Henryk Jackowski (pułkownik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Henryk Jackowski
Radwan
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia 21 września 1917
Nikołajew późniejsza Ukraina
Przebieg służby
Lata służby 1939–1945
Siły zbrojne Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
 Armia Krajowa
Poland badge.jpg Polskie Siły Zbrojne
Jednostki 73 pułk piechoty
Szare Szeregi
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
kampania wrześniowa
Akcja „Burza”
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami Krzyż Walecznych (od 1941) Krzyż Partyzancki Krzyż Armii Krajowej Śląski Krzyż Powstańczy

Henryk Wincenty Jackowski ps. Radwan (ur. 21 września 1917 w Nikołajewie na Ukraine) – żołnierz Wojska Polskiego i działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej w ramach Armii Krajowej, kawaler Orderu Virtuti Militari i Orderów Odrodzenia Polski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Bolesława i Marii z d. Szymborska[1]. Od 1927 należał do ZHP na Śląsku, gdzie został mianowany podharcmistrzem[2]. Brał udział w kampanii wrześniowej, po jej zakończeniu w ramach 73 pułku piechoty współorganizował w Sosnowcu Organizację „Orzeł Biały”[1]. W czasie okupacji niemieckiej działał w konspiracji niepodległościowej od Służby Zwycięstwu Polski, poprzez Związek Walki Zbrojnej i Armię Krajową. Współpracował też z Szarymi Szeregami[1]). Współorganizował akcję „Burza” na terenie Górnego Śląska. Tam też m.in. prowadził i kierował działaniami Akcji N i brał bezpośredni udział w dostawach żywności dla oddziałów partyzanckich[1].

Po wojnie zatrzymywany i szykanowany przez Urząd Bezpieczeństwa (1946 i 1950), jednak z powodu braku dowodów winy zwalniany[2]. Absolwent wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego, pracował na kierowniczych stanowiskach w różnych przedsiębiorstwach m.in. w Sosnowcu, Krakowie, Łodzi i Wiedniu[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Szostak 2008 ↓, s. 88.
  2. a b c d e f g h i j k l m Szostak 2008 ↓, s. 89.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]