Henry Larcom Abbot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henry Larcom Abbot (ur. 1831 w Beverly, w stanie Massachusetts, zm. 1927 w Kalifornii) - oficer amerykański, podróżnik i odkrywca. Kształcił się w Latin School w Bostonie, a następnie w akademii wojskowej West Point, którą ukończył w roku 1854.

Henry Larcom Abbot

Służąc jako porucznik w Korpusie Topograficznym Armii (ang. US Army Corps of Topographical Engineers) podjął w roku 1855 pracę przy projekcie budowy linii kolejowej Pacific Railroad, w ramach którego poprowadził ekspedycję badawczą na terenach od Doliny Sacramento w Kalifornii po Fort Walla Walla w stanie Waszyngton. On i jego grupa badawcza, wraz z silną eskortą wojskową, przebyli szlak do kanionu rzeki Pit, a następnie do doliny rzeki Klamath, gdzie nastąpiło rozdzielenie sił ekspedycji. Abbot poprowadził swoją grupę wzdłuż wschodnich stoków Gór Kaskadowych i rzeki Deschutes, aż do jej ujścia do rzeki Columbia. Reszta ekspedycji posuwała się wzdłuż zachodnich stoków pasma, przy czym spotkanie nastąpiło w okolicach dzisiejszego Vancouver. Powrotna droga wiodła na południe wzdłuż wybrzeża Pacyfiku przez tereny objęte powstaniem Indian z plemion Tututni i Takelma, na czele których stał wódz John.

W roku 1857 badał dolny bieg rzeki Missisipi, interesując się przede wszystkim rozmiarami i możliwością zapobiegania powodzi wywoływanych wylewami wielkiej rzeki.

W czasie wojny secesyjnej Abbot dosłużył się stopnia generała-majora, dowodząc oddziałami ochotniczymi wojsk Unii. W roku 1895 przeszedł na wojskową emeryturę, obejmując funkcję konsultanta przy planowaniu budowy Kanału Panamskiego.

Wyprawa z roku 1855 miała ogromne znaczenie dla wytyczenia dwóch możliwych połączeń kolejowych północnej Kalifornii z Oregonem i Waszyngtonem na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Jego sprawozdanie - Report upon Explorations for a Railroad Route from the Sacramento Valley to the Columbia River - zostało włączone do rządowej publikacji Pacific Railroad Reports wydanej w latach 1857-1860. Oba zbadane przezeń szlaki zostały wykorzystane przez budowniczych linii kolejowych. W raporcie Abbota znalazły się również uwagi dotyczące możliwości wykorzystania badanych obszarów pod względem gospodarczym, zwłaszcza rolnictwa i leśnictwa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Carl Waldman, Alan Wexler: Encyclopedia of Exploration. T. I: The Explorers. New York: FactsOnFile, 2004. ISBN 0-8160-4678-6.