Herb Szprotawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Miasta Szprotawy

Herbem miasta i gminy Szprotawa jest historyczny herb miasta, który wiąże się z powstaniem i rozwojem miasta na przełomie wieków. Miejski herb przedstawia fragment fortyfikacji miejskich z dwiema srebrzystymi bramami wjazdowymi po bokach (Bramy Żagańska i Głogowska). Na szczytach bram stoją dwaj trębacze. Wewnątrz murów miejskich widoczna jest wysoka budowla z czerwonym dachem, nie jest to ratusz ani wieża kościelna, a Szprotawski zamek książęcy. Na murze obronnym widnieje złocista herbowa tarcza z czarnym dolnośląskim orłem, którego ozdobą jest biała przepaska na piersiach, a ponad tarczą hełm prętowy z czarno-złotym pawim ogonem, który znalazł się w herbie szprotawskim w 1597 roku za pozwoleniem cesarza i króla czeskiego Rudolfa II Habsburga.

W herbie często spotyka się błąd, polegający na niewłaściwym kolorze przepaski na piersiach (złota zamiast białej), co jest niezgodne z tradycją przedstawiania dolnośląskiego orła. Nie ustrzegł się tego nawet Urząd Miejski w Szprotawie (taki błędny herb znajduje się na ścianie Biura Obsługi Klienta w tym właśnie miejscu)[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Plewako, Józef Wanag, Herbarz miast polskich, Sławomir Suski (ilust.), Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1994, s. 223, ISBN 83-213-3568-3, OCLC 69293598.