Hello (singel Christiny Aguilery)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy singla promocyjnego Christiny Aguilery. Zobacz też: stronę ujednoznaczniającą hasła "Hello".
Hello
Singel Christiny Aguilery
Wydany 28 czerwca 2004 r.
Nagrywany 2004
Gatunek pop, soul, blues
Długość 3:44
Wydawnictwo RCA Records
Producent Heather Holley, Rob Hoffman
Format single CD, airplay
Autor Christina Aguilera, Heather Holley, Rob Hoffman
Singel po singlu

"Hello" to piosenka popowa wykonywana przez amerykańską wokalistkę Christinę Aguilerę, a wyprodukowana przez Heather Holley i Roberta "Roba" Hoffmana. Utwór nagrano i wydano w 2004 roku celem promocji nowego modelu auta Mercedes-Benz klasy A, na rynek wprowadzonego latem 2004. Jego premiera przypadła na 28 czerwca 2004.

Informacje o utworze[edytuj | edytuj kod]

Piosenka, gatunkowo stanowiąca hybrydę muzyki pop, soulu i bluesa, napisana została przez samą Christinę Aguilerę, a także Heather Holley i Roberta "Roba" Hoffmana. Nagranie powstało w pracowni Elicit Music Studios w Nowym Jorku, w pierwszej połowie 2004 roku. Początkowo wytwórnia RCA Records planowała wydać utwór jako oficjalny singel Aguilery. Z idei tej zrezygnowano z powodu prac wszczętych nad albumem artystki Back to Basics (2006). "Hello" nie zawarto na żadnym formalnym wydawnictwie płytowym.

Kampania reklamowa Follow Your Star[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku właściciel praw do marki Mercedes-Benz zaproponował Christinie Aguilerze współpracę, prosząc ją o pozostanie "twarzą" spółki akcyjnej DaimlerChrysler AG, co miało na celu pomóc w promocji modelu Mercedes-Benz W169. Według spółki, wokalistka od razu wyraziła zainteresowanie współpracą. Wkrótce podpisała umowę z kolaborantami i przyznano jej prawa do pobrania odpowiednich odsetków z kampanii. To w ramach tejże nagrano utwór "Hello". W czerwcu 2004 Mercedes-Benz stworzył dla modelu W169 stronę internetową o charakterze reklamowym, a także zorganizował mnóstwo imprez na całym świecie, między innymi w Mediolanie, w zamku Castello Sforzesco. W imprezach tych uczestniczyła Aguilera. Kampania obejmowała również telewizyjne spoty reklamowe, w których udział wzięli Giorgio Armani, Boris Becker i Aguilera. Kampanii reklamującej model W169 nadano nazwę Follow Your Own Star (z ang. podążaj za własną gwiazdą). "Klasa samochodu i jego prestiż podkreślają znaczenie wiary w sukces. Christinie Aguilerze również znana jest ta filozofia − ona naprawdę podążyła za swoją gwiazdą. Nikt nie mógłby przenieść tego motta do świata muzyki tak dobrze, jak ona" − powiedział J. Justus Schneider, dyrektor do spraw globalnego marketingu i komunikacji firm Mercedes-Benz i Maybach[1].

Wydanie singla[edytuj | edytuj kod]

Promocyjny singel wydano 28 czerwca 2004[1]. Wcześniej, na początku miesiąca, witryna Follow Your Own Star udostępniła internautom wersję instrumentalną nagrania[1]. Wydawnictwo notowane było na listach przebojów w Niemczech, Włoszech i Meksyku. We Włoszech singel uplasował się w czołowej dziesiątce najpopularniejszych przebojów radiowych (pozycja szósta). Promo CD utworu "Hello" zawierało także dance'owy remiks autorstwa Jorge'a Jaramillo.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Zdaniem redaktorów strony internetowej the-rockferry.onet.pl, "Hello" to jedna z najlepszych kompozycji nagranych przez Aguilerę w latach 1997−2010[2].

Wykonania koncertowe[edytuj | edytuj kod]

10 września 2004 roku występ Aguilery z piosenką "Hello" uświetnił koncert promocyjny marki Mercedes-Benz w Monachium[3]. Utwór wykonano też w Mediolanie[4].

Lista utworów singla[edytuj | edytuj kod]

Singel promocyjny
  1. "Hello" (Follow Your Own Star) – 3:44
  2. "Hello" (Dance Floor Mix) − 3:46

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

  • Bas: John Pierce
  • Gitara: Michael Landau
  • Keyboard: Rob Hoffman, Heather Holley
  • Pozostałe instrumenty: Benny Chadwick, Jeremy Keeler, Tim McNair
  • Wokale wspierające: Christina Aguilera, Heather Holley
  • Mastering: Doug Sax, Robert Hadley, Dave Darlington

Pozycje na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Kraj Notowanie (2004) Wydawca Najwyższa pozycja
Meksyk Official Singles Chart[5] IFPI 99
Top 50 Pop Singles[5] 29
Niemcy Top 100 Singles Media Control Charts 30
Włochy Milán Top 40 Singles FIMI 38
Top 100 Airplay 6
Top 50 Singles 12

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]