Herb Koluszek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb miasta i gminy Koluszki przedstawia w polu czerwonym uskrzydlone koło kolejowe czarne w skos. Na nim pióro pisarskie srebrne i kłos złoty w skos lewy.

Koło kolejowe to oczywiste odwołanie do kolei jako głównego czynnika miastotwórczego w Koluszkach. Gęsie pióro przypomina, że Władysław Reymont pracował i mieszkał w pobliżu miasta przez jakiś czas. Kłos jest symbolem rolnictwa.

Herb Koluszek dawniej przedstawiał w błękitnym polu czerwone uskrzydlone koło kolejowe, z którego środka wychodzą złoty kłos i białe pióro, w późniejszym okresie kolorystykę i układ elementów zmodyfikowano. W tym miejscu od lat 60. XIX wieku szybko rozwijający się ośrodek przemysłowyŁódź uzyskał połączenie z Koleją Warszawsko-Wiedeńską, a później z innymi drogami żelaznymi, co bardzo przyspieszyło rozwój tego miasta, pozwalając eksportować łódzkie wyroby tekstylne do Rosji. Miasto Koluszki powstało przy węźle kolejowym. Prawa miejskie uzyskało dopiero po II wojnie światowej, a wraz z nimi – herb.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Starania o herb rozpoczęły władze miasta w 1946, na trzy lata przed uzyskaniem praw miejskich. Rozpisano konkurs, w którym zasugerowano użycie godeł związanych z kolejnictwem i rolnictwem. Konkursu nie rozstrzygnięto za pierwszym podejściem. W drugiej edycji konkursu zwyciężyła praca ucznia liceum Bronimira Cywińskiego. Herb uchwaliła Miejska Rada Narodowa 22 maja 1948. 24 lipca 1948 herb zaakceptowało prezydium rady powiatowej w Brzezinach[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Biografia Reymonta

Przypisy[edytuj | edytuj kod]