Helena (księżniczka grecka i duńska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helena, księżniczka grecka i duńska
Księżna Helena

Helena, księżniczka Grecka i Duńska (ur. 2 maja 1896 w Atenach; zm. 28 listopada 1982 w Lozannie), księżniczka Grecji i Danii, żona króla Rumunii Karola II, matka Michała I.

Helena urodziła się jako córka króla Grecji Konstantyna i jego żony królowej Zofii.

10 marca 1921 wyszła za mąż za Karola, następcę rumuńskiego tronu.Gdy Helena spełniła obowiązek dynastyczny rodząc syna Michała, jej mąż zaczął się od niej stopniowo oddalać.

Mąż Heleny wyjechał z kraju po zrzeczeniu się tronu w 1926 roku wraz z kochanką Magdą Lupescu. Po śmierci króla Ferdynanda jej syn został ogłoszony królem. Karol wrócił do Rumunii w 1930 roku obejmując tron, obiecał przy tym poprawę stosunków z żoną.

Mąż Heleny nie dotrzymał jednak słowa i na nowo związał się z Magdą Lupescu. Nie mogąc dłużej znieść upokorzenia, Helena zażądała rozwodu, a następnie - latem 1932 roku - przeniosła się do Włoch, wyczerpana ciągłymi konfliktami z byłym mężem na temat wychowania syna.

Królowa Helena odegrała pozytywną rolę w ratowaniu rumuńskich Żydów, za co została w 1993 pośmiertnie odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]