Henri Weber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henri Weber
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 czerwca 1944
Leninabad
Przynależność polityczna Partia Socjalistyczna

Henri Weber (ur. 23 czerwca 1944 w Leninabadzie) – francuski polityk, eurodeputowany kilku kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia filozof, uzyskał stopień doktora filozofii i doktora nauk politycznych. W 1968 brał aktywny udział w majowych protestach studenckich. Od końca lat 60. do 1995 pracował jako asystent i następnie docent na Uniwersytecie Paryż VIII.

Początkowo działał w skrajnych komunistycznych organizacjach młodzieżowych i w trockistowskiej Rewolucyjnej Lidze Komunistycznej. Później przystąpił do Partii Socjalistycznej. Był jej sekretarzem krajowym ds. oświatowych, wszedł w skład prezydium jako członek odpowiedzialny za relacje z uniwersytetami.

Od 1998 przez siedem lat był zastępcą mera Saint-Denis, później do 2001 radnym gminy Dieppe. Od 1995 do 2004 zasiadał we francuskim Senacie z departamentu Sekwana Nadmorska. Pełni funkcję skarbnika Fundacji Jeana Jaurès'a.

W 1997 przez miesiąc był posłem do Parlamentu Europejskiego. Mandat europosła ponownie uzyskał w 2004. W 2009 skutecznie ubiegał się o reelekcję. Zasiadał w grupie Partii Europejskich Socjalistów, w VII kadencji przystąpił do nowej lewicowej frakcji socjalistów i demokratów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]