Henryk Ługowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Ługowski
Ilustracja
ppor. lek. Henryk Ługowski
porucznik lekarz porucznik lekarz
Data i miejsce urodzenia 5 kwietnia 1911
Krzywki-Bratki (powiat mławski)
Data i miejsce śmierci kwiecień 1940
Katyń
Przebieg służby
Lata służby 1936–1940
Siły zbrojne Wojsko Polskie
Jednostki 14 pułk piechoty
6 batalion saperów
Stanowiska młodszy lekarz pułku
lekarz batalionu
Główne wojny i bitwy II wojna światowa (kampania wrześniowa)
Odznaczenia
Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939

Henryk Ługowski (ur. 5 kwietnia 1911 w Krzywkach-Bratkach, zm. w kwietniu 1940 w Katyniu) – porucznik lekarz Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Krzywkach-Bratkach (ówczesny powiat mławski) – syn Franciszka i Aleksandry z Siemiątkowskich[1].

Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Wyszkolenia Sanitarnego[1]. Na stopień podporucznika w korpusie oficerów sanitarnych promowany został ze starszeństwem z dniem 1 lipca 1936 r. i 2. lokatą[2]. Skierowany został wówczas do służby we włocławskim 14 pułku piechoty. Na dzień 16 marca 1938 r. w randze podporucznika zajmował stanowisko młodszego lekarza 14 pułku piechoty[3]. W tym samym roku został przeniesiony na stanowisko lekarza do brzeskiego 6 batalionu saperów.

Do stopnia porucznika korpusu oficerów sanitarnych awansował ze starszeństwem z dniem 19 marca 1939 roku i 7. lokatą[4]. Na dzień 23 marca 1939 roku jako lekarz medycyny pełnił służbę w 6 batalionie saperów[5] (zajmując nadal 7. lokatę w swoim starszeństwie[6]).

Po agresji ZSRR na Polskę w bliżej nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli radzieckiej, w której przetrzymywany był w obozie kozielskim. W kwietniu 1940 roku został zamordowany w Katyniu[a].

Minister Obrony Narodowej decyzją Nr 439/MON z 5 października 2007 r. awansował go pośmiertnie do stopnia kapitana[8]. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 r. w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Henryk Ługowski był żonaty z Anną z Sukertów, z którą miał syna Andrzeja i córkę Marię[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według części źródeł por. sł. st. lek. Henryk Ługowski został zamordowany w Starobielsku, co jednakże nie jest zgodne z prawdą.[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]