Helena Duć-Fajfer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Helena Duć-Fajfer, Olena Duć-Fajfer (ur. 1960 w Udaninie) – polska działaczka społeczna, poetka i naukowiec pochodzenia łemkowskiego, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W rok po urodzeniu, w 1961 wraz z rodzicami powróciła w rodzinne strony do Uścia Gorlickiego. Ukończyła filologię rosyjską, psychologię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Rozprawę doktorską napisała na temat Życie literackie Łemków w drugiej połowie wieku XIX i na początku wieku XX, pod kierunkiem naukowym prof. Ryszarda Łużnego i obroniła w 1997. W 2012 roku na UJ uzyskała habilitację[1] na podstawie książki Pomiędzy bukwą a literą. Współczesna literatura mniejszości białoruskiej, ukraińskiej i łemkowskiej w Polsce (Wydawnictwo UJ).

Pracuje na stanowisku profesora UJ jako kierownik Katedry Literaturoznawstwa Rosyjskiego Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego[2]. Jest twórcą specjalności filologia rosyjska z językiem rusińsko-łemkowskim (nauczycielska) na kierunku filologia w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie również pracuje, oraz autorką wielu opracowań naukowych o tematyce łemkowskiej.

Przewodnicząca Rady Fundacji Wspierania Mniejszości Łemkowskiej „Rutenika”, sekretarz naukowy Komisji Wschodnioeuropejskiej Polskiej Akademii Umiejętności, członkini Stowarzyszenia „Ruska Bursa” w Gorlicach, członkini kolegium redakcyjnego dwumiesięcznika „Besida”, członkini Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Helena Duć-Fajfer, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2017-10-04].
  2. pracownicy. Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ. [dostęp 2020–02–21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]