Hejlov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hejlov
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony południowej z miejscowości Bratrouchov
Państwo  Czechy
Położenie Podgórze Karkonoskie (czes. Krkonošské podhůří)
Pasmo Podgórze Karkonoskie
Wysokość 835 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Hejlov”
Ziemia50°42′26,80″N 15°28′28,49″E/50,707444 15,474581

Hejlov (835 m n.p.m.)[1] – wzniesienie w północno-środkowych Czechach, w Sudetach Zachodnich, na Podgórzu Karkonoskim (czes. Krkonošské podhůří).

Skały na północno-zachodnim zboczu

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w południowo-środkowej części Podgórza Karkonoskiego, po południowej stronie od pasma Karkonoszy około 3,7 km na północny wschód od czeskiej miejscowości Jablonec nad Jizerou[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Hejlov jest najwyższym wzniesieniem Podgórza Karkonoskiego (czes. Krkonošské podhůří). Wyrasta w południowo – środkowej części podgórza w części o nazwie (czes.) Vysocká hornatina na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes.) Krkonošský národní park. Jest to wzniesienie charakteryzujące się łagodnymi oraz stromymi zboczami, urozmaiconą rzeźbą i nieregularnym ukształtowaniem z wyraźnie zaznaczoną częścią szczytową. Wzniesienie ma kształt niewielkiego grzbietu rozciągającego się na kierunku NE-SW z kopulastym wierzchołkiem, wypiętrzającym się w partii szczytowej o kilka metrów ponad linię grzbietową. Zbocza wzniesienia ponacinane dolinami potoków stromo opadają w kierunku dobrze wykształconych dolin rzecznych, które wyraźnie wydzielają wzniesienie. Zbocze wschodnie opada do doliny potoku Dušnícký p., zachodnie i północne schodzi w kierunku doliny potoku Františkovský p., południowo-zachodnie schodzi do dobrze wykształconej doliny Izery a zbocze północno-wschodnie dość łagodnie schodzi do dobrze wykształconego obniżenia oddzielającego od grzbietu (czes.) Vlčí hřeben. Wzniesienie zbudowane ze skał osadowych i krystalicznych górnego karbonu i dolnego permu, szczyt i zbocza wzniesienia pokrywa cienka warstwa młodszych osadów[3]. W grzbietowej części góry po południowo-zachodniej i północno-wschodniej stronie od szczytu występują okazałe skałki, które w bezładzie zalegają wśród drzew. Partie szczytowe oraz częściowo zbocza porasta las iglasty z niewielką domieszką drzew liściastych. Południowe zbocze poniżej poziomu 830 m n.p.m. zajmują pola uprawne i górskie łąki. Wzniesienie góruje nad osadami, które położone są na zboczach wzniesienia: od wschodu nad Buřany, od zachodu nad Horní Dušnice od południa nad Františkov a od północy nad Bratrouchov. Położenie wzniesienia, rozciągnięty kształt rozległy kopulasty szczyt czynią wzniesienie rozpoznawalnym w terenie. Zboczami wzniesienia trawersują liczne ścieżki i drogi leśne. Północno-wschodnim podnóżem wzniesienia prowadzi droga nr 294 Rokytnice nad Jizerou - Vítkovice.

Wzniesienie zaliczane jest do Korony Sudetów Czeskich.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Na północno-zachodnim zboczu w części grzbietowej wzniesienia na poziomie 740-810 m n.p.m. znajduje się grupa skalna tworząca grzebień.
  • Na zboczach wzniesienia położone są osady: Hejlov, Trejborec, Brno, Háskov, Bratrouchov, których rozproszone zabudowania podchodzą prawie pod sam szczyt.
  • Hejlov nie jest szczególnie atrakcyjnym wzniesienie, kopuła wzniesienia jest bardzo wyrównana i porośnięta lasem świerkowym. Wierzchołek wraz z oznaczającym go reperem, oraz charakterystyczną tyczką znajduje się w lesie kilkadziesiąt metrów od drogi i trudno jest go odnaleźć wśród drzew.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szlaki turystyczne.

  • szlak turystyczny żółty- prowadzący północnym wschodnim podnóżem wzniesienia.
  • szlak turystyczny zielony- prowadzący grzbietem od strony północno-wschodniej na szczyt wzniesienia.
  • Na południowym zboczu kilka metrów poniżej szczytu znajduje się punkt widokowy stanowiący popularny punkt wycieczek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]