynowego w tym mieście.

Był synem Carla Augusta Buza (1803 – 1870). Studiował w „Königliche Polytechnische Schule” w Augsburgu i w „Polytechnikum” w Karlsruhe, a następnie jako młody inżynier praktykował w Alzacji, Paryżu i Londynie. W 1857 r. wrócił do Augsburga, gdzie jego ojciec zatrudnił go w nowo powstałej „Maschinenfabrik Augsburg AG“.

Od 1864 r. H. Buz samodzielnie kierował spółką. Pod jego kierownictwem zdobyła sobie ta firma wybitne miejsce w całym niemieckim przemyśle maszynowym. Kontynuując tradycję zakładu, w 1873 r. wyprodukował pierwszą w Niemczech rotacyjną maszynę papierniczą do drukowania gazet, ale także pierwszy w Niemczech agregat chłodniczy pracujący według metody Carla von Linde. W 1879 r. kierowana przez niego fabryka zbudowała jako pierwsza w Niemczech leżącą maszynę parową, a w 1888 r. również jako pierwsza w Niemczech zbudowała maszynę parową z trzystopniowym rozprężaniem, stosowaną później powszechnie do napędu jednostek pływających.

W 1893 r. Buz zawarł historyczną umowę z Rudolfem Dieslem, dotyczącą wykorzystania prac tego ostatniego w zakresie silników spalinowych („Theorie und Konstruktion eines rationellen Wärmemotors“). Tylko niezachwianej wierze Buza w realność teorii Diesla należało zawdzięczać, że po kilku latach kosztownych badań i eksperymentów w 1897 r. fabrykę mógł wreszcie opuścić pierwszy udany egzemplarz silnika wysokoprężnego (stacjonarnego). W następnych latach kierowany przez H. Buza zakład podejmował produkcję coraz to doskonalszych silników, zastosowanych m. in. do napędu niemieckich okrętów podwodnych (U-Bootów) w czasie I wojny światowej.

W 1898 r. Buz połączył fabrykę w Augsburgu z działającą w Norymberdze „Maschinenfabrik-Aktiengesellschaft Nürnberg“ tworząc firmę, która od 1909 r. działała pod nazwą „Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg Aktiengesellschaft“ (MAN – dzisiejsza MAN SE). Kierował jej augsburskim oddziałem do 1913 r. W czasie rządów Buza w augsburskiej firmie zatrudnienie w niej wzrosło od 450 osób w 1884 r. do 4000 w 1913 r.

W 1889 r. z inicjatywy H. Buza została założona działająca do dzisiaj spółka Augsburska Kolej Lokalna (niem. Augsburger Localbahn GmbH). Angażował się również w budowę i utrzymanie parków miejskich w Augsburgu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Strößner Georg: Buz, Heinrich Ritter von, w : Neue Deutsche Biographie (NDB), Band 3. Duncker & Humblot, Berlin 1957, s. 85.