Henryk Kaczmarek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Kaczmarek
Data i miejsce urodzenia 27 sierpnia 1942
Bydgoszcz
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal 40-lecia Polski Ludowej Srebrna Odznaka im. Janka Krasickiego

Henryk Kaczmarek (ur. 27 sierpnia 1942 w Bydgoszczy) – polski inżynier i polityk, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1968 studia inżynierskie w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Bydgoszczy, a w 1978 studia na kierunku budownictwo na Politechnice Poznańskiej. Pracę zawodową rozpoczął w 1961 jako technik elektryk w bydgoskiej Centrali Produktów Naftowych. Rok później został zatrudniony w oddziale Przedsiębiorstwa Robót Kolejowych w Bydgoszczy, początkowo jako kierownik robót, następnie główny inżynier. Od 1972 pozostawał związany z Przedsiębiorstwem Produkcji i Montażu Urządzeń Elektrycznych Budownictwa „Elektromontaż”, początkowo w Gdańsku, następnie w Bydgoszczy. Od 1979 do 1995 zajmował stanowisko dyrektora naczelnego bydgoskiego zakładu. W 1996 został prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Montażowego Elektromontaż Pomorski S.A., pełnił tę funkcję do czasu ogłoszenia upadłości w 2004. W okresie 1970-2000 współtworzył także szereg innych przedsiębiorstw z branży elektrycznej i montażowej.

W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy, został wybrany w okręgu bydgoskim z puli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Na koniec kadencji należał do Parlamentarnego Klubu Lewicy Demokratycznej, zasiadał w Komisji Systemu Gospodarczego i Polityki Przemysłowej oraz w Komisji Systemu Gospodarczego, Przemysłu i Budownictwa. Nie ubiegał się o reelekcję.

Należy do Naczelnej Organizacji Technicznej i Stowarzyszenia Elektryków Polskich, w latach 80. kierował oddziałem tej organizacji.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]