Helena Rufeisen-Schüpper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helena Rufeisen-Schüpper
Data i miejsce urodzenia 1921
Kraków
Data i miejsce śmierci 23 kwietnia 2017
Izrael

Helena Rufeisen-Schüpper (ur. 1921 w Krakowie, zm. 23 kwietnia 2017 w Izraelu[1]) – żydowska działaczka ruchu oporu w czasie II wojny światowej, uczestniczka powstania w getcie warszawskim. Autorka książki wspomnieniowej „Pożegnanie Miłej 18. Wspomnienia łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gdy miała 10 lat zmarła jej matka Simcha z Rosenbergów, w związku z czym mała Helena została oddana na wychowanie dziadkom.

Absolwentka Powszechnej Szkoły Żeńskiej im. Henryka Sienkiewicza, a następnie Szkoły Handlowej przy ulicy Loretańskiej w Krakowie. Członkini młodzieżowej organizacji syjonistycznej Akiba; w wakacje 1939, uczestniczyła w kolonii organizowanej przez Akibę w Tatrach. W momencie wybuchu wojny podobnie jak jej ojciec starała się uciec na wschód, ale ostatecznie wróciła do Krakowa, gdzie dalej działała w strukturach Akiby.

Od 1941 przebywała w getcie warszawskim, gdzie działała w grupie chalucowej Akiby. Uczestniczka posiedzeń syjonistycznej organizacji Hechaluc oraz powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej, której była łączniczką między Warszawą, a Krakowem. Po uwolnieniu Arie Wilnera opatrywała jego rany w mieszkaniu przy ul. Muranowskiej 44.

Podczas powstania w getcie warszawskim przedostała się z płonącego bunkra w kamienicy przy ulicy Muranowskiej 44 do kwatery głównej ŻOB w bunkrze przy ulicy Miłej 18. Na rozkaz Mordechaja Anielewicza przedostała się kanałami na stronę aryjską gdzie nawiązała kontakt z Icchakiem Cukiermanem. Tosia Altman złożyła jej relację z pacyfikacji bunkra na Miłej.

Przebywała w Hotelu Polskim przy ul. Długiej 29 w Warszawie, skąd została wywieziona do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen.

Po zakończeniu wojny wyemigrowała do Palestyny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Żegnamy Helenę Rufeisen-Schüpper, telawiw.msz.gov.pl [dostęp 2017-10-02] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]