Hello (singel Christiny Aguilery)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy singla promocyjnego Christiny Aguilery. Zobacz też: stronę ujednoznaczniającą hasła „Hello”.
Hello
Singel Christiny Aguilery
Wydany 28 czerwca 2004 r.
Nagrywany 2004
Gatunek pop, soul, blues
Długość 3:44
Wydawnictwo RCA Records
Producent Heather Holley, Rob Hoffman
Format single CD, airplay
Autor Christina Aguilera, Heather Holley, Rob Hoffman
Singel po singlu

Hello – piosenka popowa wykonywana przez amerykańską wokalistkę Christinę Aguilerę, a wyprodukowana przez Heather Holley i Roberta „Roba” Hoffmana. Utwór nagrano i wydano w 2004 roku celem promocji nowego modelu auta Mercedes-Benz klasy A, na rynek wprowadzonego latem 2004. Jego premiera przypadła na 28 czerwca 2004.

Informacje o utworze[edytuj | edytuj kod]

Piosenka, gatunkowo stanowiąca hybrydę muzyki pop, soulu i bluesa, napisana została przez samą Christinę Aguilerę, a także Heather Holley i Roberta „Roba” Hoffmana. Nagranie powstało w pracowni Elicit Music Studios w Nowym Jorku, w pierwszej połowie 2004 roku. Początkowo wytwórnia RCA Records planowała wydać utwór jako oficjalny singel Aguilery. Z idei tej zrezygnowano z powodu prac wszczętych nad albumem artystki Back to Basics (2006). „Hello” nie zawarto na żadnym formalnym wydawnictwie płytowym.

Kampania reklamowa Follow Your Star[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku właściciel praw do marki Mercedes-Benz zaproponował Christinie Aguilerze współpracę, prosząc ją o pozostanie „twarzą” spółki akcyjnej DaimlerChrysler AG, co miało na celu pomóc w promocji modelu Mercedes-Benz W169. Według spółki, wokalistka od razu wyraziła zainteresowanie współpracą. Wkrótce podpisała umowę z kolaborantami i przyznano jej prawa do pobrania odpowiednich odsetków z kampanii. To w ramach tejże nagrano utwór „Hello”. W czerwcu 2004 Mercedes-Benz stworzył dla modelu W169 stronę internetową o charakterze reklamowym, a także zorganizował mnóstwo imprez na całym świecie, między innymi w Mediolanie, w zamku Castello Sforzesco. W imprezach tych uczestniczyła Aguilera. Kampania obejmowała również telewizyjne spoty reklamowe, w których udział wzięli Giorgio Armani, Boris Becker i Aguilera. Kampanii reklamującej model W169 nadano nazwę Follow Your Own Star (z ang. podążaj za własną gwiazdą). „Klasa samochodu i jego prestiż podkreślają znaczenie wiary w sukces. Christinie Aguilerze również znana jest ta filozofia – ona naprawdę podążyła za swoją gwiazdą. Nikt nie mógłby przenieść tego motta do świata muzyki tak dobrze, jak ona” – powiedział J. Justus Schneider, dyrektor do spraw globalnego marketingu i komunikacji firm Mercedes-Benz i Maybach[1].

Wydanie singla[edytuj | edytuj kod]

Promocyjny singel wydano 28 czerwca 2004[1]. Wcześniej, na początku miesiąca, witryna Follow Your Own Star udostępniła internautom wersję instrumentalną nagrania[1]. Wydawnictwo notowane było na listach przebojów w Niemczech, Włoszech i Meksyku. We Włoszech singel uplasował się w czołowej dziesiątce najpopularniejszych przebojów radiowych (pozycja szósta). Promo CD utworu „Hello” zawierało także dance’owy remiks autorstwa Jorge’a Jaramillo.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Zdaniem redaktorów strony internetowej the-rockferry.onet.pl, „Hello” to jedna z najlepszych kompozycji nagranych przez Aguilerę w latach 1997–2010[2].

Wykonania koncertowe[edytuj | edytuj kod]

10 września 2004 roku występ Aguilery z piosenką „Hello” uświetnił koncert promocyjny marki Mercedes-Benz w Monachium[3]. Utwór wykonano też w Mediolanie[4].

Lista utworów singla[edytuj | edytuj kod]

Singel promocyjny
  1. „Hello” (Follow Your Own Star) – 3:44
  2. „Hello” (Dance Floor Mix) – 3:46

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

  • Bas: John Pierce
  • Gitara: Michael Landau
  • Keyboard: Rob Hoffman, Heather Holley
  • Pozostałe instrumenty: Benny Chadwick, Jeremy Keeler, Tim McNair
  • Wokale wspierające: Christina Aguilera, Heather Holley
  • Mastering: Doug Sax, Robert Hadley, Dave Darlington

Pozycje na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Kraj Notowanie (2004) Wydawca Najwyższa pozycja
Meksyk Official Singles Chart[5] IFPI 99
Top 50 Pop Singles[5] 29
Niemcy Top 100 Singles Media Control Charts 30
Włochy Milán Top 40 Singles FIMI 38
Top 100 Airplay 6
Top 50 Singles 12

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]