Henryk Gołda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Gołda
Data i miejsce urodzenia 20 kwietnia 1920
Ostrowy Górnicze
Data i miejsce śmierci 30 listopada 2008
Sosnowiec
Poseł IV kadencji Sejmu PRL
Okres od 30 maja 1965
do 30 maja 1969
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Odznaka Grunwaldzka

Henryk Gołda (ur. 20 kwietnia 1920 w Ostrowach Górniczych – ob. część Sosnowca, zm. 30 listopada 2008 w Sosnowcu) – polski górnik i polityk, poseł na Sejm PRL IV kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Franciszka i Marianny. Uzyskał wykształcenie podstawowe. Przed II wojną światową działał w Czerwonym Harcerstwie Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego oraz w Komunistycznym Związku Młodzieży Polski. W 1939 został górnikiem w kopalni „Dorota”, a rok później w „Kazimierz-Juliusz”. Podczas okupacji niemieckiej wywieziony na roboty przymusowe w Westfalii, po czym powrócił do pracy w kopalni. W 1943 wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej. Należał do Gwardii Ludowej, w 1944 był grupowym drużyny dywersyjnej, pozycję zachował w Armii Ludowej. Uczestniczył w akcjach dywersyjnych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Po wojnie pracował w Milicji Obywatelskiej w Katowicach. W latach 1955–1956 był magazynierem, po czym ponownie powrócił do pracy w kopalni.

W 1948 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w 1959 został I sekretarzem oddziałowej organizacji partyjnej, w 1960 członkiem komitetu zakładowego, a w 1964 członkiem egzekutywy komitetu powiatowego w Będzinie. Delegat na IV zjazd PZPR. Członek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, a także Związku Zawodowego Górników przy kopalni „Kazimierz”.

Pełnił mandat radnego Osiedlowej Rady Narodowej w Kazimierzu. W 1965 uzyskał mandat posła na Sejm PRL IV kadencji w okręgu Sosnowiec, w trakcie kadencji zasiadał w Komisji Handlu Wewnętrznego.

Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 oraz Odznaką Grunwaldzką.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]