Herb Kraju Chabarowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Kraju Chabarowskiego.

Herb Kraju Chabarowskiego (ros: Герб Хабаровского края) – jest oficjalnym symbolem Kraju Chabarowskiego, przyjętym 28 lipca 1994 roku przez regionalną dumę.

Opis i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Na francuskiej tarczy herbowej w srebrnym polu siedzący na swych tylnych łapach niedźwiedź barwy czarnej, trzymający w swych łapach przyciśnięty do piersi herb Chabarowska. Z otwartą paszczą spogląda w prawą stronę (heraldyczną, lewą z perspektywy obserwującego) z wywieszonym ciemnoczerwonym (czerwonym) językiem i oczyma tego samego koloru. Srebrne są jego uszy, pazury i część paszczy[1].

Herb Kraju Chabarowskiego nawiązuje do miejskiego herbu Chabarowska[1], który zresztą został wpisany w godło kraju. Występujący na tym obszarze niedźwiedź azjatycki w herbie symbolizować ma siłę, waleczność, panowanie nad tajgą, nieustępliwość oraz obronę azjatyckich granic Federacji Rosyjskiej[1]. Podkreślają to także otwarta paszcza, ostre pazury i ciemnoczerwony język. Delikatnie uchwycony herb miasta Chabarowska ma uzmysławiać opiekę zwierzęcia nad stolicą kraju[1]. Niedźwiedź spogląda ku geograficznemu wschodowi, miejscu w którym wschodzi słońce oświetlające tereny Chabarowskiego Kraju[2].

Herb wielki Kraju Chabarowskiego (nieoficjalny).

Taka aranżacja herbu ma być hołdem dla historii regionu i kultury. Ma nawiązywać do charakterystyki klimatycznej i geograficznej obszaru, a także dla kultury ludności zamieszkującej daleki rosyjski wschód[3]. W zamyśle twórców niedźwiedź jest nie tylko obrońcą i opiekunem, ale także symbolem samej Rosji[3]. Ma on być historycznym pomostem między dawną Rosją, jej zwyczajami i ludowymi opowieściami (w których niedźwiedź często się pojawiał), prowadząc przez epokę odważnych rosyjskich eksploratorów, którzy odrywali daleką Azję[3]. Niedźwiedź jest też obiektem kultu ludów autochtonicznych zamieszkujących ziemie nad Amurem[4]. Symbolika barw użytych w herbie jest następująca. Czerwień symbolizować ma waleczność, odwagę i męstwo[5]. Błękit – piękno, delikatność i wielkość[5]. Czerń – rozsądek, pokorę i smutek[5]. Złoto – bogactwo, sprawiedliwość i wspaniałomyślność[5]. Srebro – czystość, dobro i niezależność[5].

Autorem herbu jest pochodzący z Chabarowska artysta, Siergiej Łoginow (Сергей Логинов)[3]. Opis herbu jest regulowany ustawą Dumy Kraju Chabarowskiego (nr. 324) z 26 września 2001 roku[3].

Oprócz małego herbu istnieje także nieoficjalna wersja herbu wielkiego, niezatwierdzona i nieregulowana przepisami prawa, ale dopuszczona do użytku[3]. W tej konfiguracji herb otoczony jest błękitną wstęga przeplataną złotymi liśćmi dębu. Całość wieńczy herbowa Wielka Korona Imperialna Rosji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Geraldika.ru: Герб Хабаровского края (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  2. Heraldry.hobby.ru: Гербы городов Хабаровского края (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  3. a b c d e f Khabkrai.ru: Символика Хабаровского края (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  4. Statesymbol.ru: Хабаровский край. Хабаровск (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  5. a b c d e Heraldicum.ru: Хабаровский край (ros.). [dostęp 2012-07-07].