Henryk de Ossó Cervelló

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Henryk de Osso y Cervello

Enric d'Ossó i Cervelló (kat.)
Enrique de Ossó y Cervelló (hiszp.)
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 października 1840
Vinebre
Data i miejsce śmierci 28 stycznia 1896
Gilet
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 14 października 1979
w bazylice św. Piotra na Watykanie
przez Jana Pawła II
Kanonizacja 16 czerwca 1993
w Madrycie
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 27 stycznia

Henryk de Osso y Cervello (ur. 15 października 1840 r. w Vinebre, w Katalonii - zm. 1896 r. w Gilet w Walencji) − duchowny hiszpański, święty, katecheta, założyciel Towarzystwa św. Teresy od Jezusa, pedagog i dziennikarz.

Pragnął zostać nauczycielem, ojciec zaplanował dla niego karierę kupiecką, ale śmierć matki w 1854 r. wzbudziła w nim pragnienie kapłaństwa. Naukę rozpoczął w seminarium w Tortosie, kontynuował ją w Barcelonie. W 1867 r. przyjął święcenia kapłańskie i został wychowawcą i wykładowcą w seminarium w Tortosie. Zasłynął jako apostoł dzieci i wspólnot osób świeckich, był zdolnym katechetą, napisał Praktyczny przewodnik katechety, prowadził szkółki niedzielne, wydawał także gazetę „Santa Teresa de Jesús” . W 1873 r. założył stowarzyszenie katolickiej młodzieży żeńskiej, którego celem była troska o wychowywanie kobiet - przyszłych matek. Dla potrzeb Towarzystwa napisał książkę "Kwadrans modlitwy" - zbiór krótkich medytacji.

W 1876 r. powołał do życia Towarzystwo św. Teresy od Jezusa, do zajęcia się wychowywaniem i katechizacją młodzieży i dzieci. Zmarł na atak serca w Gilet w Walencji w nocy z 27 na 28 stycznia 1896 roku. W 1908 r. trumnę z jego szczątkami przeniesiono do domu jego zgromadzenia w Tortosie.

Jego beatyfikacji w 1979 r. (w bazylice watykańskiej) i kanonizacji w 1993 r. (w Madrycie) dokonał papież Jan Paweł II.

Jego wspomnienie przypada 27 stycznia.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]